Ad-soyad değiştirmek için müracaatlar e-Devlet’te

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,642
0
36
Ad-soyad değiştirmek için müracaatlar e-Devlet’te
İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya bakılırsa, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün e-hizmetlerine bir yenisi eklenerek, “İl/İlçe Yönetim Şurası sonucu ile İsim yahut Soyadı Düzeltilmesine Ait Müracaatların Alınması” hizmeti, e-Devlet kapısına taşındı.

Açıklamada, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda, 17 Ekim 2017’de yapılan düzenleme kararı, kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla, Soyadı Kanunu’nun 3’üncü hususuna muhalif yazılan, yazım ve imla yanlışı yahut düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan mana değişlikleri bulunan isim ve soyadları, vilayet ve ilçe yönetim şurasının vereceği kararla bir defaya mahsus mahkeme sonucu aranmaksızın değiştirilebilmesinin önünün açıldığı hatırlatıldı.

MAHKEME KARARI ARANMAYACAK

Kanunda belirlenen mühletin 6 Aralık 2019’daki düzenleme ile 3 yıl daha uzatıldığı, ayrıyeten tekrar bir süre uzatımına gidilmesi muhtaçlığı duyulduğu taktirde kanun değişikliğine gidilmeden Cumhurbaşkanlığı makamınca müddetin uzatılabilmesinin sağlandığı belirtilen açıklamada, unsura eklenen yeni karar ile genel ahlaka uygun olmayan ve toplum tarafınca gülünç karşılandığı bedellendirilen isimlerde mahkeme sonucu aranmaksızın, vilayet yahut ilçe yönetim heyetlerince değiştirilebilmesine imkan tanındığı da anımsatıldı.

Yapılan bu düzenlemelerle isim ve soyadlarının düzeltilmelerine yönelik mahkemelerin iş yükünün azaltıldığı, bürokratik süreçlerin de kısaldığı tabir edilen açıklamada, bu sayede, 2017’den bugüne kadar 275 bin 808 kişinin soyadını, 121 bin 65 kişi ise ismini düzelttiği kaydedildi.

Yazım ve imla yanlışı yahut düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan mana değişiklikleri bulunan, genel ahlaka uygun olmayan, toplum tarafınca gülünç karşılandığı bedellendirilen isim ve soyadlarının, vilayet ve ilçe yönetim şurasının vereceği kararla bir defaya mahsus mahkeme sonucu aranmaksızın değiştirilebilmesine imkan sağlayan uygulamadan vatandaşların 6 Aralık 2022 tarihine kadar faydalanabileceği açıklandı.