DMA: Avrupa’da Edge yakında Windows altında tamamen kaldırılabilir olacak

Oyseon

Member
6 Kas 2020
894
0
16
Avrupa Birliği Dijital Pazarlar Yasası’nın (DMA) gerekliliklerine uymak amacıyla, Avrupa’daki Windows 10 ve 11 kullanıcıları yakında Edge tarayıcısını ve Bing’in İnternet aramasını tamamen kaldırabilecek. Ayrıca gelecekte sadece Avrupa’da değil, Kamera, Cortana ve Fotoğraflar uygulamalarının da tamamen kaldırılması mümkün olacak. Microsoft şimdi bunu duyurdu ve değişiklikleri 22H2 (Windows 10) ve 23H2 (Windows 11) sürümleri için önizlemede görünür hale getirdi. ABD’li şirket, son güncellemelerin 6 Mart 2024 tarihine kadar iki işletim sisteminden birine sahip tüm bilgisayarlara gelmesi gerektiğini duyurdu. DMA da bu tarihi zorunlu kılıyor.

Reklamcılık

Açıklanan değişikliklerin ilk kısmi reddi

Duyuru, AB Dijital Piyasalar Düzenlemesinin ne gibi spesifik sonuçlara sahip olacağını açıkça ortaya koyuyor. Bu bir yıldır yürürlükte, ancak önümüzdeki Mart ayında belirtilen değişikliklerin uygulanmasına yönelik hedefi belirliyor. DMA’nın amacı, dijital pazarlarda kapı bekçisi olarak hareket eden şirketlerin, örneğin diğer özel hizmetleri desteklemek amacıyla işletim sisteminin dağıtımından faydalanmak da dahil olmak üzere adil olmayan uygulamalarına son vermektir. Yönetmelik 27 AB üye ülkesinin ötesinde AEA ülkeleri İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç için de geçerli olduğundan, Microsoft bu tedbirleri her yerde uyguluyor. Gelecekte, yalnızca Bing’i işletim sisteminden kaldırmakla kalmayacak, aynı zamanda kendi sağlayıcınızı da ekleyebileceksiniz. Örneğin Google, entegre bir arama geliştirmekle ilgileniyorsa bundan yararlanabilir.

İnternet aramaları için alternatif arama sağlayıcıları ve Edge’in tamamen kaldırılması, yalnızca konumun Avrupa Ekonomik Alanı’ndan (AEA) bir ülke olarak belirtildiği bilgisayarlarda mümkün olacaktır. Microsoft, bunun yalnızca ilk kurulum sırasında seçilebileceğini açıklıyor; sonraki bir değişiklik yalnızca bilgisayarın tamamen sıfırlanmasıyla mümkündür. Bu, dünyanın geri kalanındaki kullanıcıların, işletim sistemlerini özelleştirmeye yönelik ek seçeneklerden yararlanmak için seçtikleri bölgeyi toplu olarak değiştirmelerini önleyecektir. Yalnızca AEA’da, diğer cihazlardan erişilebilmesi için Microsoft hesabının Microsoft ile paylaşılmaması seçeneği bulunmaktadır.

Microsoft ancak Ağustos ayının sonunda AEA eyaletlerindeki Windows 11’in gelecekte standart tarayıcıyla tüm bağlantıları açacağını ve artık Microsoft’un Edge’ini kısmen kullanmayacağını duyurdu. Blog girişi, ABD’li şirketin görünüşe göre bundan zaten uzaklaştığını öne sürüyor. Windows’taki uygulamaların web sitelerini açarken varsayılan tarayıcıya alternatif kullanmaya devam edebileceğini söylüyor. Bing ile İnternet aramaları gibi “bazı Microsoft uygulamaları” bu nedenle İnternet’ten içerik görüntülemek için Avrupa’da Edge tarayıcısını kullanmaya devam edecek.

(mho)

Haberin Sonu