18 milyon öğrenci ders başı yaptı

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,640
0
36
18 milyon öğrenci ders başı yaptı
Öğrenciler ikinci periyottaki orta tatillerini 11 Nisan-15 Nisan 2022’de yapacak. İkinci devir 17 Haziran 2022 Cuma günü sona erecek.

31 Ocak’ta ataması yapılan 15 bin yeni öğretmen de yarından itibaren atandıkları okullarda bakılırsavlerine başlayacak.

Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlere isteğe bağlı kapsamlı eğitim programı için yeni dijital platform Öğretmen Bilişim Ağı’nı (ÖBA) birinci defa bu yılki yarıyıl tatilinde uyguladı.

Ülke genelinde tüm kademe ve sınıf düzeylerindeki yaklaşık 18 milyon öğrenci ile 1 milyonun üzerinde öğretmen, salgın öncesinde olduğu üzere haftada 5 gün yüz yüze eğitime katılacak. Yüz yüze eğitimin başlamasıyla Türkiye genelindeki okul ve kurumlarda koronavirüs önlemleri alınarak kantinler, yemekhaneler ve pansiyonlar da açılıyor.

Yaklaşık 58 bin okula koronavirüs önlemleri kapsamında maske, dezenfektan ve paklık gereksinimleriyle ilgili 650 milyon lira ödenek gönderildi, 113 bin paklık çalışanı nazaranvlendirildi.

Bakanlık bünyesinde kurulan yeni elektronik takip sistemi ile vilayet, ilçe kurum ve okul seviyesinde eğitimin aksamaması için tüm süreçler anlık takip edilecek. Öğrenci ve işçinin hasta, temaslı yahut risk durumları Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Sıhhat Bakanlığı içindeki bilgi entegrasyonu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİMİN DEVAMI İÇİN AŞI VE PCR TESTİ TARAMALARI

“Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Tedbirler Rehberi”ne bakılırsa, öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada iki defa PCR testi ile taranmaları istenecek.

Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarındaki maske atık kutularının günlük boşaltılması sağlanacak. Tüm okullarda kâfi sayıda maske Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca temin edilecek.

Öte yandan okulun rutin temizliğinin sıklaştırılması, çocukların, öğretmenlerin ve başka okul çalışanlarının el hijyeni için su ve sabun ile el yıkama imkanları sağlanacak. Ayrıyeten okullardaki ortak alanlara uygun sayıda el antiseptikleri de konuldu.

DERS SAATLERİ AZALTILMAYACAK

Yüz yüze eğitimler, tıpkı Koronavirüs salgını öncesinde olduğu üzere ders saatleri azaltılmadan ve mevcut öğretim programlarının bütünü dikkate alınarak yapılacak. Ders müddetleri, sınıf boyutları ve öğrenci sayısı da dikkate alınarak 40 dakikayı aşmayacak biçimde planlanacak.

Okul bahçesinde ve etrafında öğrencilerin, öğretmenlerin, öteki çalışanların kalabalık kümeler oluşturmaması, toplumsal araya dikkat edilmesi, teneffüs saatlerinin farklı vakit içinderda düzenlenmesi, sınıf içerisinde öğrencilerin oturma sisteminin yüzleri tıpkı istikamete dönük olacak biçimde oluşturulması sağlanacak. Bunun yanında, yüksek sesle yapılan idmanlar, açık alanda ve öğrenciler içinde tercihen en az 2 metre ara bırakılarak sürdürülecek. Beslenme saatleri mümkün olduğunca farklı vakit içindera yayılarak ve Kovid-19 önlemleri alınarak yürütülecek.

Okulun başlangıcında velilere, mümkün hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için bilgilendirme formu verilecek.

Salgın devrinde veli ve ziyaretçilerin mümkün olduğunca okul bahçesi de dahil okul içerisine girişlerine müsaade verilmeyecek.

Mecburî durumlarda ziyaretçilerin okul bahçesi girişi, bahçenin olmadığı durumlarda da en dış noktadan itibaren girişleri sırasında maske takmaları sağlanacak. Ziyaretçilerin okul içine alınması gerektiğinde ise HES kodu denetimi yapılacak.