Bornovalı gençler Avrupa yolunda

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,640
0
36
Bornovalı gençler Avrupa yolunda
Bornova Belediyesi ve Sivil Toplumu Kalkındırma Derneği (SITOP), Avrupa Birliği tarafınca desteklenen “Toplumda Olumlu Değişiklikler İçin Lokal Gençlik Kampanyaları” kapsamında yaptığı iş birliği ile Bornovalı gençleri Avrupa’daki gençlerle buluşturacak. Dört ülkeden gençlerin katıldığı çalışmanın Türkiye ayağı, Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi’nden yürütülüyor.

Türkiye, Slovenya, Sırbistan ve Makedonya’daki gençlik çalışmalarının arttırılması, dayanışma, çeşitlilik, müsamaha ve temel insan haklarına hürmet üzere ortak Avrupa bedellerinin anlaşılması ve desteklenmesi gayesiyle hayata geçirilen projede, 14-18 yaş ortası Bornovalı 10 genç yer alıyor. Gençlerin kentsel ve toplumsal hünerlerinin yanı sıra medya okuryazarlıklarını güçlendirmesi, lokal hareketler yoluyla harekete geçmeleri için fırsatlar da sağlayan çalışma, Bornova Belediyesi Altındağ Atatürk Kültür Merkezi Sivil Toplum Kuruluşları Yerleşkesi’nden yürütülüyor.

Proje eğitmenlerinden Psikolog Eda Erten, dört ülkeden toplam 12 kişi olmak üzere evvela kendilerinin eğitim aldığını belirterek, “Seçtiğimiz 10 öğrenci ile birlikte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Gençlerimiz şu an proje yazma evresinde. daha sonra Slovenya’ya giderek sunumlarını gerçekleştirecek. STK Yerleşkesi’nin kapılarını bizlere açan Bornova Belediyesi ve Lider Mustafa İduğ bize büyük dayanak veriyor. Kendilerine hayli teşekkür ediyoruz” dedi.

Proje için seçilen öğrencilerden Can Tutkun İldeş, “Bu projeden Bornova Belediyesi yardımıyla haberdar oldum. Benim için fazlaca heyecan verici bir proje. Zira toplumsal sıkıntılara gençlerin bakış açısıyla tahlil teklifleri sunuluyor. sonuçlarının da epey hoş olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Bir başka iştirakçi öğrenci Selma Daş ise hislerini, “Proje beni epey heyecanlandırıyor. Bunun sebebi gençlere yönelik bir çalışma olması ve gençler tarafınca yürütülmesi. Zira bizler fazlaca daha fazla üretken olabiliriz” kelamları ile getirdi.