BBC, Twitter’ın “hükümet tarafından finanse edilen medya” etiketine karşı tavır alıyor

Oyseon

Member
6 Kas 2020
923
0
16

1. BBC, Twitter’ın “hükümet tarafından finanse edilen medya” etiketine karşı tavır alıyor

“British Broadcasting Corporation” (BBC), kendisini Twitter’da devlet tarafından finanse edilen bir medya (“hükümet tarafından finanse edilen medya”) olarak yeni tanımlamaya karşı savunuyor. İngiliz kamu medya şirketi, İngiliz halkı tarafından “BBC olan ve eskiden olan” bir ücretle finanse edilmektedir. [aber] her zaman bağımsız olmuştur” diye açıkladı.

Kişisel kan davası mı?

Elon Musk, başlangıçta “devlet kontrollü” olarak sınıflandırdıktan sonra, geçen hafta ABD yayıncısı NPR’ye “hükümet tarafından finanse edilen medya” etiketini vermişti.

“Devlet tarafından finanse edilen medya” etiketi, bu şekilde finanse edilen medyanın da bağışçılardan etkilendiğini gösteriyor – Musk’ın sık sık dile getirdiği bir iddia. Ancak plak şirketinin Twitter yardım sayfalarındaki tanımları ve BBC’ye yaptığı açıklamalar da tam olarak böyle bir bağlantıya dikkat çekmek istediğini açıkça ortaya koyuyor.

Finansman kaynaklarını belirleyin

İngilizler, hesaplarının yeni etiketini de gördükten sonra Twitter ile iletişime geçti. @BBC almıştı. Kendi ifadelerine göre sorunun “bir an önce” çözülmesi gerekiyor. İlk tepki olarak Musk bir soru sordu: “Twitter etiketi doğru mu?” BBC’ye göre Musk, mesajında ”kesin finansman kaynaklarına” bağlantı verecek bir etiket sağlamayı düşündüğünü de ima etti.

Sonraki bir e-postada Musk daha ayrıntılı bir şekilde açıkladı: “Maksimum şeffaflık ve doğruluk için çalışıyoruz. Bunu sahiplik ve finansman kaynağına bağlamak muhtemelen mantıklı. Bence medya kuruluşları kendilerinin farkında olmalı ve yanlış bir şekilde önyargılardan tamamen arınmış olduklarını iddia etmemeli. .” Tüm kuruluşların önyargıları olacaktır, bazıları açıkça diğerlerinden çok daha fazladır. Ayrıca BBC’nin “en az önyargılı” medya kuruluşları arasında olduğunu düşündüğünü de sözlerine ekledi. Bu nedenle BBC’yi Twitter’da takip ediyor.

Ancak BBC, diğer şeylerin yanı sıra, yaklaşık 2,2 milyon takipçiye sahip hesabının işaretlenmesine rağmen, BBC’ye bağlı ve önemli ölçüde daha fazla takipçisi olan diğer kullanıcı hesaplarının henüz buna göre işaretlenmediğini eleştiriyor. Ayrıca medya otoritesi etiketleme tanımına karşı çıkıyor. bir yardım sayfasında Twitter başlangıçta kamuoyuna açıklandı, ancak zamanla özellikle NPR ve BBC için bir ek almış olmalı.

Bir BBC hesabı “devlet tarafından finanse edilen medya” olarak işaretlenir – ancak diğer BBC hesapları işaretlenmez; örneğin BBC Haberleri (Birleşik Krallık).

(Resim: twitter)

Yardım sayfalarında, “devlete bağlı medya”nın, “devletin mali kaynaklar, doğrudan veya dolaylı siyasi baskı ve/veya üretim ve dağıtım üzerinde kontrol yoluyla editoryal içerik üzerinde kontrol uyguladığı” medya kanalları olarak tanımlandığı açıklanmaktadır. Medya şirketleri, baş editörleri ve/veya önde gelen personeli etiketlenebilir.” Devlet tarafından finanse edilen medyayla ilgili olarak, “Birleşik Krallık’ta BBC veya ABD’de NPR gibi editoryal olarak bağımsız olan devlet tarafından finanse edilen medya kuruluşları, bu politikanın amaçları doğrultusunda devlete bağlı medya olarak kabul edilmez.” Ancak BBC için işaretleme ortadan kalkmadı. Diğer istisnalar da açıklanmamıştır.

Twitter yardım sayfalarında “devlet destekli medya”, devlete yakın medya ile birlikte ele alınmaktadır. BBC ve NPR, yardım sayfalarında ima edilen iddialardan beraat etti, ancak bu, yalnızca etiketi gören kullanıcılar için net olmayabilir.

(Resim: twitter)

Yardım sayfalarına göre Twitter, “etiketi zaman içinde ek ülkelere genişletmeyi” planlıyor. Ancak zaten bu şekilde işaretlenen kullanıcı hesapları, platformda zaten dezavantajlı durumda. Twitter’ın kendisinin açıkladığı gibi, algoritma artık uygun şekilde etiketlenmiş medyayı önermez veya desteklemez (“Devlete bağlı medya şirketleri söz konusu olduğunda, Twitter bu etiketleri veya tweet’lerini içeren Twitter hesaplarını önermekten veya desteklemekten kaçınır.”). Devlet hesaplarında küçük bir bayrak simgesi bulunur ve devletle ilgili medyada küçük bir kürsü görünür.

Vatandaşlar tarafından finanse edilen

BBC, Birleşik Krallık’ta hane başına yıllık 159 £ (197 €) ücret almaktadır. Ücret kanunen zorunludur ve hükümet tarafından belirlenir ancak hane halkı tarafından ödenir. 2022’de BBC, ücret ödemesinden 3,8 milyar sterlin aldı. Kendi ifadelerine göre, bu 3,8 milyar sterlin, gelirin yalnızca yüzde 71’ini oluşturuyordu. Diğerleri diğer ticari faaliyetlerden, hibelerden ve kira gelirlerinden geldi. BBC ayrıca BBC World hizmeti için hükümetten yılda 90 milyon sterlin alıyor. Dünya Hizmetleri, öncelikle Birleşik Krallık dışındaki izleyiciler için tasarlanmıştır.

(kbe)

Haberin Sonu