Çağatay İHA, Türk Hava Kurumu teknik envanterinde

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Daha evvel Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Hava Kuvvetleri envanterlerinde kullanılan Çağatay VTOL Eğitim İHA, UAVERA ile THK Teknik içinde yapılan kontrat doğrultusunda ge rçekleşen sertifika merasimi ile THK Teknik’e teslim edildi. Mukavele kapsamında İHA için simülasyon sistemi de bulunuyor.

Eskişehir THK İnönü Havacılık Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen merasimde konuşan THK Teknik Uçak Bakım AŞ Genel Müdürü Cemal Balıkçı, THK’nin kuruluş hedeflerinin Türk gençliğine havacılığı sevdirmek, Türkiye’de kurulacak yerli havacılık endüstrilerine öncülük etmek ve desteklemek olduğunu söylemiş oldu.

TÜRK GENÇLİĞİNE “İHA PİLOTU OLUN” DİYORUZ

Bu merasimde her iki gayeye yönelik hoş bir iş gerçekleştirdiklerini tabir eden Balıkçı, şunları kaydetti:

“Yapılan çalışmalar ile Türk Hava Kurumu adeta küllerinden bir daha doğuyor. 1930’larda başlayan planör uçuşları bu meydanda Vecihi Hürkuş’un paraşütle atlayarak keşfettiği ve kuruluşunu sağladığı İnönü Havacılık Tesisleri’nde bugünün en gelişmiş hava aracı olan İHA2 aracımızı yerli savunma şirketimiz olan Coşkunöz Holdingden tedarik ederek bugün faaliyetine başlıyoruz. Memleketimize, milletimize güzel, uğurlu olsun. Türk gençliğini İHA pilotu yapmak üzere buraya bekliyoruz. Şu anda üniversitelerimizin havacılık kısımlarının tamamı bununla ilgileniyor. THK Üniversitesinde bununla ilgili bir kısım açtık. 60 kişilik kontenjanla İHA pilotajı ve pilot bakımcısı yetiştireceğiz. Öteki üniversitelerimizden de ağır bir talep var. Çağın gereklerine uygun olarak geliştireceğimiz İHA3 sistemlerini de buraya yerleştirerek Türk gençliğine burada İHA pilotaj kursu vermeye devam edeceğiz.”

AZAMÎ İRTİFASI 19 BİN FİT

UAVERA Genel Müdürü Ünver Şahin de havacılık dalına ve Türk Hava Kurumuna sağladıkları katkıdan duydukları memnunluğu lisana getirdi.
“Teslim edilen Çağatay VTOL Eğitim İHA, THK Teknik bünyesinde SHGM İHA2 pilot sertifikası almak isteyen adayların İHA2 uçuş eğitimlerinde kullanılacak.” diyen Şahin, UAVERA’nın, İHA geliştirme ve üretiminin yanında Türkiye’nin İHA2 pilot gereksiniminin karşılanmasına yönelik her türlü dayanağı vermeye devam edeceğini aktardı.

Çağatay eğitim uçağının test uçuşunu muvaffakiyetle tamamladıklarını belirten Şahin, “İnşallah burada yeni yetişecek İHA pilotu gençlerimize katkı vermiş oluruz. Platformun kendisi, uçuş ve yer denetim sistemi ile irtibat sistemleri büsbütün kendi üretimimiz. Uçağın yaklaşık yüzde 95 komponent bazında kendimize ilişkin yerli. Maliyet bazında yüzde 85 yerli bir uçak. ötürüsıyla bu da bizim için bir onur kaynağı. Türkiye’nin birinci dikey iniş ve kalkış uçağı, yaklaşık 19 bin fit azamî irtifa kabiliyeti var. Operasyon irtifa kabiliyeti 10 bin fit civarında. Uçağın ayrıyeten iniş ve kalkış yapan farklı bir sistemi bulunmakta. Bunu da Türkiye’de birinci yapan biziz.” diye konuştu.

İHA2 sertifikası alacak pilot adayları ve her iki firmanın yetkilileri katıldığı törendes ayrıyeten, uçuş gösterisiyle Çağatay İHA’yı havada izleme imkanı sunuldu.

ÇAĞATAY İHA’NIN ÖZELLİKLERİ

Özgün dizayna sahip İHA ve uçuş denetim sistemleri geliştirme amacıyla yola çıkan UAVERA’nın Çağatay VTOL Eğitim İnsansız Hava Aracı, kulvarında bariz özellikleriyle öne çıkıyor.

Piste muhtaçlık duymadan dikey iniş kalkış yapabilen, özgün ve adaptif yazılım ve denetimciler ile donatılmış olan İHA’lar şiddetli hava şartlarında ve tam otonom bakılırsav yapabiliyor. Çağatay VTOL Eğitim İHA’nın, en az 4 saate kadar havada kalma ve 50 kilometreye kadar olan irtibat menzili bulunuyor.

Bir pilot adayı, iki teknisyenden oluşan 3 kişilik grup tıpkı anda eğitim nazaranbiliyor. UAVERA’nın geliştirdiği özgün simülasyon sistemi ise pilot adaylarına gerçek durumları deneyimleme imkanı sağlıyor.

Yapılan kontratla teslim edilen bir İHA’nın yanı sıra 2022 yılında THK Teknik envanterine yeni Çağatay VTOL İHA’ların girmesi ve iki kurumun ortak eğitimler planlaması da bekleniyor.