Avrupa seçimleri için Wahl-O-Mat: Daha fazla siyasi yönelim için 38 tez

Oyseon

Member
6 Kas 2020
920
0
16
Haziran ayında yapılacak Avrupa seçimlerine ait Wahl-O-Mat 7 Mayıs'ta çevrimiçi olacak. Saat 11:15 civarında, rakip partilerin siyasi programlarına yönelik yönlendirme yardımı www.wahl-o-mat.de adresinde mevcut olmalıdır. Avrupa Evi'nde ayrıca “Yapışmak için Wahl-O-Mat” analog versiyonunun bir sergisi de var. Federal Yurttaşlık Eğitimi Ajansı, lansman gününden sonra, Avrupa Parlamentosu'nun Berlin'deki Pariser Platz'daki ziyaretçi merkezinde dört hafta boyunca izlenebileceğini söylüyor. Ayrıca birçok federal eyalette turne versiyonu da olacak.

Reklamcılık

Avrupa Parlamentosu seçimlerine yönelik Wahl-O-Mat, ilgilenenleri 38 tez kullanarak, bir hesaplama modeline (PDF) göre pozisyonları girilen pozisyonlara en yakın şekilde eşleşen partilerin seçimine yönlendiriyor. Projeden Federal Sivil Eğitim Ajansı sorumludur. Kullanıcılar tezleri kabul edebilir, reddedebilir, tarafsız yanıt verebilir veya tezi atlayabilir. Kullanıcılar, konular kendileri için özellikle önemliyse odak noktaları da atayabilirler.

İlgilenen birçok tarafın açık bir siyasi tutumu var

Wahl-O-Maten'e bilimsel destek sağlayan Düsseldorf'taki Heinrich Heine Üniversitesi de Avrupa seçimleri için diğer Avrupa seçim yardım kuruluşlarıyla işbirliği yapıldığını açıklıyor. Bu, Wahl-o-Mat tezlerinden bazılarının başka ülkelerde de kullanılacağı anlamına geliyor.

2019'daki son Avrupa seçimlerinde Wahl-O-Mat deneyimlerinin ardından çevrimiçi ankete 43.765'ten fazla kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 25,6'sı 30 yaşın altındaydı. Yüzde 35,7'si 30 ila 49 yaşları arasındaydı; Ankete katılan Wahl-O-Mat kullanıcılarının yüzde 38,7'si 50 yaş ve üzerindeydi. Almanya'da seçmen çemberi bu yıl genişliyor: 2019'da yalnızca yetişkinlerin oy kullanmasına izin verilirken, bu yıl 16 yaş ve üzeri kişilerin oy kullanmasına izin veriliyor. Ankete göre, katılımcıların çoğu kendi konumlarının onaylandığını hissetti: Yüzde 92,7'si net bir siyasi duruşa sahip olduklarını söyledi; Yüzde 7,3'ün net bir pozisyonu yoktu. Genel olarak, yüzde 69,3'ü sonucun kabaca kendi konumlarıyla tutarlı olduğunu, yüzde 27,4'ü kendi bakış açısının doğru olduğunu ve yüzde 3,3'ü ise sonucun gerçek konumlarına aykırı olduğunu söyledi.

Federal Ajans, Wahl-O-Maten'in yazı işleri ekibinin genç seçmenlerden, bilim ve eğitim uzmanlarından ve Federal Sivil Eğitim Ajansı'ndan sorumlu kişilerden oluştuğunu söyledi.

(vardır)

Haberin Sonu