Bodrum Belediyesi çalışanlarına ek protokolle yüzde 50 artırım yaptı

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,642
0
36
Bodrum Belediyesi çalışanlarına ek protokolle yüzde 50 artırım yaptı
Bodrum Belediyesi İşçi AŞ ile Belediye-İş Sendikası içinde geçtiğimiz senelerda imzalanan ve 31 Aralık 2022’de sora erecek olan toplu iş mukavelesi kapsamında ek protokol imzalandı. 1200 çalışana yönelik ek mukaveleyle; günlük yevmiye, sorumluluk, eğitim ve toplumsal haklar ile toplamda ortalama yüzde 50 oranında artış yapıldı. Ayrıyeten ek protokolle birlikte mukaveleye, Ayrımcılığın Önlenmesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Engelli Emekçilerin Hakları ve şahsi Verilen Korunmasına yönelik ek unsurlar eklendi.

Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen imza merasimine; Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, Belediye-İş Sendikası Muğla Şube Lideri Nadir Akbay ile idare heyeti üyeleri, Belediye Lider Yardımcıları Ummahan Yurt ile İlknur Ülküm Seferoğlu, belediye meclis üyeleri, CHP İlçe Lideri Halil Karahan, Bodrum Belediyesi İşçi AŞ İdare Konseyi Lider Yardımcısı ve Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel, Bodrum Belediyesi İşçi AŞ Müdürü Derya Şahin Şen, Sendika Genel Merkez Denetleme Konseyi Üyesi Sedat Küçük, iş yeri temsilcisi Ufuk Borucu ve Bodrum Belediyesi İşçi AŞ çalışanları katıldı.

“KUTSAL BİR VAZİFESİ YÜRÜTÜYORUZ”

Bu sıkıntı günlerde birlik birliktelik sağlamak ismine bu biçimde bir imza merasimi gerçekleştirmekten dolayı epey keyifli olduğunu tabir eden Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, “Belediye bir hizmet kuruluşudur. Biz vatandaşımızın doğumunda, düğününde, mevtinde, uygun gününde ve makus gününde yanındayız. İnsanların sokağındaki çöpünden, konutunda akan sudan, toplumsal ihtiyaçlarından, yardımlarından tutun da okulda okuyan çocuğundan, hepsinden sorumluyuz ve bu biçimdesine kutsal bir nazaranvi yürütüyoruz. Bu kutsal nazaranvi hele Bodrum üzere nüfusu 2-3 katına çıkmış bir yerde mesaiye bakmadan gece gündüz demeden yağmurda çamurda icra eden siz bedelli kardeşlerimin gözlerinden öpüyorum” dedi.

“YANINDA OLACAĞIZ”

Yöneticilerin çalışanıyla empati kurmasının ehemmiyetine değinen Aras, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Belediyede yaptırdığımız ankette çalışanın evvelarini sorduk. İşçi evvela inançlı ve huzurlu bir ortamda çalışmak, ondan sonrasında mesai arkadaşları ve amirleriyle düzgün münasebetler ortasında olmak ve daha sonrasında da konutunu geçindirecek bir gelir elde etmek istiyor. Bunları yönetici arkadaşlarımız empati yaparak sağlayacaklar, arkadaşlarımızın ortasında bulunduğu durumu kıymetlendirerek bağlarını sevgi çerçevesinde oluşturacaklar. Bu arkadaşlarım inançlı, huzurlu ve keyifli bir ortamda çalışmıyorsa, istersen ayda 100 bin lira para ver, ayakları o iş yerine gitmez geri geri masraf. Yöneticiler olarak evvela arkadaşlarımızın her türlü sıkıntısında külfetinde onların yanında olacağız, dertleşeceğiz, onlara ve ailelerine her vakit sahip çıkacağız.”

“BİZ İŞÇİNİN YANINDAYIZ”

“Salgınla değişik bir boyuta geçtik. Tüm çalışanımız alanda salgınla, önlemlerle ve uygulamalarla uğraşmaya başladı, kimi birtakım kendileri bu hastalığa yakalandı. Lakin buna karşın vatandaşa hizmet beklemez dedik ve herkes nazaranvini sonuna kadar yerine getirdi. Bu süreçte kaybettiğimiz arkadaşlarımız oldu, onları da yine buradan anarak Allah’tan rahmet ve sevenlerine baş sıhhati diliyorum. Her vakit kalplerimizde yer alacaklar. Her vakit nazaranv aşkıyla çalışmaya devam ettik. Arkadaşlarımız salgın, yangın ve sel üzere güç koşullarda çalıştı. Belediyemizin kendisi de etkilendi bunlardan lakin buna karşın yaptığımız çalışmalarla bütçemizi üstlere çekmeye çalıştık. Biz geldiğimizde belediye bütçemiz 200 milyondu. Şu anda 718 milyon lira. Ülkenin bu sıkıntı kaidelerinde biz, her vakit gelirimizi artırdık ve bütçemizi ona göre tasarlamaya çalıştık. Bütçemizin yüzde 40’ını işçi masraflarımız oluşturmakta. Bu da bizim siyasetimiz, biz işçinin yanındayız. İşçimiz nasıl daha rahat edebilir? nasıl borçlarını ödeyebilir? nasıl kirasını ödeyebilir? diye düşünüyoruz. Fakat son periyotta ülkedeki ekonomik kaideler fazlaca berbata gitti. Belediye hizmetlerinde kullanılan sarf materyallerden tutun parke taşına kadar tüm maliyetler çarpanlar formunda arttı. Ancak doğal ki çalışanımızın de elektrik parası, ulaşım ve mutfak masrafları arttı.

