DSÖ uyardı: Babülhava Hudut Kapısı’nın kapatılması insani felakete niye olur

servos

New member
20 Kas 2020
223
0
0
Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Christian Lindmeier, yaptığı açıklamada, hudut kapısının Birleşmiş Milletler (BM) ve öbür yardım kuruluşlarının bölgeye tek erişim noktası olduğunu vurgulayarak “BM’nin geniş kapsamlı hudut çok yardım operasyonunun önümüzdeki 12 ayda da sürmesi yaşamsal kıymete sahip.” dedi.

‘MALZEME SEVKİYATININ GECİKMESİ MEVT ARTIŞLARINA YOL AÇAR’

Babülhava Hudut Kapısı’ndan her ay yaklaşık 1000 kamyonun, içinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının da olduğu ilaç ve insani yardım materyali taşıdığını tabir eden Sözcü Lindmeier, “Bu gereçlerin sevkiyatının aksaması, hastalık ve ölümlerde artışa yol açacaktır.” sözlerini kullandı.

Lindmeier, “BM’nin huduttan geçiş ytesirinin müddetinin uzatılmaması, insani yardım operasyonlarını büyük ölçüde azaltarak kuzeybatı Suriye’yi yeni bir insani felakete sürükleyecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Babülhava Hudut Kapısı’ndan yardım faaliyetinin sürdürülmesi için verilen yetkinin mühletinin uzatılmasına ait görüşmeler hala Güvenlik Kurulu’nda yürütülüyor. Fakat Rusya şubatta yetki müddetinin uzatılmasını engelleyeceği sinyalini vermişti.

Güvenlik Kurulu, 2014’te aldığı kararla BM yardım kuruluşlarının Türkiye, Irak ve Ürdün üzerinden Suriye’ye insani yardım sağlama yetkisi vermişti. Fakat Rusya’nın yetkinin müddetinin uzatılmasını veto etme tehdidi üzerine Kurul 10 Ocak 2020’de yetki verilen üç hudut kapısından, Irak’tan geçişleri sağlayan Yarubiye Hudut Kapısı ile Ürdün’den geçişleri sağlayan Babülselam Hudut Kapısı’nı kapatmıştı. Türkiye’den geçişleri sağlayan Babülhava Hudut Kapısı, BM’nin ve öbür insani yardım kuruluşlarının kullandığı tek yardım çizgisi haline gelmişti.

Babülhava Hudut Kapısı’nın karşısında Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Hudut Kapısı bulunuyor.