Babasıyla şakalaşırken bilek güreşine başlayan Sude Naz, Dünya Şampiyonu olmak istiyor

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Kilis’te yaşayan 18 yaşındaki Sude Naz Akar, 4 yıl evvel meskende babasıyla şakalaşmak için bilek güreşi yaparak bu spora heveslendi.

TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU

Bilek güreşinin erkek sporu olduğu algısını kısa müddette elde ettiği başarılarla değiştirmeyi başaran ulusal atlet, Tokat’ta 10-14 Ağustos’ta düzenlenen Türkiye Bilek Güreşi Şampiyonası’nda 18 yaş altı gençler kategorisi 65 kilogram sağ kolda birinci oldu.

DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU HEDEFLİYOR

Ulusal ekibe seçilen Sude Naz, 24 Kasım-3 Aralık’ta Romanya’da düzenlenecek Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’nda dünya şampiyonu olmayı hedefliyor.

“BABAM ‘SENDE GÜÇ VAR’ DEYİNCE BAŞLADIM”

Öncesinde bilek güreşine rastgele bir merakının olmadığını anlatan ulusal sportmen, “Babamla bilek güreşi yaptığımızda bana dedi ki ‘sen de güç var. O günün sonraki günü benim doğum tarihimdi. Doğum günümde bilek güreşine başladım. Bundan dört sene evvel babam vesilesiyle başladım. O günden beri içimde bir umut, heves, muvaffakiyet isteği, muvaffakiyetler geldikçe de daha fazlaca başarma isteği var.” dedi.

“HER İDMANDA DAHA ÇOK ÇALIŞIYORUM”

Bu süreçte ailesinin ve antrenörünün kendisine hayli takviye verdiğini belirten Sude Naz, şunları kaydetti:

“Her idmanda daha fazlaca çalışıyorum ki istediğim yere daha yeterli geleyim. Kilis’te liseler içinde sağ kolda birinci, sol kolda ikinciliğim var. 10-14 Ağustos’ta Türkiye Ulusal Grup seçmelerine giderken Tokat’ta sağ kolda Türkiye birincisi oldum. Artık de Allah’ın müsaadesiyle de Romanya’da dünya şampiyonluğu maçımız olacak. Orada da Türkiye’yi ve Kilis’i temsilen birincilik alıp gelmeyi planlıyoruz.”

“SEN KIZSIN, YAPAMAZSIN” DİYENLERE İNAT BAŞARDI

Etrafındaki insanların “sen kızsın, o erkek sporu, bayanlar bunu yapamaz” dediklerine işaret eden Sude Naz, şöyleki konuştu:

“Biz bayanlar ve erkekler kol ayırmaksızın istedikten daha sonra yapamayacağımız hiç bir şey yok. Aileniz ardınızda olduktan daha sonra, İsmail hoca üzere azimli hocanız olduktan daha sonra ve içten geldikten daha sonra kimsenin yapamayacağı bir şey yok. Bana da etraftan çok fazla ‘bu erkek sporu, yapamazsın’ diyen oldu lakin ben istiyordum ve yaptım.”

Ulusal sportmen, Kilis’ten 4 bayan atletin Romanya’daki karşılaşmalara katılacak olmasının kendilerini gururlandırdığını kelamlarına ekledi.

KİLİS’TE 38 BİLEK GÜREŞÇİSİ ULUSAL ATLET VAR

Antrenör İsmail Kurt ise bilek güreşinde Kilis’te 38 ulusal atletin olduğunu söz etti.

Salgın ötürüsıyla geçen yıl müsabakalara katılamadıklarını belirten Kurt, bu süreçte ağır tempoda çalışarak bu yılki Türkiye şampiyonasına hazır bir biçimde katıldıklarını vurguladı.

Sude Naz’ın hiç maç vermeden direk şampiyon olduğunu ve ulusal kadroya seçildiğini lisana getiren Kurt, “Romanya’da yapılacak Dünya Bilek Güreşi Şampiyonası’na genç kızlarda 65 kilogramda gitmeye hak kazanarak orada vilayetini ve ülkesini en yeterli biçimde temsil edeceğine inanıyorum.” dedi.