10 yaşında 30 kupa sahibi İskender, Formula 1 hayaliyle yarışıyor

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
İş insanı baba İsfendiyar Zülfikari ve hukukçu anne Deniz Zülfikari’nin birinci çocukları olan İskender Zülfikari, daha 3 yaşlarında araba ve araba sporlarına olan tutkusu keşfedildikten daha sonra, karting sporuna yönlendirildi. Bu alanda korkusuzluğuyla öne çıkan ve birinci yarışlardan itibaren turnuvalar genelinde büyük muvaffakiyetler elde eden 10 yaşındaki pilot, bu muvaffakiyetlerini, ailesi ve hocalarının takviyesiyle epeyce çalışarak Türkiye’den seçilen birinci Formula 1 pilotu olma başarısıyla taçlandırmak istiyor.

7.5 yaşında karting’e başladı

AA’nın haberine nazaran; Tuzla Karting Park’ta idman yapan İskender Zülfikari, gayelerini anlattı. Çok sevdiği karting sporuna 2019 yılında 7.5 yaşındayken başladığını anlatan İskender Zülfikari, “Okulum buraya yakın. Daima bu otomobilleri izlemekle bu tutkum başladı. Otomobile binince, o direksiyon karşısına oturunca bu sporu seveceğimi hissettim. Bir pist döndüm ve epeyce keyifli oldum, hoşuma gitti. daha sonra artık başarılı olmaya başlayınca grup beni yarışa sokmaya karar verdi ve ben o yılımda Türkiye üçüncüsü oldum.” dedi.

İtalya’da da şampiyon oldu

Bu spora başladıktan daha sonra pandemi yaşandığını ve verilen ortada İtalya’ya gittiğini söyleyen 10 yaşındaki pilot, “İtalya’da da uygun sonuçlar almaya başlayınca gelgit yapamadık. Ondan dolayı ben 1 yıl daha Türkiye’de koşup, 2021 yılında bu sefer birincilik alarak şampiyon oldum. Türkiye şampiyonu oldum o sene. daha sonra İtalya’ya gitmeye başladım. İtalya’da da düzgün sonuçlar elde edince artık Türkiye’ye gelmekten vazgeçtim. Daima İtalya’da idman yapmaya başladım, gayret sarf ettim ve kararında İtalya şampiyonu da oldum.” sözlerini kullandı.

Formula 1’de favorisi Max Verstappen

Hedeflerini anlatan Zülfikari, “Hedefim bu artık go-kart’tan daha sonra Formula yarışları. Formula 1’e kadar yükselmeyi düşünüyorum.” diye konuştu.

Formula 1 yarışçılarından Lewis Hamilton ve Max Verstappen’i sevdiğini, favori yarışçısının da Verstappen olduğunu aktaran Zülfikari, okul ömrüyle ilgili de “Şu an 5. sınıftayım. Geçen yıl sınavlarımdan âlâ sonuçlar almıştım. 5. sınıfta imtihanlar yavaş yavaş da başlayacak. Öğretmenlerim beni destekliyorlar. Beni takip eden çok arkadaşım var.” dedi.

Anne ve babasına dayanakları için teşekkür eden başarılı yarışçı, “İlk evvel İtalya’ya gitmeye başlayınca babam beni götürmeye başladı. sonrasındasında annem gelmeye başladı. Eğitimimi de aksatmıyorum.” formunda konuştu.

“Beni başkalarından ayıran hiç korkusuz ve bahadır olmam”

Pistte öbür yarışçılardan farkını da anlatan genç karting pilotu, “Piste çıktığımda beni başkalarından ayıran özelliğim korkusuz ve yavuz olmam. Bu özelliğimle ön plana çıkıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Oğlunun başarılarıyla guru duyduğunu anlatan anne Deniz Zülfikari, bu spora 2010 yılında Tuzla’da yalnızca hobi olarak başladıklarına dikkati çekerek, “Oğlum gücünü atsın, hoş vakit geçirsin diye başladık lakin ondan sonrasında antrenörleri bu hususta yetenekli olduğunu söylemiş oldu. Müsabakaya başladık. Evvel Türkiye’de yarıştık daha sonra İtalya’ya gitmeye başladık. İtalya’da şu anda istediğimiz yere geldik. İtalya serisinde şampiyon oldu ve devam edeceğiz.” diye konuştu.

