Beyranı, Baklavası, Kebabı… Vedat Milör’ün Gaziantep Lezzet Rehberi!

Yeşils

Member
6 Kas 2020
279
0
16
Beyranı, Baklavası, Kebabı… Vedat Milör’ün Gaziantep Lezzet Rehberi!
Yemek yemek esasen hayli hoşken lezzet kenti Gaziantep kelam konusu olduğunda bu hoşluk kat be kat artıyor. Yemekleriyle ünlü Gaziantep’te nerede ne yenir? Buyrun efendim…

Beyrancı Mustafa

Beyrancı Mustafa çok mütevazı bir yer. Tek bir yemeğe yani beyrana ağırlaşarak çalışıyor. Porsiyonları da bir çok cömert. Tek olumsuz tarafı ise saat 10’a kalmadan beyranın bitiyor olması. Hafta sonları ise sabah 8’dilk evvel gitmezseniz bir daha beyran bulamayabilirsiniz.

Adres: Beyrancı Mustafa, Yazıcık Mahellesı, Yazıcık konutları 1b D:altı 51, 27400 Şahinbey/Gaziantep

Kullanıcı yorumu: Gaziantep’te yediğim Beyranlar içinde eti ve sarımsağı en bol olan burası idi. Dükkanın tam karşı çaprazında tırnak pide fırınından sıcacık gelen pideyle yemek, keyfi bir kat daha artırıyor. Uykunuzdan feragat etmek haricinde sizi üzebilecek bir ayrıntı yok.

Baklavacı Zeki

İşletmenin sahibi olan Bülent Beyefendi, İTÜ mezunu bir mühendis. İşletmesini ise usta bir aşçı olan büyük dedesi Mehmet Maasinoğlu’nun bilgi mirası ile devam ettiriyor. Şöbiyetleri çıtır çıtır olan bu işletme küçük ölçekli çalışıyor. Şerbetleri ve baklavaları ise çok lezzetli. Şayet ziyaret ederseniz su böreğini de kesinlikle denemelisiniz.

Adres: Alleben Mahallesi, Atatürk Blv. 38/B, 27010 Şahinbey/Gaziantep

Kullanıcı yorumu: Gaziantep’te baklava yenilecek birinci yer burasıdır. yalnızca baklava yemeyin, taze ise şöbiyet (bekleyince ortasındaki kaymak niçiniyle yumuşuyor) ve bol fıstıklı tereyağlı kurabiyesini kesin denemelisiniz

İmam Çağdaş

İmam Çağdaş’ın soğanlı lahmacunu çok lezzetli. Kuzu eti ile yapılan lahmacunlar hem fazlaca uygun pişiyor tıpkı vakitte içi sulu kalıyor. Şayet yolunuz Gaziantep’e düşerse kesinlikle soğanlı lahmacunu denemelisiniz.

Adres: Şekeroğlu mah, Gümrük Cd. Uzun Çarşı No:49, 34200 Şahinbey/Gaziantep

Kullanıcı yorumu: Gaziantep’te bugün birinci vakit içinderda imam çağdaşa geldim sizi tavsiyeniz üzerine evvel soğanlı lahmacun yedim çok güzeldi fakat bir şahaser değil fakat Ali nazik (şişten) benim için tam bir şaheserdi baklavalara gelince finalde bi kare baklava bi midye yedim baklava çok uygundu fakat midye orta segment beklentimin altında kaldı ancak bir daha de imam çağdaş Antep’e giden için vazgeçilmeden gidilecek bi yer.

Kebapçı Halil Usta

Kebapçı Halil Usta’nın gerçek bir et uzmanı olduğunu söyleyebiliriz. Zira Halil Usta 8 yaşından beri kasaplık yapıyor ve lokantasında sırf koyun eti kullanıyor. Lokantaya gittiğinizde yapmanız gereken tek şey ise seçimi Halil Usta’ya bırakmak. Size kalan ise odun ateşinde yavaş yavaş pişen yemeklerin tadını çıkarmak.

Adres: Halil Usta, Karşıyaka Mah., İnhisar Cad. Öcükoğlu Sok. No:6, 27500 Şehitkamil/Gaziantep

Kullanıcı yorumu: Favori kebapçım burası. Gaziantep’e gidince kesin uğrarım. Keme mantarı vaktinde giderseniz onu denemeden dönmeyin

Ünal Et Lokantası

Ünal Et Lokantası, merkezden biraz uzak lakin gidilmeye kıymet. Burayı bu kadar kıymetli kılan şey ise katmerleri. Katmerler, kaymağın kendi yağı ile ve taş fırınında pişiyor. Bu yerde hem de değişimli çıkan yemekler ve beyran da var. Seçim sizin!

Adres: 1 Organize Sanayi Bölgesi, 27600, Şehitkamil/Gaziantep

Kullanıcı yorumu: Antep’in en uygun et lokantası demek abartı olmaz. Menüdeki tüm seçenekler epey başarılı.Hafta içi öğle saatlerinde giderseniz kendinizden geçmeniz kuvvetle olası.

Tadım Lokantası

Tadım Lokantası’nın asıl sahiplerinin mesleği kasaplık. Fakat 2022 yılından bu yana işletmecilik yapıyorlar. Yemekleri ise ekseriyetle yöresel ve döneme uygun biçimde çıkıyor.

Adres: Sanayi Mahallesi, Göllüce Cd., 27110 Şehitkamil/Gaziantep

Kullanıcı yorumu: Gaziantep’te sulu ve fırın yemekleri ile soğan kebabı, patlıcan kebabı, soğanlı lahmacun üzere lezzetleri birebir anda kusursuz yapan tek gerçek esnaf lokantası.

Dukat Beyran

Dukat Beyran, daha evvel bahsetmiş olduğumiz Metanet Lokantası’ndan ayrılan Harun Usta tarafınca kurulan bir işletme. Burada kelle paça ya da beyran yemeyi tercih edebilirsiniz nacak şayet beyran için gidiyorsanız günün erken saatlerini seçmeniz gerekiyor.

Adres: Fevzipaşa Mahallesi, Korutürk Caddesi No:36, 27665 Şehitkamil/Gaziantep

Kullanıcı yorumu: Beyran epey hoştu, bunun yanında et kavurma yedik mükemmeldi. Pideleri de hoştu. Kesinlikle ziyaret edilmeli