ABD, Amerikalı sivilleri Sudan’dan karadan tahliye etmeye başladı

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
386
0
16
NAIROBI, Kenya — Yaklaşık 300 Amerikalıyı taşıyan bir otobüs konvoyu, Cuma günü Sudan’ın savaştan zarar görmüş başkentinden ayrıldı ve ABD’nin erlerini ülkeden tahliye etmeye yönelik ilk organize çabası olarak, Kızıldeniz’e doğru 825 millik bir yolculuğa başladı. tahliye ediyorum .

Konvoy, yükseklerde süzülen ve tehditleri izleyen silahlı Amerikan insansız hava araçları tarafından takip ediliyordu. Birleşmiş Milletler ve birçok ülke de savaşan gruplardan güvenlik garantileri aldıktan sonra vatandaşlarını karadan tahliye etti.

Batı ve Basra Körfezi müttefikleri daha hızlı hareket ederken ve çok daha fazla insan varken, ABD’nin çoğu çifte uyruklu tahmini 16.000 Amerikan vatandaşına ev sahipliği yapan Sudan’dan bir sivil tahliyeyi organize etmesinin neden bu kadar uzun sürdüğü sorusunu yineledi. tahliye edildi.

İngiltere Salı gününden bu yana Hartum’un kuzeyindeki bir hava üssünden çoğu İngiliz uyruklu 1.573 kişiyi tahliye etti. Almanya ve Fransa 1.700 kişiyi daha hava yoluyla tahliye etti. Suudi yetkililer, farklı ülkelerden en az 3.000 kişinin deniz yoluyla Port Sudan’dan Suudi Arabistan’daki Cidde’ye tahliye edildiğini söyledi.

ABD tahliye çabalarını hızlandırırken, diğer ülkeler zaten sona geldi: İngiltere Cuma günü, koltuk talebinde “önemli bir düşüş” olduğunu öne sürerek hava ikmalini Cumartesi günü saat 18: 00’de sonlandıracağını duyurdu.

Aradaki fark, tanımlanmış cephe hatları olmayan kaotik ve öngörülemez bir savaş bölgesinden sivilleri hava yoluyla tahliye etme konusunda daha temkinli bir Amerikan yaklaşımını yansıtıyor olabilir. Hartum’un eteklerindeki havaalanına inerken.

Amerika Birleşik Devletleri, Amerikan vatandaşlarının müttefik ülkelerin Hartum dışındaki uçuşlarında ve bazen de Hartum üzerinden hava sahasına giden konvoylarda koltuk almasına yardımcı oldu. Diğer Amerikalılar karayoluyla tek başına bir sınırı geçerek Mısır ve Etiyopya’ya girdiler ve aynı yolculuğu yapan on binlerce Sudanlıya katıldılar.

Cuma günü düzenlenen bir basın toplantısında ABD hükümetinin tahliye nakliyelerini neden diğer ülkelerle aynı şekilde ele almadığı sorulduğunda, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Vedant Patel, ABD liderliğindeki konvoyun ortak ülkelerle yaklaşık olarak kırılmasından önce yakın bir şekilde çalıştıklarını söyledi. çabalar. Bu kolektif ve işbirlikçi bir çabadır” dedi.

Patel, çatışma başladığından beri yüzlerce Amerikan vatandaşının Sudan’ı terk ettiğini söyledi.

Yine de, Hartum’dan Cuma gecesi terk edilmiş durumdaki ABD büyükelçiliğinin yakınındaki lüks bir golf sahasından kalkan kiralık otobüs hattı, 72 Amerikalı diplomatın doğrudan Sudan’dan helikopterle uçulmasından tam beş gün sonra geldi.

Bu tahliye, SEAL Team 6 komandoları tarafından yönetilen karmaşık bir gece görevi ve Amerikan vatandaşlarının çıkışı kolaylaştırma girişimi arasındaki gecikme, diğer ülkelerin çabalarıyla çok sayıda olumsuz karşılaştırmaya yol açtı.

Amerika Birleşik Devletleri ilk olarak, diğer Batılı uluslarınkinden çok daha düşük bir talebi gerekçe göstererek Amerikan sivillerini veya ailelerini tahliye etmeyeceğini söyledi. Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yalnızca “düzinelerce” ABD vatandaşının ülkeyi terk etme isteğini dile getirdiğini söyledi.

O zamandan beri, diğer Amerikalı yetkililer, çatışmanın koşullarına bağlı olarak değiştiği için, herhangi bir zamanda ayrılmayı planlayan ABD vatandaşlarının sayısı hakkında iyi bir tahminleri olmadığını söylediler.

General Abdel Fattah al-Burhan liderliğindeki Sudan ordusu ile Korgeneral Mohamed Hamdan liderliğindeki paramiliter Hızlı Destek Güçleri arasındaki savaş Cuma günü 14. gününe girdi. Dünya Sağlık Örgütü, gerçek sayı muhtemelen çok daha yüksek olmasına rağmen, en az 512 kişinin öldüğünü ve 4.200 kişinin de yaralandığını tahmin ediyor.

Her iki taraf da ateşkese kısmen saygı duyduğu ve tahliyelere izin verdiği için son günlerde çatışmaların seviyesi biraz azaldı. Uluslararası baskı altında, her iki taraf da Cuma günü erken saatlerde ateşkesi 72 saat daha uzatmayı kabul etti.

Ancak saatler sonra Hartum’da, şehri sarsan hava saldırıları, silahlı çatışmalar ve patlamaların körüklediği şiddet patlaması, yaygın çatışmalara dönüşün yakın olduğu yönünde korkulara yol açtı.

