ABD, Sudan’da çatışan güçlerin yardım sözü vermeyi kabul ettiğini, ancak ateşkesi kabul etmediğini söyledi

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
358
0
16
İki üst düzey ABD hükümet yetkilisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Sudan’da savaşan tarafların ateşkes üzerinde anlaşamadıklarını ancak insani yardımın ulaştırılmasına ve yaklaşık dört haftadır süren yoğun çatışmalardan rahatsız olan bölge sakinlerine bazı hizmetlerin geri verilmesine izin verme taahhüdünü imzaladıklarını söyledi.

Cidde’de altı gün süren görüşmelerin ardından ABD-Suudi Arabistanlı diplomatlar tarafından müzakere edilen anlaşma, müzakerecilerin başlangıçtaki ateşkes sağlama hedefinin gerisinde kaldı. Bunun yerine, “Sudan’daki Sivil Nüfusu Koruma Taahhüt Beyanı” olarak ifade edildi. Anlaşmanın hedefleri arasında insani yardım sağlanması, temel hizmetlerin eski haline getirilmesi, savaşçıların hastanelerden ve kliniklerden çekilmesi ve bölge sakinlerinin ölüleri güvenli bir şekilde gömmesine izin verilmesi yer alıyor.

48 milyon nüfusa sahip kuzeydoğu Afrika ülkesi Sudan, 15 Nisan’da iki rakip general, Sudan ordusunu kontrol eden General Abdel Fattah al-Burhan ve Lt. Paramiliter Hızlı Destek Güçlerine liderlik eden General Mohamed Hamdan.

Şiddet, Sudan’ı tam bir insani krize sürükledi ve milyonları susuz, gıdasız, elektriksiz veya sağlık hizmetlerinden yoksun bıraktı. Yardım kuruluşları, depolarının arandığını ve çalışanlarının öldürüldüğünü, bunun da birçok grubun operasyonları durdurmasına neden olduğunu bildirdi.

Sudan Sağlık Bakanlığı’na göre, çatışmada en az 600 kişi öldü ve 5.000’den fazla kişi yaralandı. Gerçek ölü sayısı muhtemelen daha yüksek. 700.000’den fazla insan ülke içinde yerinden oldu ve 160.000’den fazla kişi, çoğu zaten büyük mülteci nüfusa ev sahipliği yapan ve ciddi ekonomik sıkıntılar içinde olan komşu ülkelere kaçtı.

Hassas müzakereleri görüşmek üzere isminin gizli kalmasını isteyen bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Amerikalıların Perşembe günü açıkladıkları “taahhütler beyannamesi”ni uygulamak için ateşkes görüşmelerinin Cuma günü başlamasının beklendiğini söyledi. Yetkili şunları söyledi: Amaç, düşmanlıkların kalıcı olarak durdurulmasına ve Sudan’ın sivil hükümetinin yeniden kurulmasına yönelik bu ilk adımların üzerine inşa etmek. siviller.

Yetkili, anlaşmanın başlığının savaşan taraflarca, Sudan’da ortalığı kasıp kavururken bile sivilleri koruma taahhütlerini göstermek için talep edildiğini söyledi.

Her iki taraf da birkaç ateşkes üzerinde anlaşmaya vardı. Bazıları bir süreliğine çatışmayı hafifleterek yabancıların ve yaklaşık bir milyon Sudanlı sivilin kaçmasına izin vermesine rağmen, bunların hiçbirine saygı gösterilmedi.

Silah sesleri ilk olarak başkent Hartum’da duyulduktan sonra, çatışmalar hızla ülke geneline yayıldı ve şiddet Batı Darfur bölgesinde ve geçen hafta Sudan’ın orta-güneyindeki El-Obeid şehrinde tırmandı.

Hartum gibi şehirlerde, yoğun nüfuslu bölgelerde, her iki taraf da makineli tüfekler, roket güdümlü el bombaları, roketler ve ordu söz konusu olduğunda savaş uçakları kullanarak çatışmalar yaşandı. Yerel sakinlere göre, paramiliter güçler mahallelerde ve hastanelerde savunma pozisyonları aldı ve ordunun karşılık olarak ateş açmasına neden oldu.

Birleşmiş Milletler’in en üst düzey insan hakları organı, sivillere yönelik ölümlere, yaralanmalara ve diğer kötü muamelelere dikkat çekmek için Perşembe günü Cenevre’de acil bir toplantı yaptı. Bu organın başkanı Volker Türk, her iki tarafı da uluslararası insancıl hukuku ihlal etmekle suçladı.

Çatışma yoğunlaştıkça, zaten korkunç koşullarda ve malzeme olmadan çalışan hastaneler, laboratuvarlar ve sağlık çalışanları artan bir ateş altında kaldı.

Her iki taraf da yabancı yetkililer tarafından müzakere edilen ateşkesleri defalarca kabul etti ve bozdu. Bunlar arasında ABD’nin Nisan ayı sonunda arabuluculuk yaptığı 72 saatlik ateşkes ve bu ay Güney Sudan’ın ilan ettiği bir haftalık ateşkes yer alıyor.

Abdi Latif Dahir Nairobi’den raporlamaya katkıda bulundu.