300 bin dolarlık NFT, kazara 3 bin dolara satıldı

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Türkçe karşılığı “değiştirilemez token” olan non-fungible token (NFT), blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan token manasına geliyor.

Son aylarda çok tanınan hale gelen bu teknoloji yardımıyla görsel yahut görüntü satışlarından milyonlarca dolar gelir elde ediliyor.

Yılın birinci çeyreğinde 1 milyar dolara ulaşarak rekor kıran NFT satışları, birinci 6 aylık devirde ise 2.5 milyar dolara çıkmıştı.

300 BİN DOLARLIK NFT 3 BİN DOLARA SATILDI

“Bored Ape” isimli bir NFT, kazara 300 bin dolar yerine 3 bin dolara satıldı. Kusurun niçini ise virgülün yanlış yere konulması.

Satıcı, NFT’yi satışa çıkarırken klavyede tuşlama kusuru yaparak 75 ethereum yerine 0.75 ethereum ile satışı başlattı.

Akabinde bir bilgisayar robotunun gerçekleştirdiği varsayım edilen satın alma anlık olarak gerçekleşti ve 300 bin dolar bedelindeki eser 3 bin dolara satılmış oldu.

3 BİN DOLARA ALDI, 250 BİN DOLARA SATIŞA ÇIKARDI

Yapıtı satın alan kişi ise birebir NFT’yi 250 bin dolardan bir daha satışa çıkardı.

Yanılgıyı yapan maxnaut isimli satıcı, olayın konsantrasyon kaybı niçiniyle yaşandığını söylemiş oldu. Bir haber platformuna konuşan maxnaut, “Neredeyse her gün biroldukça eser alıp satıyorum. Dikkatli davranmadım, yanlışımı fark ettiğimde iptal tuşuna bakmak istedim lakin geç kalmıştım. Bu kusur, bana binlerce dolara mal oldu.” dedi.

2021 Nisan’da başlayan “Bored Ape” projesi, bilgisayar kodlarıyla oluşturulan sanat yapıtlarını kapsıyor. Birinci devirde 0.08 ethereum yani yaklaşık 300 dolara satılan eserler, bugün ise 50 ethereum yani 200 bin dolar ve üzerine satılıyor.

NFT NEDİR

“Değiştirilemez token” manasına gelen (NFT), blockchain ağı üzerinde şifrelenmiş, bir eşi daha olmayan varlıklara deniyor.

NFT; resim, görüntü yahut oyun içi öğe gibi maddi olmayan bir dijital öğeyi temsil ediyor ve bu ögelerin sahipleri, blok zincirine kaydediliyor.

Eşsiz tokenler (NFT) çoklukla koleksiyon, dijital sahiplik ve mülkiyet hakları alanında tercih ediliyor. Ayrıyeten kripto sanat yapıtları, dijital koleksiyon eserleri ve çevrimiçi oyunlarda yer alan eşsiz dijital öğeler üzere çeşitli alanlarda da NFT kullanılıyor.