2022’de birfazlaca muvaffakiyete imza atan Ulusal güreşçi İstek Kayaalp dorukta

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Türk sporunun en değerli isimlerinden İstek Kayaalp, bu yıl hem Avrupa birebir vakitte dünya şampiyonu olarak ikili memnunluk yaşadı.

11. Avrupa şampiyonluğunu kazandı

Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de 28 Mart-3 Nisan tarihlerinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grekoromen tarz 130 kilo finalinde Rus asıllı İtalyan Danila Sotnikov’u yenen İstek Kayaalp, mesleğindeki 11. Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

Kareli’in rekoruna 1 madalya kaldı

AA’nın haberine bakılırsa; en çok Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Türk sportmen unvanının sahibi olan İstek, bu biçimdece kendisine ilişkin rekoru geliştirdi. Rıza’nın, 12 Avrupa şampiyonluğu bulunan Rus Aleksandr Karelin’in rekoruna ortak bulunmasına yalnızca bir şampiyonluk kaldı.

2022 dünya sıralamasında tepeye yerleşti

Milli güreşçi, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da 10-18 Eylül’de yapılan Dünya Güreş Şampiyonası’nda da kürsünün tepesine çıktı. İranlı Amin Mirzazadeh ile yaptığı final karşılaşmasından galibiyetle ayrılan İstek, 5. sefer dünya şampiyonluğu yaşayan birinci Türk güreşçi olarak tarihe geçti.

Rıza Kayaalp, Dünya Güreş Birliğinin 2022 dünya sıralamasında grekoromen tarz 130 kiloda dorukta yer aldı.

Kayaalp: “Kazanılması sıkıntı muvaffakiyetler elde ettiğimi düşünüyorum”

Milli güreşçi İstek Kayaalp, her şampiyonada Türk bayrağını dalgalandırmayı hedeflediğini vurgulayarak, “Avrupa ve dünya şampiyonu olarak hoş bir yıl geçirdim. aslına bakarsanız maksadımız çalışmalarımızın karşılığını alabilmek. Bu, hem Avrupa tıpkı vakitte Dünya Şampiyonası’nda nasip oldu.” dedi.

Performansını biraz daha artırarak yoluna devam etmek istediğini lisana getiren İstek, “Bir daha sonraki yıl da tıpkı başarıyı göstermek benim her vakit gayem olmuştur. Bu sene 5. dünya şampiyonluğumu, toplamda 9. Dünya Şampiyonası madalyamı kazandım. 11. Avrupa şampiyonluğumu ve Avrupa’da 12. madalyamı elde ettim. Nitekim kazanılması güç muvaffakiyetler elde ettiğimi düşünüyorum. Dünya sıralamasında da topladığımız puanlarla birinci sırada yer aldım. Sıralamada birinci olarak yılı kapatmış olduk.” tabirlerini kullandı.

2024 olimpiyatlarında dorukta bırakmak istiyor

Emeğinin karşılığını aldığı için keyifli olduğunu söyleyen ulusal güreşçi, “Son 2 yılım kaldı. Onu en yeterli biçimde değerlendirip, 2023’te tekrar Avrupa ve dünya şampiyonu olmak istiyorum. 2024 Paris Olimpiyatları’nda da başarılarımı taçlandırıp, sporu bırakmak en büyük hayalim.” değerlendirmesinde bulundu.

2023 hazırlıklarına şimdiden başladı

Rıza, gelecek yılın hazırlıklarına yavaş yavaş başladığını belirterek, şu biçimde devam etti:

“Kendimizi fazlaca yormadan, yıpratmadan çalışmalarımıza başladık. Gücümü koruyacak biçimde çalışıyorum. Avrupa Şampiyonası’na daha 4-5 ay var. O yüzden çok tez etmiyorum. Artık yaşımız da ilerledi, daha şuurlu çalışmam gerekiyor. 2023 yılının nisan ayında Avrupa Şampiyonası, eylül sonunda da Dünya Şampiyonası var. Oralarda da birebir başarıyı göstermeyi, olimpiyat vizesini alabilmeyi amaçlıyorum.”

“Belgrad bize uğurlu geliyor”

Dünya Şampiyonası’nın gelecek yıl da Belgrad’da yapılacağının hatırlatılması üzerine İstek, “Belgrad bize uğurlu geliyor. Belgrad’da ne vakit güreştiysem, daima şampiyonlukla ülkeme döndüm. İnşallah, tekrar olimpiyat vizesini şampiyonlukla almak nasip olur.” biçiminde görüş belirtti.

Gençlere örnek olmak istiyor

Genç atletlere örnek olmayı amaçladığının altını çizen deneyimli güreşçi, “İnşallah bizden daha sonra da birebir muvaffakiyetleri elde eden arkadaşlarımız olur. Sonuçta her şeyin bir sonu var, biz de bırakacağız. Kâfi ki gerimizde hoş şeyler bırakalım. Bizi örnek alacak kardeşlerimiz olacaktır. Ardımızdan gelen kardeşlerimiz güzeller. Onların da katıldıkları şampiyonalarda madalya alabilecek kapasitede olduklarına inanıyorum.” diye konuştu.

“Ay Vera güreşe hayli meraklı”

Kızı Ay Vera’nın vakit zaman idmanlarda kendisine eşlik ettiğine değinen ulusal güreşçi İstek Kayaalp, çalışmaların daha keyifli geçtiğini söylemiş oldu.

Ay Vera’nın güreşe meraklı olduğunu lisana getiren İstek, “Evimde idman yapabilecek bir alan oluşturdum. Ortada kızımla da güreşiyoruz. Onu güreşe heveslendiriyorum. Güreşe fazlaca meraklı. Tek kolda dönmeyi, boyunduruk oyununu epeyce uygun biliyor. Daha 26 aylık, 4-5 yaşına gelince daha da farklı olur.” tabirlerini kullandı.