Ebeveynler dikkat: 3T canavarı çocukları esir alıyor!

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,643
0
36
Ebeveynler dikkat: 3T canavarı çocukları esir alıyor!
Pandemiyle bir arada ekran başında geçirilen sürelerdeki artış, bilhassa 3-6 yaş kategorisindeki çocukların gelişim sürecini olumsuz etkiliyor. Yapılan araştırmalar, ekran mühletinin sonlandırılmasının mecburî hale geldiğini ortaya koyuyor. Calgary Üniversitesi tarafınca yapılan bir araştırma, 24 ve 36 aylık bebeklerin ekran başında geçirdikleri süredeki artış niçiniyle davranışsal, bilişsel ve toplumsal tarama testlerinde düşük performans sergilediklerini kanıtlıyor. 36 ayı aşan çocuklarda ise performansın daha da düştüğü belirtiliyor.

değişen teknolojinin gelişmesiyle giderek artan dikkat eksikliği problemine karşı çocukların ekrandan tümüyle uzaklaştırılarak gelişimlerinini eğitim setleri ve oyunlarla desteklenmesi gerektiğini kaydeden Yükselen Zeka Yayınevi Kurucusu Sabri Yaradılmış, “Ebeveynler telefon, tablet ve televizyondan oluşan 3T canavarı yüzünden dikkat eksikliği yaşayan çocukları için tahlil arıyor. Eğitim setleri, çocukların dikkatini güçlendirme ve öğrenme maharetlerini destekleme konusunda ebeveynlere kılavuzluk edebilir. Lakin tedavi edici bir tesiri yoktur. Bu hastalığın tedavisi lakin doktorlar tarafınca yapılır” dedi.

Zeka Yayınevi Kurucusu Sabri Yaradılmış

5 FARKLI GELİŞİM ALANINA ODAKLANILMALI

Çocuklarda giderek artan ekran bağımlılığına paralel olarak oluşan dikkat eksikliğinden yola çıkarak geliştirilen oyunlarda 5 farklı gelişim alanına odaklanılması gerektiğinin altını çizen Yaradılmış, “Bilişsel, psikomotor, lisan ve konuşma, psikososyal duygusal ve öz bakım maharetlerini geliştirmeye yönelik oyunlar çocukların sağlıklı gelişmenini destekliyor. Bu alanlardan rastgele birini ihmal eden oyunların çocuklar için hiç bir yararı yok” dedi.

KOPYA OYUNLARA DİKKAT

Piyasada epeyce sayıda eğitici oyun geliştiren marka olduğunu söyleyen Yaradılmış, “Çocukların gelişim evreleri dikkate alınmadan üretilen yüzlerce oyuncak ve eğitim seti satışa sunuluyor. Kimi yerli firmalar yabancı oyun firmalarını kopyalıyor. Bunu yaparken de türel mahzurlara takılmamak için oyundaki bakılırsav kartları ya da malzemeleri değiştiriyorlar. Çocukları için eser satın alırken, ebeveynlere epeyce uygun araştırma yapmalarını öneriyorum” diye uyardı.

İŞİN MESKENE TAŞINMASI 3T CANAVARINA KAPI ARALADI

Pandemi periyodunda ebeveynlerin iş hayatının yarattığı gerilimi istemeden de olsa çocuklarına yansıttıklarını belirten Yaradılmış, “İş hayatının meskenlerden sürdürülmesi 3T canavarına kapı araladı. Ebeveynler, ‘Çocuğumun karnı doysun ya da uyusun da ben de işlerimi halledeyim’ diyerek telefon, tablet ve telefonu araç olmaktan çıkardı. Bu aygıtları hedef olarak kullanan ebeveynler, üzücü sonuçlarla karşı karşıya kaldı. Ekrana maruz bırakılan çocukların gelişim alanlarında geri kalması ve bozukluklar yaşaması hayli olağan. Bu çocuklarda yalnızca bilişsel alanda değil başka gelişim alanlarında da sıkıntılar yaşanıyor” sözlerinde bulundu.

EBEVEYNLERDEN YARDIM DAVETLERİ YÜKSELİYOR

Pandemi müddetince ebeveynlerden çocukların yaşadığı dikkat eksikliği niçiniyle fazlaca sayıda yardım daveti aldıklarını vurgulayan Yaradılmış, “Çocuklara yönelik geliştirilen oyun ve eğitim setlerimizde yalnızca dikkat eksikliğine odaklanmıyoruz. Tüm gelişim etaplarını hedefleyen oyunlarımızla çocukların farklı alanlardaki gelişimlerini destekliyoruz” dedi. Hangi yaş kategorisinde olursa olsun çocuklar için geliştirilen oyunların alanında uzmanların rol aldığı bir grup tarafınca hazırlanması gerektiğine dikkat çeken Yaradılmış, “Yayın konseyimizde psikologlar, sınıf ve branş öğretmenleri, rehberlik uzmanları, grafikerler, ressamlar yer alıyor. Tüm oyunlarımızı onların nezaretinde hazırlayarak çocuklar ve anne babalarla buluşturuyoruz” diye kelamlarına ekledi.