Büyükşehir Meclisi’nde depremzedeleri sevindiren karar

Suluman

Active member
6 Kas 2020
1,433
0
36
Büyükşehir Meclisi’nde depremzedeleri sevindiren karar
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ekim ayı olağan meclis toplantısı birinci birleşimi, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer idaresinde yapıldı. Meclis gündeminde, 30 Ekim 2020 İzmir zelzelesinde Bayraklı’da konutları yıkılan yahut oturulamayacak hale gelen depremzedelerin meskenlerini yenileyebilmeleri için imar emsal artışı gündeme geldi. Bayraklı Belediye Meclisi’nden oybirliğiyle çıkan yüzde 10 oranındaki emsal artış Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüldü. Lider Tunç Soyer vakit kaybı yaşanmaması için teklifi, ilgili kurulların daha sonraki meclislerde değil toplantı sırasında verilecek ortada görüşmesini istedi.

AKP’li üyelerin emsal artışın İzmir geneline yayılmasına ait tenkitleri üzerine konuşan Soyer, “Ben hassasiyetinize teşekkür ediyorum. Bu husus fazlaca siyasi gereç haline getiriliyor. Hepimiz birebir hassasiyeti taşıyoruz. Daima birlikte kurulumuza yetkiyi veriyoruz” dedi.

Soyer, “niçin artık bir an evvel bu sonucu çıkarmak istiyoruz? Depremzede vatandaşlarımız artık tahammül edemeyecek kadar büyük bir mağduriyet yaşıyor. Bir sene oldu. Artık biz bunu burada bitirmek istiyoruz. Bu sorun siyasete alet edilemeyecek kadar hassas bir sorun. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak K sonu korunacak alan hududu belirlerken Türkiye’de birinci kere hayli başarılı işe imza attık. Hatırlayın, fazlaca önemli emek verdik. Oy birliğiyle karara vardık. Türkiye tarihinde birinci kere İzmir Büyükşehir Belediyesi yaptı. Artık de şunu görüyoruz. Vatandaşlarımızın talepleri epey daha fazla. Bunu kurullarda iki ay daha bekletmeyeceğiz. Bugün kurulumuzdan karar alacağız” dedi.

Husus hakkında kelam alan Bayraklı Belediye Lideri Serdar Sandal, “Geldiğimiz süreçte, gerek günümüz faiz şartları, gerek imalatlardaki artıştan kaynaklı olarak, bugün vatandaşın bu faiz oranlarıyla, aldığı krediyle, konutlarını dönüştürme bahtı yoktur. Biz Bayraklı Belediyesi olarak, meclise gönderdiğimiz önergeye alt ünite olarak en az yüzde 10 ancak meclis kurulumuzun bir daha değerlendirmesi kaydıyla, hem ada tıpkı vakitte parsel bazında depremzede yurttaşlarımızın problemini çözebileceği biçimde bir daha kurullarda görüşülmesini, Bayraklı depremzedeleri ismine arz ediyoruz” dedi.

Yapılan görüşmelerin akabinde Bayraklı ilçesinde hasar bakılırsan yahut 6306 sayılı Kanun kapsamında, riskli bulunan yapıların yıkılarak bir daha yapılaşmasına ait emsal artış sonucu kurullardan oy oldukçaluğu geldi, mecliste de oy oldukcaluğuyla kabul edildi. Meclis salonunda konuk edilen depremzede temsilcileri sonucu el sallayarak sevinçle karşıladı.

Karar hakkında açıklama yapan Lider Soyer, “Depremzedelerimizin bir kısmı dışarıda, temsilcileri burada. Ben biliyorum içinizden bu sonucu alkışlıyorsunuz. Daha evvel yapmış olduğumuz çalışmayla K hududu olarak, yani korunacak alan hudutları olarak, meclisimizce onaylanan K bölgelerinde parsel bazında yüzde 20, ada bazında yüzde 30 oranında emsal artışını oy fazlacaluğuyla getirmiş oldu kurulumuz. Teşekkür ediyorum” sözünü kullandı.

DÜNYA BANKASI KREDİSİ

Meclisin son kısmında İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir’de yaşanan sarsıntı daha sonrası hasarlı binaların dönüşümü için Dünya Bankası’ndan alınacak 340 milyon dolarlık kredi onayı ile ilgili süreç hakkında bilgi verdi. Ortaya atılan argümanlara noktayı koyan Soyer, “340 milyon dolarlık kredi finansmanı hazır. Cumhurbaşkanımızın önüne krediyi koymayan Hazine ve Maliye Bakanlığı. ötürüsıyla Dünya Bankası nezdinde sürdürmüş olduğumuz müzakereler tamamlanmıştır. Bu müzakereleri yalnızca İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları olarak sürdürmedik. Bakanlık bürokratları da vardı, Vilayetler Bankası bürokratları da vardı. Daima birlikte 4 ay boyunca bu müzakere gece gündüz devam etti. 340 milyonun İzmir’e ödenmesiyle ilgili mutabakata varıldı. Ama bu para Hazine Bakanlığı&rsquo ;nın garantisi bulunmadığı için Cumhurbaşkanı’nın önüne sunulmadığı için bekliyor. Sonuçta bir kredi var. Bu finansman kaynağı onaylandı” dedi.

Soyer kelamlarını şu sözlerle sonlandırdı: “Ben 340 milyonun hesabını biliyorum; öbür bir paranın hesabını sormak istiyorum. Yaklaşık 37 milyar 585 milyon dolarlık bir sayının nereye gittiğini merak ediyorum. 26.11.1999 tarih, 23.888 sayılı tekrarlanmış Resmi Gazete’de yayımlanan, 4481 sayılı 17.08.1999 ve 12.11.1999 tarihlerinde Marmara Bölgesi’nde yaşanan zelzelelerin yol açtığı ekonomik kayıpları gidermek maksadıyla, birtakım mükellefiyetler ihdası ve kimi vergi kanunlarında değişiklik yapılması hakkında kanun, özel irtibat vergisi ismiyle çıkmış durumda. 1999’dan beri toplanan sayı 76 milyar 552 milyon 619 bin liradır. Bu yaklaşık, 37 milyar 585 milyon dolardır. Ben zelzele hayatış bir kentin vatandaşı olarak soruyorum. Bizim bu vergide hakkımız yok mudur? Genel Liderimizin epey hoş bir kelamı var; ‘İyilikte yarışın’ diyor. Biz uygunlukta müsabakaya, daha düzgün şeyler yapmaya devam edeceğiz.”