Bekar erkeğe mesken kiralamayan konut sahibine ikaz cezası

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,640
0
36
Bekar erkeğe mesken kiralamayan konut sahibine ikaz cezası
Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), bekar ve erkek olduğu için mesken kiralanmayan Kırklareli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Kısmı öğrencisi Göktürk Çalışkan’ın yaptığı müracaatta, “medeni hal” ve “cinsiyet” temelinde ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine hükmederek, mesken sahibine ihtar cezası verdi.

sonucu kıymetlendiren Çalışkan, kentte 2 yıl evvel kiralık mesken için biroldukça konut sahibiyle görüştüğünü söylemiş oldu.

‘HİÇBİR ŞEY SÖYLEYEMEDİM, BUZ KESİLDİM’

Konut ararken kelam konusu olaydaki mesken sahibine de öğrenci ve bekar olduğunu, meskende 2 kişi kalacaklarını dediğini aktaran Çalışkan, “Bana öğrenciye, öğrencilikten öte erkeklere hiç mesken vermeyeceğini, onca yıllık öğretmen olduğunu öğrenci, erkek psikolojisinden anladığını söylemiş oldu. Ben de şoka girerek hiç bir şey söyleyemedim, buz kesildim karşısında. daha sonra telefonu kapatıp iletileşme uygulamalarından kendisinden şikayetçi olacağım tarafında bilgilendirme yazısı gönderdim. Bana geri dönüş yapmayınca da şikayetçi oldum.” dedi.

Çalışkan, konut sahibinin kendisini telefonda terslemesi üzerine epey üzüldüğünü anlatarak, “Kendimi ziyadesiyle makûs hissettim. TİHEK’in internet sitesine yazdım. daha sonra bana bilgilendirme maili geldi. Bilgilendirme mailinde bana bahsettikleri hususları takip ederek şikayetimi oluşturdum, dilekçemi gönderdim.” diye konuştu.

‘ÇOK EZİLMİŞ, GURURUMLA OYNANMIŞ HİSSETTİM’

Olayın hüznünü uzun mühlet üzerinden atamadığını vurgulayan Çalışkan, “Ayrımcılıkla karşılaştığımı hissettim. Ayrımcılığın cinsiyeti olmaz, bayanlara da erkeklere de olabilir. Herkes yaşayabilir bunu. Çok ezilmiş, gururumla oynanmış hissettim. Konut sahiplerine çağrım, şayet bir dehşetleri ya da kuşkuları var ise onlara da hak veriyorum. Berbat durumlar yaşanabilir. Kimlerin neler yaşayacağı muhakkak olmuyor, bunları kontrat hususlarıyla destekleyebilirler.” sözlerini kullandı.

sonrasındasında kentte bir süre daha mesken aradığını ve emsal durumlarla karşılaştığını anlatan Çalışkan, en sonunda bir konut kiralayabildiğini tabir etti.

TİHEK KARARINDAN

TİHEK’in 2 Aralık’ta medya kuruluşlarına yansıyan sonucunda, her insanın kanunlar önünde eşit olduğu ve Anayasa’nın 10’uncu unsurunda, “Herkes, lisan, ırk, renk, cinsiyet, siyasi niyet, felsefi inanç, din, mezhep ve gibisi sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” kararının yer aldığı aktarıldı.

6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nda ise her insanın hukuken tanınmış haklardan yararlanmada eşit olduğunun düzenlendiği belirtilen kararda, ayrımcılığın ise yasaklanmış olduğu söz edildi.

Kararda, Avrupa İnsan Hakları Mukavelesi’nin 14’üncü hususu çerçevesinde bir muameledeki farklılığın objektif ve makul bir haklılığa sahip olmaması ve yasal bir gaye izlememesi halinde bunun “ayrımcılık” manası taşıyacağı açıklandı.