Suluman

Global Mod
Global Mod
e-Devlet’te yeni hizmet! Artık müracaatlar internette
Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlık ile UNICEF iş birliğinde ATO Congresium’da düzenlenen “Sosyal Yardımlarda Çocuk Refahı Konferansı”na katıldı.

AK Parti hükümetlerinin yoksullukla çaba konusunda yaptığı çalışmalara değinen Yanık, şunları kaydetti:

“2002’den başlayarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde toplumsal yardımlarla ilgili gerçekleştirdiğimiz yapısal değişim ve yeniliklerle toplumsal kalkınma teriminin içi bize nazaran hakkıyla doldurulmuştur. Bu süreçte, toplumsal yardım harcamalarına ayrılan kamu kaynaklarının artırılması sağlanmıştır. Bu gerçeği, sayılara baktığımızda da açıkça görüyoruz. 2002’de 1,3 milyar lira olan toplumsal yardım harcamaları, 2020 yılı prestijiyle 69,3 milyar liraya yükseldi. Tıpkı periyotta kamu kurumları tarafınca yapılan toplumsal yardım harcamalarının Gayri Safi Ulusal Hasılaya oranı, yani 2002’deki oranı, binde 38 iken 2020 prestijiyle yüzde 1,37’ye, yaklaşık dört katına yükselmiş olduğunu görüyoruz.”

Yanık, 2002’de yalnızca 4 çeşit toplumsal yardım programı uygulanırken, bugün 45 etkin başlıkta toplumsal yardım yaptıklarını söylemiş oldu. Bilişim teknolojilerinin sağladığı imkanlarla toplumsal yardımları artık daha faal ve denetimli biçimde dağıtabildiklerine işaret eden Yanık, Bütünleşik Toplumsal Yardım Bilgi Sistemi yardımıyla toplumsal yardımları nokta atışı yerine ulaştırdıklarını anlattı.

MÜRACAATLAR ARTIK E-DEVLET’TEN YAPILACAK

Konuşmasında kamuoyuna hoş bir haber vermek istediğini belirten Yanık, şunları söylemiş oldu:

“Bugün prestijiyle dijitalleşen Türkiye vizyonuna uygun olarak toplumsal yardım müracaatlarını e-Devlet kapısı üzerinden almaya başlıyoruz. Gereksinim sahibi vatandaşlarımız, artık Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına gitmeden, farklı kurumlardan doküman toplamadan, direkt e-Devlet kapısı aracılığıyla toplumsal yardım başvurusu yapabilecek ve gereksinim duyduğu dayanağa daha kolay ulaşmış olacak. bu biçimdece halkımızın hizmetlerimize kolaylıkla ulaşmasını sağlayacak değerli bir adım daha atıyoruz.”