Aliou Cisse’nin aile trajedisi

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Senegal teknik yöneticisi Aliou Cisse, futbolculuk devrinde İngiltere’nin Birmingham City kadrosunda oynarken ülkesinden gelen vahim bir haberle sarsıldı.

Birmingham City, West Ham United deplasmanında 2-1’lik skorla galip ayrıldı. Cisse ise o maçta 90 dakika forma giydi.

Ailesinden 12 kişinin feribotta olduğunu öğrendi

Söz konusu maçtan birkaç gün evvel Birmingham’daki meskeninde televizyon izleyen Cisse, Gambiya açıklarında batan MV Le Joola isimli feribota ait haberleri takip ediyordu. Sonraki gün telefonu çaldığında ailesinden 12 kişinin batan feribotta olduğunu öğrenecekti.

“En zoru beklemekti”

Yaşanan kaza daha sonrası yaşadıklarını anlatan Cisse, “En zoru beklemekti. Telefonun öteki ucunda hakikat bilgiye sahip birini bulmaya çalışmak… Bir noktada kimileri haberin palavra olduğunu söylüyordu. Feribotun vardığını söylüyorlardı. O noktada 30 dakika daha sonra ‘Yok, yok feribot gelmemiş’ telefonunu alana kadar nefesinizi tutuyorsunuz.” tabirlerini kullanmıştı.

“Kazada tam 1863 kişi ömrünü kaybetti”

MV Le Joola, devletin işlettiği bir feribottu. Senegal’in güneyindeki Ziguinchor’dan başşehir Dakar’a hareket eden 580 kişi kapasiteli feribota kapasitenin epeyce üzerinde yolcu alınmıştı. Sert dalgalar dakikalar ortasında feribotu alabora etti ve zıt dönen feribot batmaya başladı.

Titanic faciasından daha fazla sayıda insan kazada hayatını yitirdi. Tarihin en büyük deniz kazaları içinde gösterilen kazada tam 1863 kişi hayatını kaybetti. Kazadan yalnızca 64 kişi sağ kurtulabildi. Kurtulanlar içinde Cisse’nin aile üyeleri yoktu.

“Zayıf olamazdım”

bu biçimdelar 26 yaşında olan Cisse oynamak için güç bulabilmişti. çabucak sonrasında “Kendime sakladım. Çok karmaşık ve sıkıntı bir gündü fakat ailemin onlar için kuvvetli olmama gereksinimi vardı. Benim varlığıma muhtaçlıkları vardı. Zayıf olamazdım.” diyordu.

Senegal ile bir prensip imza attı

Teknik yöneticilik mesleğinde birinci kere 2012’de süreksiz olarak Senegal’in başına geçen 46 yaşındaki Aliou Cisse, 2012-2013 içinde Senegal U23 grubunun yardımcı antrenörlüğünü, 2013-2015 içinde da Senegal U23 kadrosunun teknik yöneticiliğini yaptı.

Genç çalıştırıcı, 2015’ten beri Teranga Aslanları’nın yani Senegal A kadrosunun başında. 2002’nin intikamını alırcasına 2021 Afrika Uluslar Kupası’nda finalde Mısır’ı penaltılarla yenerek Senegal’e kupada tarihinin birinci zaferini yaşattı.