CO₂’yi yeraltında depolayın: CDU hizip lideri Redmann genişleme çağrısı yapıyor

Oyseon

Member
6 Kas 2020
881
0
16
Brandenburg’un CDU parlamento grubu lideri Jan Redmann, iklime zarar veren karbondioksitin kullanımının ve yeraltında depolanmasının teşvik edilmesi için bir kez daha çağrıda bulundu. CDU federal yürütme kurulunun Weimar’daki yıllık toplantısının ardından Cumartesi günü konuşan Redmann, “Ülkemizi iklim koruma konusunda teknoloji lideri ve dünya ihracat şampiyonu yapmak istiyoruz” dedi. “CO₂ emisyonlarından sadece kaçınmak yeterli değildir.” Aksine, CO₂’yi depolamak ve yeniden kullanmak ve yakalanan karbondioksiti boru hatları aracılığıyla taşımak için teknolojilerin genişletilmesi gerekecektir.

Taraf CDU devleti, Redmann’ın, daha sonra kararlaştırılan ekonomi, enerji ve iklim politikası programında ayrılmış CO₂’nin taşınması ve boru hattıyla deniz altı depolama yerlerine taşınması için sınav sırasında değişiklikler sunduğunu bildirdi. Bu, örneğin PCK Schwedt rafinerisinde sözde mavi hidrojen üretme önerisi için de geçerlidir. Endüstriyel atık ürünü CO₂’nin yeraltında depolanması “Karbon Yakalama ve Depolama” olarak adlandırılır ve CCS olarak kısaltılır.

mavi hidrojen üretimi

Redmann, “Bana göre, bu tür boru hatları gelecekte endüstrimiz için en önemli yerleşim faktörlerinden biri olacak” dedi. Bu şekilde, CO₂ kirleticilerden toplanabilir ve potansiyel kullanıcılara veya depolama alanlarına yönlendirilebilir. CCS teknolojileri yardımıyla doğal gazdan mavi hidrojen de üretilebilmektedir. Redmann, bunun Schwedt rafineri sahası için de büyük bir fırsat olduğunun altını çizdi. “Yenilenebilir enerjilerle üretilen yeşil hidrojenin yeterli miktarlarda mevcut olacağı yarından sonraki güne kadar bekleyemeyiz.”

Redmann, CDU ulusal yönetim kurulu üyesi ve giden CDU eyalet başkanı Michael Stübgen’in yerini alacak tek aday. Bu amaçla 31 Ocak’ta üye anketi başlayacak ve sonucu 5 Mart’ta açıklanacak. 25 Mart’ta yapılacak bir devlet partisi konferansında, yeni yönetim kurulu resmi olarak seçilecek.

(bme)

Haberin Sonu