Castellamare’de öğretmen saldırdı: “Bütün aileydi, şimdilik okula gitmiyorum”

AIM

New member
27 Şub 2022
762
0
0
ROMA – Daha önce kızının kusurları yüzünden öfkeli bir anne tarafından kırılan geniş, yeni camları düzeltin. Elbisenin yakasını ayarlayın. Lucia Celotto61 yaşında, otuz beş yıldır İngilizce öğretmeni olan Castellamare di Stabia’nın oturma odasından web TV’de anlatmaya çalışıyor Okulun Sesi öğretmenlere yönelik şiddetin yeni sınırı: sınıf içinde aile saldırganlığı. O öfkenin üzerinden dört gün geçti ve profesör bir türlü toparlanamadı. “Dört kişiydiler, hepsi aile üyeleri. Kimse onları durdurmaya çalışmadan ana kapıdan içeri girdiler. Herkesin önünde Francesca’nın annesi vardı, sanat okulunun A bölümünden bir kızdı. Sonra kocası, Francesca’nın büyükannesi ve genç bir adam. Beni sınıf sınıf aramaya başladılar”.

Dördü de onu mu arıyorsunuz?

“Evet, Istituto Plinio Seniore çok büyük, birkaç kanat halinde organize edilmiş. Artistico’nun A Bölümü girişten en uzak noktada. Dördüncü dersti, ayini yeni bitiriyordum. Geçen Perşembe, öğleden hemen önce. Çocuklar cep telefonları açıkken bir şeyler olduğunu canlı olarak anladılar. Bir sınıf diğerini uyardı, o ailenin okul içinde ilerlediğinin sinyalini verdiler.”

Ne olduğunu anladı mı, mahkeme salonunda mı kaldı?

“Evet, sakindim ve oğullarıma gönül rahatlığı iletmek istedim. Bana ‘Prof.

“Müdür beni tehlikeye karşı uyarmak istemedi”

O insanların ona doğru geldiğini biliyor muydu?

“Aslında hayır. Müdür beni çağırmadan önceki gün, Şans Santaniello. Bana bazı ebeveynlerin protestolarından genel olarak, isim vermeden bahsetmişti. Beni, sözde arkadaşların çocuklarına ve hiç kimsenin çocuklarına çifte standartla oy vermekle suçladılar. O iftiraları dinleyemedim, ömrümün bir bölümünü cezaevinden çıkmış çocukları okutmakla geçirdim. Değerlendirmenin gücüne inanmıyorum ve yargılarımda oldukça cömertim. Çocuklar sayı, devamsızlık, geç kalma, karne değil, hikaye ve problemdir. Müdüre ‘Beni kimin suçladığını söylemek istemiyorsan ben gidiyorum, artık bu iddiaları dinlemek istemiyorum’ dedim. Bu sessizliklerle yönetici bana risk önlemi alma fırsatı vermedi ve görüşmede sendikacı bir meslektaşının bulunmasını bile istemedi.

Yönetici ona seslerin Francesca’nın annesinden geldiğini söyleseydi ne değişirdi?

“İlk çeyrekte tanıştığım o agresif kadını, kızına ve ödevlerini yapmayan birçok öğrenciye dört verdikten sonra hatırlardım. Sık sık kontrol etmem ama o ödevi bulursam yokken, o kadının kızının bir sınıf arkadaşıyla ilgili sürekli sorduğu sorulardan etkilendiğimi iddia edemem: “Peki neden o da not almadı, neden?” Diğer kıza o kadar takıntılı görünüyordu ki, ‘Kızınızın performansı hakkında konuşmak mı istiyoruz?’ Sonra onun bazı kadın meslektaşlarına saldırdığını öğrendim.”

Ok Corral’da Perşembe gününe dönüş. Cezalandırıcı bir sefer gibi görünüyor.

“Koridorlarda deli gibi bağırıyorlar, kötü sözler söylüyorlar. Anne bütün sınıfların kapılarını açıp ‘Sen Celotto musun?’ ve sonra A’mın olduğu birinci kata kadar merdivenlerden aşağı inmeye başladılar”.

Öğrenci kızı Francesca, o anlarda ne yaptı?

“Müdür tarafından bildirilen suçlamalar hakkında sınıfta konuşmuştum. Bütün çocuklar bana bunun doğru olmadığını, kayırmacılık yapmadığımı onayladılar. Öte yandan Francesca çok tedirgindi. tuvalete git, hastaydı, bıraktım. Bir daha geri dönmedi. Bir ara sınıfın dışındaki çığlıklar netleşti, yaklaştı. Küfür, küfür. Hepsi korkmuş, biri polisi aramış”.

Son kapının açıldığını duydun mu, seninki?

“Dışarı çıktım koridora. Dersi bitirmiştim. Anne oradaydı, gözleri nefret doluydu. Nedenini açıklamadı, bana 4’ü, 5’i söylemedi ama koşarak geldi. Bana hakaretler yağdırdı. Oğlanlar çok korktu. Kadın bana vurmaya başladı, başıma, omuzlarıma, yüzüme tokat attı.”

Kapıcı saldırı sırasında hareketsiz kaldı

Çevresinde okul işbirlikçileri var mıydı?

“Bir, yerde. Kıpırdamadı.”

Kimse onu savundu mu?

“Bazı öğrenciler, özellikle bir kız. O kadın da ondan çıkardı, ‘Bununla arkadaşsan, senin de aynısını yaparım’ diye tehdit etti.”

Ya ailenin geri kalanı?

“Büyükanne etkileyiciydi, bir sürü kötülük ve hakaret. O da vurmaya hazır görünüyordu”.

Profesör, bu kadar şiddete tepki gösterdiniz mi?

“Taşlandım. Torunlarım da sordular, aynı enstitüde 5. sınıftalar. Hayır, mizacımda yok ve öğrencilere en kötü halimi göstermek istemedim. İnanamıyorum. bir şey, bilirsin, aslında iki”.

Demek ki?

“Anne, avına ulaşmak için bir okulun içinde nasıl özgürce ve rahatsız edilmeden koştu?”

Ve daha sonra?

“O kadın 15 yaşındakilerin gözü önünde bana nasıl saldırdı, bu kadar zorbalığı görmemeleri lazım”

Öfke yatışınca ne yaptı?

“Acil servise tek başıma gittim. Kimse beni götürmeyi teklif etmedi.”

Müdür?

“Dört gündür ondan haber almadım.”

Okula geri dönecek misiniz, Profesör Celotto?

“Şimdilik değil, hala sarsıldım. Bana öğretmenlik onurumu geri vermeleri gerekiyor, biz hayvanlara bırakılmayı hak etmiyoruz”.