Avustralya’da mescide berbat hücum: Nefret hatası sayılmalı

admin

Administrator
Yetkili
Admin
Global Mod
25 Eyl 2020
34,083
0
36
Avustralya’da mescide berbat hücum: Nefret hatası sayılmalı
Gold Coast Mescidi Lideri Hussin Goss, binlerce kişilik cemaati bulunan ibadethaneye yönelik saldırıyı kıymetlendirdi.

Goss, dünyada en süratle yayılan dinlerin başında gelen İslam’ın kutsal mabedine yönelik akının planlı bir niyetin eseri olduğunu belirterek, “Camimize, en kutsal günümüz olan cumada bu biçimde bir taarruz yaparak ‘Biz istediğimizi yaparız, sizin dininizi alaşağı edeceğiz’ iletisi veriliyor. Hücumda domuz başı kullanılması, İslam’ın rengi olan yeşile boyanması ve olayın cuma günü gerçekleştirilmesi, bunun taammüden ziyan verme cürmü değil planlı nefret hatası olduğunu gösteriyor.” dedi.

Müslümanlara yönelik hücumlara karşı kanunların güçlendirilmesi ve bu üslup hareketlere nefret hatası kapsamında yaklaşılması gerektiğinin altını çizen Goss, “2022’de Avustralya’da bu biçimde bir olayın yaşanması, bahsin her boyutuyla ciddiye alınması gerektiğini gösteriyor. bu biçimdesine yakışıksız taarruz Müslüman tarafınca farklı bir dinin mabedine yapılsa tüm dünya ayağa kalkardı. İslam ümmeti dünya nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Dünyanın neresinde olursak olalım mescitlere yönelik ataklara karşı ortak reaksiyon göstermemiz lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Goss, 1984’te kurulan Gold Coast İslam Cemiyeti tarafınca inşa edilen caminin 1995’te tamamlandığını aktararak, “Caminin ismi Avustralya’nın en turistik eyaleti olan Queensland’e bağlı Gold Coast kentinden geliyor. Bu kentte 65 farklı milletten 15 ila 18 bin içinde Müslüman yaşıyor. Mescidimize her cuma namaz kılmak üzere binlerce kişi geliyor.” formunda konuştu.

Camiyi, her hafta cuma namazına hazırlamak için gönüllülerle sabah saatlerinde paklığa gittiklerini anlatan Goss, şunları söylemiş oldu:

“28 Ekim sabahı, caminin ana giriş kapılarının birinde sarılı poşet gördüm. Birinci anda cuma günü olduğu için dağıtılmak üzere kıyafet getirildiğini zannettim. Kenara kaldırmak için poşete hakikat eğildiğimde yeşile boyanmış yaklaşık 4 kilogram yükünde domuz başı ve domuz kalbi olduğunu gördüm. Bunu yapmak için efor sarf etmişler. Birinci gördüğüm anda şok oldum ve cemaat geldiğinde bu görüntüyle karşılaşmasın diye çabucak temizlemek istedim ama polise vermek için delil gerekiyordu. Bu niçinle gönüllüleri çağırıp olayı kayda aldırdım.”

Goss, Müslümanlar için domuzun sembolik manaları bulunduğuna ve hücum için bu hayvanın başı ile kalbinin seçilmesinin ise planlı bir aksiyon olduğuna dikkati çekerek, şu tabirleri kullandı:

“Müslümanlar domuzun kirli olduğuna inanır ve bu hayvana dokunmaktan kaçınır. Yeşil ise İslam inancıyla kuvvetli biçimde bağlı sembolik bir renktir. Hayvan modüllerinin bulunduğu poşet, Müslümanlar için haftanın en kutsal günü olan cuma günü ve her yıl 29 Ekim’de düzenlenen Ulusal Cami Açılış Günü’nden çabucak bir gün evvel yapıldı. Her yıl 29 Ekim’de Müslüman olmayanlar mescide davet edilerek, İslam dini ve cemaatimiz hakkında bilgi verilir.”

Olayla ilgili çabucak polise şikayette bulunduklarını tabir eden Goss, polisin kendilerine taarruzla ilgili bir bayanın gözaltına alındığını bildirdiğini ve zanlının “kasten ziyan verme” suçlamasıyla mahkemeye çıkarılacağını söylemiş oldu.

Goss, diğerlerinin da tıpkı emellerle hücum yapmasını engellemek için yetkililerden nefret kabahati işleyenlerin gerekli biçimde cezalandırılmasını istediklerini kaydederek, “Bu olayı sonuna kadar takip edeceğiz zira bu bir nefret cürmü. Şayet tedbir alınmazsa bir kıvılcım ile büyük bir yangın çıkabilir ve bunun Avustralya’da gerçekleşmesi bizi çok endişelendiriyor. Atağın imajlarını toplumsal medyadan da paylaştım. Beşerler beni arayıp telefonla dayanak iletileri verdi.” sözünü kullandı.

NE OLMUŞTU?

Avustralya’nın Queensland eyaletine bağlı Gold Coast kentindeki Gold Coast Mescidi’nin giriş kapısı önünde 28 Ekim Cuma günü poşete sarılmış yeşile boyalı domuz başı ve kalbi bulunmuştu.

Quensland Polis Teşkilatı, olayın aydınlatılası için çalışmaların sıkı halde sürdürüldüğünü belirterek, “Queensland Polis Teşkilatı ve Terörle Gayret Soruşturma Kümesi, kültürel ve dini topluluklara yönelik tüm tehditleri son derece ciddiyetle ele alıyor.” açıklamasında bulunmuştu.

Ulusal televizyon kanalı SBS akınla ilgili Southport banliyösünden 21 yaşındaki bir bayanın gözaltına alındığını ve zanlının “kasten ziyan verme” suçlamasıyla 11 Kasım’da Southport Sulh Ceza Mahkemesine çıkarılacağını bildirmişti.

Söz konusu olay Brisbane Kuraby Mescidi’ne, 3 Ekim’de Müslümanları öldürmekle ilgili sesli tehdit bildirisi gönderen kişinin ceza almasından bir hafta daha sonra gerçekleşti.

Bu konu hakkında cevap yazarak kendi fikirlerinizi özgürce yazabilir ve başlığın gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz arkadaşlar.