Dr. Barış Işık’ın nazaranvine son verilmesi sonucu hukuksuz bulunarak iptal edildi

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,643
0
36
Dr. Barış Işık’ın nazaranvine son verilmesi sonucu hukuksuz bulunarak iptal edildi
Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bakılırsavli akademisyen Dr. Barış Işık, avukat Heval Yıldız Karasu’nun Eskişehir’de bulunan ofisine 2018’de av tüfeğiyle ateş açılması üzerine bu olayın protesto edildiği basın açıklamasına katılmıştı. Bu açıklamaya katıldığı için Işık hakkında Anadolu Üniversitesi tarafınca soruşturma açılmıştı. Işık’ın üniversitedeki nazaranvine, savunması alınmadan son verilmişti.

‘KARAR HUKUKA AYKIRI’

Soruşturmada, Işık’a ait, Hukuk Fakültesi özelinde kurulan, eski dekan ve öğretim üyelerinin eş başkanlığını yaptığı ‘Masonik FETÖ’cü Marksist Cephe’ üyesi olduğu tezi yer almıştı. Barış Işık’ın üniversite aleyhine açtığı davada Eskişehir 1. Yönetim Mahkemesi, Işık’ın vazifesine son verilmesine ait sonucun yürütmesini durdurmuştu. Bunu üzerine üniversite idaresi toplandı ve Işık’ın bakılırsav mühletinin bir daha uzatılmaması sonucu kendisine bildirim edildi.

Işık’ın bunun üzerine Eskişehir 2. Yönetim Mahkemesi’nde açtığı ikinci davada karar çıktı. Mahkeme, üniversitenin ‘davacının hizmetine muhtaçlık bulunmadığı’ savına karşın fakültenin öğretim nazaranvlisi almak için ilan yayınlaması, üniversitenin suçlamaları konusunda savcılığın kovuşturmaya yer olmadığı sonucu vermesi, Işık’ın terör örgütleriyle hareket birliğinde bulunduğuna ait somut kanıt olmaması münasebetleriyle bakılırsav mühletinin uzatılmaması sonucunın hukuka ters olduğuna hükmetti.

‘UMARIM BU KARAR, ÜNİVERSİTELERDE HUKUKSUZLUĞU ÖNLER’

Mahkeme sonucunı kıymetlendiren Işık, iki yılın akabinde bu karar ile işe iade edildiğini kaydederek, “Geç oldu lakin epeyce sağlam münasebetlerle kelam konusu idari sürecin kamu faydası içermediği ve hukuka alışılmamış olduğu vurgulandı. Şahsımın liyakatı bakımından son derece kâfi olduğum, kâfi bilimsel çalışmalarım olduğu ve unvanları vaktinde aldığım üzere biroldukca bilgi de sunulmuş oldu kararda” dedi.

Işık, “Umarım bu karar üniversitelerde hukuksuzların önüne geçer. Bu hukuksuzlukların altına imza atanları alıkoyar” diye konuştu.