Binlerce kişi güvenli gemi bulmak için Sudan’ın ana limanına kaçıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
386
0
16
Son günlerde binlerce insan, başkentteki şiddetten kaçarak ve Kızıldeniz üzerinden Suudi Arabistan’a giden gemilerde kaçışlarını güvence altına almaya çalışarak doğu Sudan’daki bir liman kentine kaçtı.

Ülkenin en büyük limanı olan kıyı kenti Port Sudan, yerinden edilmiş insanlar için bir merkeze dönüştü; burada insanlar derme çatma çadırlar kuruyor, sığınmak için bir eğlence parkını dolduruyor ve üç haneli sıcakta yardım bekliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Sudan ordusu ile paramiliter bir grup olan Hızlı Destek Güçleri arasında 15 Nisan’da patlak veren çatışmada 500’den fazla sivil öldü ve Afrika’nın üçüncü büyük ulusunu kaosa sürükledi. , şiddetten nasıl kaçılır Gerçek kurban sayısı muhtemelen çok daha fazla.

Pazar günü son ateşkesin üç günlük uzatıldığı da duyurulmuştu, ancak başkent Hartum’dan, RSF’nin ordunun mevzilerini bombaladığı suçlaması da dahil olmak üzere, şiddetli çatışmalar hâlâ devam ediyordu.

Port Sudan sahilinde, kaçaklar derme çatma çadırlar oluşturmak için sandalyelere ve korkuluklara kumaş bağladılar, video görüntüleri ve sosyal medyada paylaşılan görüntüler gösterildi. Bazıları, kaçtıkları tüm eşyaların bulunduğu valizlerine yaslandı. Aileler, 104 Fahrenheit dereceyi aşan sıcaklıklarda kavurucu güneşin altında bekledi.

Sudan Ulusal Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler öğretim görevlisi Yasir Zaidan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hartum’un aksine, Port Sudan’da çatışma olmadığını ve restoran ve marketlerin açık olduğunu söyledi. Pazar sabahı bir Amerikan konvoyu ile liman kentine gelen ABD’de daimi ikamet eden Zaidan, ordunun şehrin kontrolünü elinde tuttuğunu ve konvoyun oraya giderken ordu kontrol noktalarından geçtiğini söyledi.

ABD konsolosundan haber beklediği otelin arkasında hız trenleri ve diğer oyuncakların olduğu bir lunapark olduğunu söyledi. Ama şimdi ortalık sıcaktan kıvranan kadınlar, çocuklar ve yaşlılarla kaynıyordu.

“Giderek daha çok bir mülteci kampı gibi oluyor” dedi.

Suudi Arabistan, Pazar günü 184’ü Suudi olmak üzere 100 milletten 5.197 kişiyi tahliye ettiğini söylediği savaş gemileri göndererek ve özel gemiler kiralayarak büyük bir kurtarma operasyonu başlattı. Ama talep arzın çok üzerinde. Şimdiye kadar sadece çift uyruklu Sudanlılar tahliye edilmiş görünüyor.

Port Sudan halkının çoğu yalnızca Sudan pasaportuna sahiptir, bu da ülkeler çifte vatandaş vermeye öncelik verdiği için limanda süresiz olarak mahsur kalabilecekleri anlamına gelir. Pasaportu olmayanlar için savaştan kaçmak daha da zor olabilir.

İnsanlar, geride bırakmak zorunda kaldıkları evleri ve aile üyeleri için ağlayarak Suudi Arabistan’ın ikinci büyük şehri Cidde’ye giden 180 millik yolculuk için gemilere bindi.

Suudi Arabistan Pasaport Genel Dairesi başkanı, ülkenin Sudan’dan yasal olarak tahliye edilen tüm yabancı uyruklulara ücretsiz vize vereceğini, ancak krallığı terk etmeyi öngörmüş olmaları gerektiğini söyledi. Sürecin ayrıntıları Pazartesi günü hala belirsizdi.

Kızıldeniz boyunca Sudan’a 150 milden daha az mesafede bulunan Suudi Arabistan, şiddetin patlak vermesinden bu yana yabancıların Sudan’dan kurtarılmasında çok önemli bir rol oynadı. Tahliye, Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın krallığı yükselen bir dünya gücü ve çeşitli liderler arasında tarafsız bir arabulucu olarak konumlandırma çabalarıyla da örtüşüyordu: Suudi yetkililerin Sudan’ın her iki rakip generaliyle de bağları var ve sonuç almaya çalışan çabalarda rol oynadılar. Sudan’ı sivil yönetime getiremedi.

Sudan, Afrika’daki en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapıyor — Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre yaklaşık 1,1 milyon kişi, çoğu Güney Sudan’dan — ve Yemenliler ve Suriyeliler de dahil olmak üzere bu insanların çoğu şu anda tekrar güvenliği bulmaya çalışmak . BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’ye göre, her gün yaklaşık 3.000 Güney Sudanlı kırılgan ülkelerine kaçıyor.

Hartum’dan Port Sudan’a 500 millik yolculuk üzücü. Bay Zaidan Cumartesi öğleden sonra karısıyla birlikte kaçtı, büyükbabasını geride bıraktı ve şehir dışına çıkarken RSF tarafından işletilen birçok kontrol noktasından geçti. Bir keresinde, paramiliter güçler yedi ABD otobüsünden birindeki yolcuların tüm cep telefonlarını ve bir kadının altın mücevherlerini çaldığını söyledi.

Port Sudan’a vardıklarında sahnenin kaotik olduğunu ve kendisine veya Amerikan konvoyundaki diğer 140 kişiye nasıl tahliye edileceklerini söyleyecek hiçbir ABD yetkilisinin olmadığını söyledi. Bazı ABD vatandaşlarının hiçbir haber almadan üç gün beklediklerini ve eğer varsa özel bir gemide koltuk fiyatının fırladığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD’nin krizin başlamasından bu yana yaklaşık 1000 vatandaşının Sudan’dan tahliye edilmesine yardım ettiğini söyledi. Amerikalı yetkililerin, ilave Amerikan personelinin bulunduğu “ABD vatandaşlarına ve diğer hak sahiplerine Cidde’ye seyahatlerinde yardımcı olmaya” devam edeceklerini söyledi.

Sudan’daki çatışmalar üçüncü haftasına girerken Port Sudan’a da yardım ulaşmaya başladı. Örgüt, Kızıl Haç tarafından gönderilen sekiz ton tıbbi malzemenin Pazar günü oraya atıldığını, ancak nereye gittiklerinin hemen belli olmadığını söyledi. Birleşmiş Milletler, Sudan’a yardım ulaştırmanın çok uzun sürdüğünü çünkü ülkedeki malzemelerinin yağmalandığını söyledi. BM Genel Sekreteri ilan edildi Pazar günü insani yardım şefi Martin Griffiths’i bölgeye konuşlandıracağını söyledi.

Pazar günü uzatılmış bir ateşkes duyurusunun ardından, hem ordu hem de hızlı destek güçleri, ordunun batıdan Hartum’a giden RSF konvoylarını imha ettiğini iddia etmesi ve RSF’nin Ordunun Hartum vilayetindeki mevzilere saldırdığını söylemesiyle, neredeyse anında diğerini ihlal etmekle suçladı. topçu ve savaş uçakları ile.

Vivian Nereim Ve Ahmed Al Omran raporlamaya katkıda bulundu.