“EN ÂLÂ NE YAPABİLİRİZ DİYE DÜŞÜNDÜK VE ÇALIŞTIK”

Biz 2019 mart ayından beri bir gün geç maaş ödemedik, bir gün geç ödersek uyuyamayız aslına bakarsanız. Bu yüzden arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum, işçilerimizin yüzlerine bakarken bir gün yüzümüzü eğdirmediler. Bildiğiniz üzere 4 bin 250 lira taban fiyat belirtildi. Sayın Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu da Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde çalışana 4 bin 500 lira taban fiyat deklare etti. Lakin doğal ki bu da bizim için kâfi değil, zira burası Bodrum. Biz de ödeyebileceğimiz biçimde çalışmalar gerçekleştirdik, en güzel ne yapabiliriz diye düşündük ve çalıştık. Nadir Lider da sizlerin sonuna kadar her şeyinizi koruyor. Bizimle daima görüşüyor. Bizim yapabileceğimizin en üstünü de alıyor, işçinin yanında bir lider olduğu için de kendisine teşekkür ediyorum.”

“İMZALADIĞIMIZ EK PROTOKOLÜN HEPİMİZE GÜZEL OLMASINI DİLİYORUM”

İmzalanan ek protokolün tüm işçilere güzel olmasını dileyen Belediye-İş Sendikası Muğla Şube Lideri Nadir Akbay ise, “2019’da 3 yıllık bir toplu kontrat imzalamıştık. Bizim için özel ve hoş bir gündü, hislerimiz farklıydı. bir arada yol yürüdüğümüz insanlara bir şeyler anlatmaya çalıştık. Geçtiğimiz yıl da bir daha 1 Mayıs üzere özel bir günde ek protokolle iyileştirmeler gerçekleştirdik ve bugüne kadar geldik. Başta Belediye Liderimiz Ahmet Aras olmak üzere, şirketimizin Lider Yardımcısı Ahmet Demirel’e özel bir teşekkür etmek istiyorum. hiç bir çalışanı mağdur etmemek, her insanın konutuna götürdüğü ekmeği artırabilmek için bizimle birlikte 4 gündür muhasebede yattı kalktı, sağ olsun. İmzaladığımız ek protokolün hepimize iyi olmasını diliyorum, Allah çocuklarınızla ailenizle yemeyi nasip etsin” dedi.

Sendika Genel Merkez Denetleme Şurası Üyesi Sedat Küçük ise; “Kocaeli’nden buraya gelerek, bu soğuk havada bu biçimde sıcak bir yuvayla birlikte olmak beni fazlaca memnun etti. Bizi enflasyon canavarına yedirmeyen, bizimle birlikte düşünen ve bizimle birlikte yaşayan belediye liderimize imzaladıkları bu ek protokolden dolayı minnettarız, hayli teşekkür ederiz. Genel Liderimiz Sayın Nihat Yurdakul ve tüm genel merkez yöneticilerimizin sizlere hayli selamı var. Herkese iyi olmasını diliyorum” diye konuştu.

TOPLAMDA ORTALAMA YÜZDE 50,2’LİK DÜZGÜNLEŞTİRME

Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, sıhhat ve iyilik dileklerinde bulunarak kelamlarına şunları ekledi:

“Bu ek protokolle bir arada, yüzde 46 ile yüzde 54 içinde toplamda ortalama yüzde 50,2’lik bir fiyat güzelleştirmesi gerçekleştirdik. Natürel ki birtakım arkadaşlarımızın unvan ve bakılırsavlerine göre artışlar da kelam konusu. Eşit işe eşit fiyat istikrarını kurmak için de uğraştık ve uğraşmaya da devam ediyoruz. Takımlılar ile sözleşmeliler içinde önemli farklar oluşuyor fakat biz kontratlı çalışanımızı her vakit daha fazla önemsiyoruz arkadaşlar. İnşallah hükümetimiz de kendi üzerine düşen misyonu yapar ve bu arkadaşlarımızı da takımlı hale getirir. Bugün bizi burada davul zurna ile karşılayan siz sevgili kardeşlerime, evvela Allah’tan sıhhat ve iyilik diliyorum. Sağlıklı, huzurlu, hoş günlerde daima birlikte çalışırız, birlikte halkımıza hizmet etmeye devam ederiz. Bodrum’un meselelerini bir arada çözmekten geri durmayacağız, Bodrum halkı sizden razıdır. Bizler her vakit işçinin yanındayız, toplumsal demokrasi bunu gerektirir. Ben de bu koltukta bu kürsüde olduğum için epey memnunum. Sizlerle birlikte olduğum için de Allah’a bin defa şükrediyorum, sağ olun var olun arkadaşlar.”

“BİZ DE SİZİN İŞÇİNİZ OLMAKTAN ÖTÜRÜ ÇOK MUTLUYUZ”

Bodrum Belediyesi İşçi AŞ çalışanlarından Ahmet Yükselen, “Bu protokolün imzalanmasında emek veren herkese epeyce teşekkür ediyoruz. Liderimiz toplumsal demokrat bir belediyede lider olmaktan dolayı hayli keyifli olduğunu tabir etti. Biz de sizin çalışanınız olmaktan dolayı fazlaca mutluyuz” diye konuştu.

İmzalanan ek protokolün akabinde, personeller artırımı davul zurna eşliğinde kutladı.