Çocuklara ‘semptom takibi’ yapın

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,414
0
1
Yarın başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi ebeveynlere, öğrencilere ve okul idarelerine ikazlarda bulunan Koronavirüs Bilim Şurası Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, “Kurallara uyma konusunda tasalarımız olsa dahi eğitim öncelikli olarak okula gidilmesi gerekiyor.” dedi.

Öğrencilerin maskelerini kurallara uygun olarak takmaları, gün ortasında nemlendikçe 2-3 defa değiştirebilmek için yanlarına maske almaları, maskelerini yemek yerken mümkünse açık havada çıkarmaları ya da kesinlikle bulundukları yerde cam ve kapıların açık olması gerektiğini söz eden Prof. Dr. Özkan, öğrencilerin maskelerini çıkartmak zorunda kaldıkları vakit içinderda da ise iki kol uzunluğu aralık bırakmalarını önerdi.

SINIFTA PAK HAVAYA EHEMMİYET VERİLMELİ

Sınıflarda oturma tertibinin de hayli değerli olduğunu belirten Özkan, “Arka geriye oturma tertibini öneriyoruz. Zira iki taraf maskeli olsa dahi karşı karşıya olmak riski arttırıyor. Mümkün gayet karşı karşıya olmayan aktiviteler, uygulamalar yapılmalı, sınıflarda pak havaya değer verilmeli. Kalem alma, silgi verme üzere uygulamaları hiç önermiyoruz; lakin şayet yaptıysak elimizi kolonya ya da dezenfektan ile temizlemeliyiz” dedi.

15 yaş üstü kümeye aşının açıldığını hatırlatan Özkan, tam aşılı olma sürecinde de dikkatli olunması gerektiğini belirterek, “örneğin bugün aşı olduk, Pazartesi günü okullar açıldı, daha aşının koruyuculuğu başlamamış oluyor. ‘İkinci dozdan 14 gün daha sonra’ diye tanımlıyoruz.” dedi.

Aşılar tam olsa dahi kuralların asla elden bırakılmaması gerektiğini tabir eden Özkan, okulda öğretmen, işçi ve idari yapının fazlaca kıymetli rolleri olduğunu, bu kurallara onların dikkat ederek uydukları taktirde, öğrencilerin uygulamasının hayli daha kolay olacağını söylemiş oldu.

SEMPTOM TAKİBİ YAPIN

Ebeveynlerin telaş ve kaygıyı bir kenarı koyarak yapılması gerekenlere odaklanması gerektiğini söyleyen Özkan, uygulanması gerekenleri şöyle sıraladı:

– Çocuklarımızı ve kendimizi korumak için tam aşılı olmamız gerekiyor.

– Çocuklarımızı okula yollarken kolonyasını, maskesini her sabah denetim etmeliyiz.

– Çocuk meskene gelir gelmez, elini yüzünü sabunla yıkamasını söylemeliyiz.

– Çocuklara; yüksek ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı üzere bir şikayeti var mı diyerek sabah ve akşam sormak gerekiyor. Zira şikayetlerin takibi bize epey kıymetli ip uçları verecektir; hasta olup olmadığını, başlangıç olup olmadığını yakalayabiliriz.

– bu biçimde şikayetleri var ise muhakkak okula yollamamaları gerekiyor. Eğer okula giderse kurallara uymayan çocuk var ise hastalığı bulaştırabilir.

– Velilerin ve yaşı gelen çocukların aşılanması, ayrıyeten kesinlikle semptom takibi yapılması gerekiyor.

“OKULA GİREBİLMEK İÇİN ISRAR ETMEYİN”

Öğrenciler aşılandıkça riskin azalacağına dikkat çeken Özkan, bilhassa servisi kullanan bireyler ve bakılırsavlilerin aşılarının tam olması ve kurallara uymasının hayli değerli olduğunu söylemiş oldu.

Velilerin çocuklarını okula bırakırken kapıdan bırakacakalrını ve içeriye giremeyeceklerini hatırlatan Özkan, “Velilerin okula girebilmek için ısrar etmemesi gerekiyor. Akşam çocuklarını alırken de belirli yerde buluşmayı tavsiye ediyorum. Velilerimizin aşılarını tam yapmaları, çocuklarımızın da sıhhatini koruyacaktır. Bilhassa şunu söylemek istiyorum; çocukluk çağında 13 hastalığa karşı çocuklarımızı aşılıyoruz, bu aşılama yüzde 98’lerde. Yüzde 2’lik kısım da hastalığı olan çocuklar olabilir. Bu kadar çocuklarımızı korumak odaklı ve önemseyen toplumuz, eminim bu süreçte koronavirüs aşılarını hem veliler birebir vakitte 15 yaş üstü çocuklarımız ve 12-15 yaş ortası hastalığı olan çocuklarımız yaptıracaktır.” biçiminde konuştu.