“Gördüğüm şey yoğun bir duman. Cuma günü Burri mahallesinde büyük bir bombalı saldırıya tanık olan Hartum’da yaşayan Sudanlı Ahmad Mahmoud, “Ben bombardıman ve silah sesleri duyuyorum” dedi. “Hartum son derece güvensiz hale geliyor.”

Yardım grupları, Darfur’un batı bölgesinde, özellikle el-Geneina şehrinde de çatışmaların devam ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, Sudan’daki ABD vatandaşlarını izlemek için, Sudan’daki ABD vatandaşları ve aile üyeleri için tasarlanmış olmasına rağmen, dünyadaki herkesin bilgi almak için kayıt olabileceği bir “Kriz Alımı” web sitesi kurdu.

Siteye kaydolan bir kişi, ABD yetkililerine ne yapmak istediklerini söyleyebilecekleri bir sayfaya yönlendiriliyor: Sudan’da kalmak, tek başına gitmek veya gitmeye çalışmak, ancak muhtemelen yardım alarak. ABD hükümetine Sudan’ı çoktan terk ettiklerini de söyleyebilirler. Cuma sabahı itibariyle 5.000’den az kişi kayıt yaptırmıştı.

Çıkış yardımı isteyenler için, ABD yetkilileri daha sonra onları bir geçiş yöntemi ve mümkünse bir koltuk ile bağlamaya çalışır. Şu anda iki ana yol, Hartum bölgesindeki bir hava alanından İngiliz hava ikmalleri ve gemilerin daha sonra insanları Kızıldeniz’e götürdüğü Port Sudan’a karadan konvoylar.

Ancak bu sistem, tahliye seçeneklerinin büyük ölçüde elektriğe ve internet bağlantısına erişimi olan vatandaşlarla sınırlı olduğu anlamına geliyor ki bu da garanti olmaktan çok uzak. Sakinlerin çoğu elektriğinin olmadığını ve savaşın ilk haftasında oldukça dirençli olan Sudan’ın telekomünikasyon ağlarının çökmeye başladığını söylüyor.

Port Sudan’a giden kara yolu yavaş ve yorucu, özellikle de Afrika’nın üçüncü büyük ülkesi Sudan’ı tam anlamıyla bir iç savaşa sürüklemekle tehdit eden, yoğun nüfuslu kentsel alanlarda iki haftadır süren yoğun şiddetten bitkin düşmüş tahliye edilenler için.

Ancak ABD’li yetkililer, daha riskli gördükleri Hartum’un hemen dışındaki Wadi Saeedna’daki havaalanına giden kara yolunu tercih ettiklerini söylüyorlar. İngiliz komandoları şu anda bu bölgeyi kontrol ediyor, ancak yakınlarda tehlikeler var: Türkiye Cuma günü, orada tahliye için uçan bir C-130 uçağına hafif silahlarla ateş edildiğini söyledi.

Türk Savunma Bakanlığı, uçağın güvenli bir şekilde iniş yaptığını ve kimsenin yaralanmadığını söyledi. Twitter’da bir gönderide söyledi. Sudan ordusu daha sonra Türkiye’nin uçak gövdesindeki kurşun deliklerini gösterdiği iddia edilen bir fotoğraf yayınladı ve suçu Hızlı Destek Güçleri’ne yükledi – RSF bu suçlamayı yalanladı.

ABD ordusu, Port Sudan’a giden yol güzergahında konvoyları insansız hava araçlarıyla izleyebiliyor.

Tahliyeler bazen, bazıları bürokratik zorunluluklarla şiddetlenen ve aileleri acı verici kararlar ile karşı karşıya bırakabilen ciddi kişisel çatışmalarla da ilişkilendirilir.

Sukaina Kamal, ABD hükümetinden kara konvoyunun Cuma günü yola çıkacağını bildiren bir e-posta aldığında, bu bir ikilem yarattı.Bayan Kamal’ın üç çocuğu Amerikan vatandaşı olmasına rağmen, o ve kendisi ve kocası Amerikan vatandaşı değil ve ikisi de değil. ona bakan yaşlı annesidir. Konvoya yalnızca ABD vatandaşlarının ve daimi ikamet edenlerin girmesine izin verildi.

Ayrıca Bayan Kamal ve ailesi, Amerikan konvoyunun kalktığı bölgeden çok uzaktalar: geçen hafta Hartum’u kasıp kavuran şiddetli çatışmalardan beri, yaklaşık 100 mil güneydoğudaki bir kasaba olan Wad Madani’de yaşıyorlar.

Bay Patel, Sudan’daki birçok ABD vatandaşının ABD-Sudan çifte vatandaşlığına sahip olduğunu ve hayatlarını ülkede inşa ederek ülkeyi terk etmeyi zorlaştırdığını söyledi. “Bu çok kişisel ve zor bir karar” dedi.

Amerikalı yetkililer, bazı insanların sadece fikirlerini değiştirmek için ayrılmak istediklerini söylediklerini bildirdi. Diğerleri, havaalanına veya bir konvoyun kalkış alanına ulaşım için bir toplama noktasına gitmeyi çok güvensiz buluyor. Yine de diğerleri, ABD’li yetkililerin yalnızca belirli koşullar altında gideceğini söylüyor.

Ancak savaş bölgesinden kaçanların büyük çoğunluğu Sudanlı siviller ve her yönden ülke dışına akın etmeye devam ediyor. Mısır dışişleri bakanlığına göre, yaklaşık 20.000 mülteci batı sınırını Çad’a geçerken, 16.000 mülteci de Sudan’ın kuzey sınırından Mısır’a geçti.

Kenya, Nairobi’den Declan Walsh, Seattle’dan Eric Schmitt, Washington’dan Edward Wong ve Amsterdam’dan Abdi Latif Dahir bildirdi. Cora Engelbrecht Londra’dan ve Adam Entous Washington’dan haber sağladı.