24 yaşındaki fabrika sahibinden olay yorum: Gençlerimiz iş beğenmiyor

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,640
0
36
24 yaşındaki fabrika sahibinden olay yorum: Gençlerimiz iş beğenmiyor
Trabzon’un Hayrat ilçesine bağlı kıyıdan 22 kilometre uzaklıktaki Balaban Mahallesi’nde 3 yıl evvel kurulan Estea Çay Fabrikası’nın İdare Şurası Lideri Yasin Sönmez, gençlerin iş beğenmemesinden yakındı. Asıl mesleği mimarlık olan Sönmez, aile işletmesi olduğu için fabrika idaresinin başına geçtiğini lisana getirdi. Asıl şirketleri İstanbul’da olan Sönmez ailesi, memleketlerinde 3 yıl evvel 60 milyon TL’lik maliyetle çay fabrikası kurdu. Yılda yaklaşık 7 bin ton yaş çay işleyen fabrikada 40 kişi çalışıyor.

‘AMACIMIZ BÜYÜK KENTLERE GÖÇÜ ENGELLEMEK’

Gençlere iş imkanı sağlamak istediklerini belirten Yasin Sönmez, “Fabrikamız 3 yıl evvel hizmete girdi. Fabrikayı kurmadaki maksadımız büsbütün köydeki gençlere iş imkanı sağlamak. 40 kişi istihdam ediyoruz. Yaz aylarında çay sürece, kış aylarında ise paketleme işi yapılıyor. Burada katkısız doğal çay üretimi yapıyoruz. Günde ortalama 150 ton, yılda 6-7 bin ton çay sürece kapasitesine sahibiz. İstanbul merkezli bir firmayız. Emelimiz memleketimize bir fabrika kurup, buradaki insanlara iş istihdamı sağlayarak büyük kentlere göçü engellemekti. Fabrikamızda yüklü olarak gençler çalışıyor” diye konuştu

‘ASIL MESLEĞİM MİMARLIK’

Çay kesimine yeni eserler kazandırmak istediklerini vurgulayan Sönmez, “Asıl mesleğim mimarlık. Şu an yüksek lisansımı yapıyorum. Aile işletmemiz olduğu için 2,5 yıldır çay fabrikamızın idare heyeti başkanlığını yapıyorum. misyon icabı bu işi ben devraldım. Çay sürece kapasitemizi 65 tondan 150 tona çıkarmıştık. Artık sallama çay, bitki çayları ve beyaz çay üretimine geçeceğiz. Öbür fabrikaların üretmediği çayları üreterek çay dalına yenilikler kazandırmak istiyorum. Gençliğin verdiği dinamizmle bu işe daha da hoş şeyler katacağıma inanıyorum” biçiminde konuştu.

‘GENÇLERİMİZİN EN BÜYÜK SORUNU İŞ BEĞENMEME’

Çalışacak kişi noktasında birtakım sıkıntılar yaşadıklarını belirten Sönmez, “Gençlerimizin en büyük sorunu iş beğenmeme. Fabrikamızda çoklukla genç arkadaşlarımızı çalıştırıyoruz. Meskenlerinin çabucak önündeki bir işin onlara ne kadar pahalı olduğunu aktarmaya çalışıyorum. Maksadımız köyümüzde iş istihdamı sağlamak. Kırsaldan büyük kentlere göçü engelleme noktasında bizim de bir katkımız olsun istiyoruz. Fabrikamız son teknoloji el değmeden çay üretilen bir tesis. Biz burada bir aile ortamında çalışıyoruz. Çalışanlarımıza 3 bin 500 ile 5 bin TL maaş veriyoruz. İş kısımlarına bakılırsa maaşları değişiyor” dedi.