Bursa’da çobanlar, yaylada koyun otlatırken aşılarını oldu

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,418
0
1
Bursa İnegöl’ün kırsal İhsaniye Mahallesi’nde yaşayan çobanlar Necmi Bekir (41) ve Hakan Özge (29), koyunlarıyla ilgilendikleri ve bu niçinle boş vakitleri olmadıkları sebebi öne sürülerek koronavirüs aşısı olabilmek için İlçe Sıhhat Müdürlüğü’ne başvurdu.

“HAYVANLARI OTLATIRKEN HEMŞİRELERİ GÖRDÜM”

Çobanlardan Hakan Özge, “Sabah uyandım, keçileri gütmek için meskenden çıktım. 3- 4 gün evvel aşı için randevu almıştım. Hemşirelerin köye geleceğini duydum. Hayvanlarımızı otlatırken hemşirelerin geldiğini gördüm. Devletimizden Allah razı olsun. Hiç acı duymadım. her insanın aşı olmasını tavsiye ediyorum” dedi.

“HAYVANCILIK YAPTIĞIM İÇİN AŞIYA VAKTİM OLMAMIŞTI”

Geçimimi hayvancılıkla sağladığını belirten çoban Necmi Bekir, “Bu yüzden dolayı İnegöl’e gidip aşı olma vaktim olmadı. Bugün itibariyle aşımı burada oldum. Aşı yapıldığını hiç anlamadım bile. Yaşı küçük yahut büyük olsun, kimsenin aşıdan korkma üzere bir lüksü olmasın. Herkes aşı oluyorsa biz de olacağız. Bu çağımızın sıkıntısıysa biz de aşı vurulacağız. Bunun ötesi yok. Bu şahsi bir sorun değil. Küçükken yapıldığımız aşılardan hiç bir farkı yok.” diye konuştu.

“KÖYLERE GİDİP AŞILAMALARI GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Aşının ehemmiyetinden bahseden İnegöl İlçe Sıhhat Müdürü Dr. Mehmet Kavak, “Koronavirüsün bir an evvel sonlandırılması için, toplumun olağan hayatına dönebilmesinin tek yolu, bilhassa virüsle bulaşan salgınlarda kitlesel aşılamalar büyük ehemmiyet taşıyor. Biz ilçe sıhhat müdürlüklerimizde, aile sıhhati merkezlerimizde, hastanelerimizde aşılamalarımızı yapıyoruz. Lakin bu hizmete erişmekte kuvvetlik çeken vatandaşlarımızı, bir an evvel bu salgından koruyabilmek ismine aşılamalarının gerçekleştirilmesi gerekiyor. Biz aşılamayı toplumun şemsiyesi olarak görüyoruz. Şemsiyeniz ne kadar büyükse, doludan, yağmurdan o kadar fazla korunabilirsiniz.

Salgınlardan toplumca korunabilmenin tek yolu, yüzde 70 ve üzeri aşılama oranının yakalanabilmesine bağlıdır. Biz de bu yüzden ilçemizde bu oranı artırmayı hedefliyoruz. Bu manadaki çalışmalarımız kırsal ve kentsel manada devam ediyor. Kırsal alanda mümkün pek vatandaşlarımız hizmete erişmekte kuvvetlik çekmemesi için uğraş sarf ediyoruz. Bunu ortadan kaldırmak için aşıya ulaşımda bir kuvvetlikleri var ise, randevu alma manasında bir sorun var ise mahalle muhtarlarımızla istişare ederek bu manada bir çalışma yapmalarını istiyoruz. Çalışmadan daha sonra köylere gidip topluca aşılamaları gerçekleştiriyoruz. Burada aşı olmayan bir vatandaşımızın başvurusu vardı. hem de bu köyde aşı olmayan öteki vatandaşlarımızın da olduğunu öğrendik. Artık o aşılamayı gerçekleştiriyoruz.”
sözlerini kullandı.