Abdullah Avcı’nın farklı Trabzon anısı

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı, Türkiye Spor Müellifleri Derneği (TSYD) Trabzon Şubesi’nin hazırladığı aylık dergiye açıklamalarda bulundu.

Saha ortasındaki provokasyon ve sahanın haricindeki telaffuzların futbola büyük ziyanlar verdiğini savunan deneyimli teknik adam, lige düzgün başlayan bordo-mavili grubun maksatları ile ilgili de, “Şampiyon olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” tabirlerini kullandı.

Dünyada en çok sevilen spor kolu futbol. Sizce bir gün bu değişir mi? Beşerler futboldan sıkılır, sevgisi azalır mı?

+Ben tam bilakis artarak devam edeceğini düşünüyorum.

“HOCAM! SENİ SEVİYORUZ”

– Trabzon’da bu güne kadar yaşadığınız en enteresan diyalogu anlatır mısınız?

Trabzon’a yeni gelmiştim ve tesislere gitmem gerekiyordu. Aracımla ışıklarda durmuştum. Yanımdan büyük bir damperli kamyon geçip az ileride durdu. Geri vitese takıp geri geldi. Camdan aşağıya hakikat sert bir sözle bakıp, “Hocam! Seni Seviyoruz, merak etme! Arkandayız” dedi. Fakat o denli bir üslubu vardı ki seviyor mu dövüyor mu belirli değildi. Bu anı unutmam. Daima anlatırım. Teşekkür ettim kendisine.

“FUTBOLA SAHA DIŞINDAKİ TELAFFUZLAR ZİYAN VERİYOR”

– Futbolun ruhuna ve seyrine en hayli ne ziyan veriyor?

Saha ortasındaki provokasyon ve sahanın haricindeki telaffuzlar ziyan veriyor.

– Değiştirme gücünüz olsaydı futbolu daha cazip, heyecanlı yahut daha hoş hale getirebilmek için hangi yeniliği getirirdiniz?

Futbol epeyce hoş bir oyun. Üzerinde epey oynanmasına taraf olan biri değilim. Tahminen oyunu hızlandırabilmek ismine maçı dört devreli hale getirebilirdim.

– Futbolcuyken teknik direktörünüze epeyce çalıştırıyor yahut yanlış taktik veriyor diye içten içe kızar mıydınız?

Her futbolcunun periyot dönem teknik yöneticiyle yaşadığı polemikler olmuştur. Benim de oldu lakin futbol hayatımda daima grup kaptanlığı yaptığım için teknik adamlarla bağlantım uygun oldu. Sonuçta takviye oldum ve bugün de o teknik adamlarla irtibatım devam ediyor.

“TRABZONSPOR EN TEPEYE KOŞACAKTIR”

– Bu dönem nasıl bir Trabzonspor izleyeceğiz?

Çağdaş futbolun şayet olmazsa olmazı oyunun iki tarafını oynayabilmektir. Hem savunma hem atağı yapabilmektir. Hamle oynarken dahil ya da set oynarken de rakip alanda oynarken de savunma güvenliğini alabilmek değerlidir. kimi vakit kendi oyuncu profiline göre, kimi vakit rakibin tahliline göre oyunun her iki tarafını, topun dışarıda olduğu kısmı, duran topları farklı kısmı santim santim hesaplanan bir oyuna dönmüştür artık futbol. Tabi ki Trabzonspor en tepeye, en doruğa koşacaktır. Buna koşmak için de oyun ortasında başkalarından daha fazla dominant oyunu ortaya koymalıdır.

– Şampiyonluk beklentisiyle ilgili neler söylersiniz?

Transfer yapmasa da alana çıktığı an rakipleri Trabzonspor’un şampiyonluğa oynayacağını bilirler. Trabzonspor forması rakibine bunu hissettirir. Şampiyon olabilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve çalışacağız. Trabzonspor’un gayesi bu ve bu biçimde olması gerekiyor.

– Çok tartışılan yabancı kuralı ile ilgili neler söylersiniz?

Bu çeşit kurallar, kanunlar, yerli oyuncuyu geliştirmez, tıkar. Bununla ilgili çalışmalar da yaptım. 6 artı 2’ler 5 artı 3’ler gördük. Bunların hiç biri gelişime katkı sağlayamaz. Rekabeti sağlayacak üretimdir. Bunu yapmadığın sürece olmaz. Kendi alt liglerine eğitim maksatlı uygulama ve denetleme yapacaksın. Liglerin tertibini gerçek yapacaksın. Bunlar olmadıpu sürece biz bunu konuşmaya devam edeceğiz ve bu bize ziyan verecek. Yaş, tahminen farklı oyuncular kullanmak zorunda kalacağız. Yaş ortalaması tahminen yüksek oyuncu almak durumunda kalacağız. Tahminen bir sene daha sonra bu kural yeniden değişecek. Onun için yapılması gereken eğitim, yatırım, denetleme, uygulama, rekabet ortamında alt liglerin tertibi.

– Trabzonspor altyapısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle yeni yapılan Özkan Sümer Akademimizin içini yeterli bir biçimde dizayn etmeye daha verimli hale getirmeye çalışıyoruz. süratle gelişen teknolojinin bilimin, ölçümlerin, departmanların profesyonelce olduğu bir akademi yapıp bu topraklardan gelen randımanı artırmaya çalışıyoruz. Süratle ağır bir biçimde çalışıyoruz. Onlar gidip geliyor biz gidiyoruz, yöneticilerimiz süratli çalışmalar yapıyor. Dönem boyunca bütün gereçlerden yararlanan altyapımızı oluşturacağımızı düşünüyoruz.