“Ağrılarım beynime kazınmıştı”

Yeşils

Member
6 Kas 2020
279
0
16
“İnsan daima ağrı kesici yutmaya devam edemez; lakin ben yaptım! kimi vakit gittiğim seminerlerde kürsüye sendeleyerek çıkışımı hala hatırladığımı söylesem inanır mısınız? Yerime oturmak için tribündeki merdivenlere çıkarken çektiğim dayanılmaz acıyı… Hatta dayanılmaz ağrı çektiğim her bir futbol maçını hatırlıyorum. Bu olayların tamamının yaşandığı tarihleri ve yerleri hala hatırlıyorum; üstelik olağanda hafızamın epey da güçlü olmamasına rağmen!” bu çarpıcı kelamların sahibi Hollandalı futbol ekibi Ajax’ın efsane eski lideri Michael Van Praag…

Amsterdam’da yaşayan ve hala futbol dünyasındaki ağır çalışma temposuna devam eden 73 yaşındaki Michael Van Praag eklem kıkırdaklarında bozulma, yıpranma ve aşınmaya bağlı olarak son senelerda her iki kalçasında dayanılmaz ağrılarla yaşıyor fakat her seferinde bu ağır çalışma temposu niçiniyle hastaneye gitmeyi erteliyordu derken gittiği bir tabibin teklifiyle başladığı ve aylarca kullandığı ağrı kesiciler artık tesir etmez olup da şiddetli ağrılar bir daha kapıyı çalınca diğer bir uzman tabibe gitti. O da yeni ağrı kesiciler yazdı reçetesine. Ne var ki; günlük yaşantısının vazgeçilmezi haline gelen ağrı kesiciler bir süre daha sonra bir kere daha işe yaramaz oldu ve ‘hafızasına kazınan’ şiddetli ağrılar tüm acımasızlığıyla geri döndü yaşamına! Michael Van Praag son bir umutla Acıbadem Amsterdam Kliniği’ne başvurdu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Bas Pijnenburg, Michael Van Praag’a bir yıl ortayla iki kere kalça protezi ameliyatı gerçekleştirdi. Ameliyatların akabinde sıhhatine kavuşmanın memnunluğunu yaşayan efsane eski lider, hayatını kabusa çeviren o şiddetli ağrılardan da eser kalmadığını vurgulayarak “adeta bir daha doğdum” diyor.

üç boyutlu usulüyle eklem değişim ameliyatı

Dr. Bas Pijnenburg da “Michael Van Praag’ın osteoartrit yani toplumda sık bilinen ismiyle çok bir kireçlenme sorunu vardı. Hastamıza en sık gerçekleştirdiğimiz ameliyatlardan biri olan eklem değişim ameliyatı yaptık. Bir yıl ortayla her iki kalçasına kalça protezi yerleştirdik ve hastamız her iki ameliyat daha sonrasında da birebir gün fizyoterapist tarafınca ayağa kaldırıldı. Bir gün daha sonra da sıhhatine kavuşmuş olarak taburcu edildi” diyor. Ortopedi alanında teknolojide her geçen gün epey süratli gelişmeler yaşandığını, günümüzde üç boyutlu formülü ile hasta için özel olarak hazırlanan diz protezleriyle diz eklemi değişim ameliyatları yapılabildiğini belirten Dr. Bas Pijnenburg; “Kişiye özel üç boyutlu usulü yardımıyla ameliyatta yanılgı hissesi sıfırlanabiliyor. Cerrahi navigasyon diyebileceğimiz 3 boyutlu yazıcı teknolojisinde evvel hastanın kemiği modellenip, daha sonra dize birebir uygun şablonlar üretilerek protezin dize yerleşmesi sağlanıyor” diyor.

Hibya Haber Ajansı