“Kartingte aile epey önemli”

Karting sporunu sevdiklerini anlatan Zülfikari, “Kartingte aile hayli değerli. İskender, 7,5 yaşındaydı başladığında. Yağmurda, karda, soğukta daima pistteydik ve birimiz her vakit yanındaydık, ya babası ya da ben. Çok büyük bir emek var ve epeyce şükür emeklerimiz de boşa çıkmadı. İskender bizim yüzümüzü güldürdü, güldürmeye de devam ediyor. Gayeleri hayli büyük. İnşallah gayelerine kavuşur.” ifadesini kullandı.

Başarılı pilotun çalışma azmine dikkati çeken Deniz Zülfikari, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ben otomobillere olan merakını 3 yaşındayken keşfettim. İki tekerlekli bisiklete 3 yaşında binmeye başladı. Açıkçası basketbol, futbol da denettik lakin hiç ilgisini çekmedi, daima otomobillerdi ilgisi. Kendini daha rahat ve inançlı hissedeceği yer olduğu için buraya geldi. ‘Çalış’ dediğimizde çalıştı. Daima pistte durdu. 7-8 saat idman yaptığı oldu. hiç bir vakit şikayet etmedi, başardı, başarmaya da devam edecek. İnşallah Formula 1 şampiyonu olacak bir pilot yetiştirebiliyoruzdur. Onun için emek veriyoruz.”

“İtalya’daki 8 rauntluk seride şampiyon olan birinci Türk pilotu”

Oğlunun ulusal ve memleketler arası turnuvalardan elde ettiği 30’a yakın kupası olduğunu lisana getiren Zülfikari, “Türkiye’de iki defa şampiyon oldu. 3-4 seri de İtalya’ya gitti. İtalya’da da podyuma çıkmaya başladık. Bir sefer de 8 rauntluk IAME İtalya serisinde şampiyonu oldu ve bunu başaran birinci Türk pilot oldu.” görüşünü belirtti.

Anne Zülfikari, oğlunun muvaffakiyetle birlikte daha da hevesinin arttığını, bu yüzden bu spora devam ettirdiklerini de anlatarak, “Oğlum İtalya’ya tekrar gidiyor diğer bir seri için. Buna hiç orta vermeden devam edeceğiz. Okulunda zorlanıyor lakin yapacak bir şey yok. Hem okulunu hem sporunu gdolayıyor.” tabirlerini de aktardı.

Anterönür Yüzbaşıoğlulları: “İskender’i geleceğin F 1 pilotu olarak görüyoruz”

İskender Zülfikari’nin Türkiye’deki karting antrenörü Bestanbey Yüzbaşıoğlulları da İskender’i 2018 yılının sonunda birinci geldiği vakit keşfettiklerini ve “bu çocuktan olur” dediklerini vurguladı.

2019 dönemine fazlaca süratli hazırlandıklarını ve İskender’in Türkiye şampiyonasında, birinci döneminde genel klasmanda üçüncü olduğunu hatırlatarak, “daha sonraki sene pandemiden dolayı maalesef hem yurt içi hem yurt dışı yarışları yapılamadı. Yalnızca birkaç testle geçirdik 2020 yılını. 2021 yılında da Türkiye Karting Şampiyonası, 2020 yılındaki açıkları kapatmak için 10 ayak ve 30 yarış üzerinden yapıldı. Bu 30 yarışta da namağlup olarak, 10 pol durumu aldığı 30 ayakta, bir başladı bir bitirdi. Şu ana kadar kırılması güç bir rekoru kırmış oldu. Biz geleceğin Formula 1 pilotu olarak görüyoruz İskender’i” diye konuştu.

Zülfikari ailesi şimdiden transfer teklifleri alıyor

Başarılarıyla tüm dikkatleri üzerine çeken genç yetenek, transfer teklifleri almaya başladı.

İskender Zülfikari’nin ailesi transfer teklifleri ince eleyip sık dokuyarak kıymetlendiriyor. Çocuklarının gelecek yılın en uygunu olması için karar verme evresinde olan aile, tekliflerin yanı sıra büyük sponsorlukların tekliflerini de kıymetlendirecek.