Dijital hükümet: Federal kurumlar 753 milyon sayfa kağıt kullandı

Oyseon

Member
6 Kas 2020
903
0
16
Artan dijitalleştirme çabalarına rağmen federal hükümet hala kağıtsız ofislerden çok uzakta. Federal Federal Bakanlığı şöyle açıklıyor: “Federal hükümet ve ona bağlı federal idarenin alt makamları ve kurumları, 2022'de DIN A4 boyutunda neredeyse 740 milyon sayfa ve DIN A3 boyutunda 13 milyondan fazla kağıt kullandı.” İçişleri Bakanlığı, CDU/CSU parlamento grubundan gelen bir talebe şu anda yayınlanan bir yanıtta yer alıyor. Bu nedenle yalnızca bireysel bakanlıklarla ilgili kağıt tüketimi “istatistiksel olarak mevcut değildir”.

Reklamcılık

Tüketim yıllardır azalıyor

Karşılaştırmalı rakamlar 2015'te 1,15 milyar sayfa ve 2018'de 1,05 milyar sayfa olarak gerçekleşti. Almanya şu anda her yıl yaklaşık 18 milyon ton kağıt, karton ve karton tüketiyor ve buna ambalaj atıklarının çevrimiçi ticareti de katkıda bulunuyor. 2022'de her bir kafa 211,6 kilogramdı. Bu sayı, özel evlerdeki tüketimin yanı sıra iş dünyası, medya ve yönetimdeki kağıt tüketiminin tamamını da içeriyor. Özel evlerde yıllık olarak kullanılan kağıt miktarı kişi başına 105 kilogram civarındadır.

Hükümet artık Dijital Yönetim 2020 programının ve E-Devlet Yasasının tamamen elektronik çalışma için temel temelleri oluşturduğunu vurguluyor. Kağıttan e-dosyaya geçiş, birkaç istisna dışında, doğrudan federal idarenin tüm otoritelerinde “yönetim ve sürdürülebilirliğin modernleştirilmesine yönelik önemli bir adımdı” ve en azından Bundeswehr'in belge yönetim sisteminde başlatılmıştı. Bu yasama dönemi öncelikle halihazırda kullanımda olan ilgili çözümlerin standartlaştırılmış bir federal e-dosyada birleştirilmesiyle ilgilidir.

İçişleri Bakanlığı'na göre idarenin iç süreçleri tutarlı bir şekilde dijitalleştirilmeli ve ağ bağlantılı hale getirilmelidir. Tüm federal departmanların sürekli olarak geliştirilmekte olan kendi intranet sistemleri vardır: “Yeni ve daha iyi dijital işbirliği biçimleri, veri alışverişi ve bilgi edinimi için olumlu etkiler temel unsurlardır.” İşbirliği ortamlarına sahip bir “Federal Sosyal İntranet”in de 2025 yılı başında faaliyete geçmesi bekleniyor. Ayrıca intranete entegre edilebilecek bir içerik yönetim sistemi de geliştiriliyor. 2020'nin başından bu yana yetkililerin birbirleriyle, yasal olarak izin verildiği ölçüde, yalnızca elektronik ortamda iletişim kurması gerekiyor. Genel olarak, idarenin devam eden dijitalleşmesi, federal hükümetin “büyük ölçüde elektronik olarak ve dolayısıyla az kağıtla çalışmasını” mümkün kılıyor.

Kağıt tüketimi daha da azaltılmalı

Yönetici, reklam malzemeleri satın alınırken yaşam döngüsü maliyetleri ve enerji verimliliği gibi sürdürülebilirlik kriterlerinin yanı sıra “Mavi Melek” çevre etiketi ve diğer benzer standartların da geçerli yasal düzenlemeler çerçevesinde dikkate alındığını garanti ediyor. 2023 yılının başında “en yüksek sürdürülebilirlik standartlarına uygun basılabilir reklam materyallerine ilişkin yeni bir çerçeve anlaşması” ihaleye çıktı. Planlanan 4. Bürokrasiyi Rahatlatma Yasası, potansiyel henüz ölçülemese bile kağıt tüketimini daha da azaltacaktır. Hükümet ayrıca 2021 yılı itibarıyla sürdürülebilirlik tedbirleri programından da söz ediyor. Buna göre “Mavi Melek ile kağıt üzerine baskıya öncelik veriliyor, onaylanan alternatif FSC-Recycled sertifikasıdır”. Davet ve etkinlik yönetimi büyük ölçüde kağıtsız olarak gerçekleştirilir.

(mho)

Haberin Sonu