Elon Musk: Motor üretemezsek SpaceX iflas edebilir

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
SpaceX’in yeni jenerasyon uzay aracı olacak Starship, kargo ve insanları evvel Ay yörüngesine ve akabinde da Mars’a taşımak üzere geliştiriliyor. Gelecek yıl birinci bakılırsavine çıkması beklenen Starship, şu sıralar motor üretim krizi yaşıyor.

SpaceX çalışanlarına gönderilen bir e-postada Elon Musk, Starship Raptor motor üretiminin krizine değindi ve şirketin Starship uçuş suratına ulaşamaması durumunda, SpaceX’in iflas riskiyle karşı karşıya kalabileceğini deklare etti.

“GELECEK YIL İFLAS RİSKİ VAR”

SpaceX CEO’su, “Raptor üretim krizi birkaç hafta evvel göründüğünden çok daha makus. Gelecek yıl en az iki haftada bir Starship uçuş suratına ulaşamazsak, gerçek bir iflas riskiyle karşı karşıyayız.” sözlerini kullandı.

Şirket, Teksas’taki bir tesiste prototip Starship roketlerini test ediyor. Lakin yörüngesel fırlatmalara geçmek için, roket prototiplerinin her biri 39 adede kadar Raptor motoruna gereksinim duyacak. Bu da motor üretiminin ehemmiyetini bir defa daha gösteriyor.

“TATİLİMİ İPTAL ETTİM, GECE GÜNDÜZ ÇALIŞACAĞIM”

Motor krizi hakkında çalışanları uyaran Elon Musk, “Uzun bir Şükran Günü tatiline çıkmayı planlıyordum. Fakat motor üretim aksamaları niçiniyle tatilimi iptal ettim. Bugünden daha sonra, tesisteki motor üretim çizgisinde şahsen kendim de gece gündüz çalışacağım.” dedi.

Çok önemli mazeretler olmadığı sürece tüm çalışanları bakılırsave çağıran Musk, “Bu krizden kurtulmak için herkese gereksinimimiz var.” tabirlerini kullandı.

STARSHIP VE İFLAS BAĞI

Elon Musk, Ay ve Mars nazaranvleri için Starship roketine dev yatırımlar yapıyor. Ayrıyeten Raptor motorları, roket üretiminin en değerli etabı.

Elon Musk’a göre şu anda motor üretiminde önemli zahmetler var. Şayet üretim başarısız olursa, milyar dolarlık proje de rafa kalkmış olacak.

Öte yandan SpaceX, bu yıl yüzlerce Starlink uydusunu Falcon 9 roketiyle yörüngeye fırlattı. Gelecek yıl ise daha gelişmiş özelliklere sahip ve daha büyük Starlink uyduları fırlatılacak.

Elon Musk’a nazaran, gelecek yılki Starlink fırlatmalarında sadece Starship roketleri kullanılabilecek. Bu niçinle rokette yaşanan bir üretim krizi, gelecekte Starlink internet projesini de tehlikeye atacak.

Elon Musk, çalışanlarına gönderdiği e-postada, SpaceX’in şu anda Starlink antenlerinin üretimini yılda birkaç milyon birime”çıkardığını, lakin Raptor motor üretimi başarılı şayet olmazsa, bunların hepsinin çöpe gideceğini söylemiş oldu.

YÖNETİCİLER DE ŞİRKETTEN AYRILMIŞTI

SpaceX’in motorlardan sorumlu eski kıdemli lider yardımcısı Will Heltsley geçtiğimiz aylarda bakılırsavden alınmıştı. Raptor motorlarındaki üretim aksaklığı burada başladı.

Ayrıyeten SpaceX’in nazaranv ve fırlatma operasyonlarından sorumlu eski lider yardımcısı Lee Rosen ve kıdemli yönetici Rick Lim de şirketten ayrıldı.

Raptor motor üretimi, şu anda altı yılı aşkın bir müddetdir şirkette olan Jacob Mackenzie tarafınca yönetiliyor.

Ayrılan bu ‘üst seviye yönetim’ muhtemelen SpaceX’in tahrikten sorumlu eski kıdemli lider yardımcısı Will Heltsley’e atıfta bulunuyor. As CNBC bildirdi , o niçiniyle ilerleme eksikliği Raptor üretimini bıraktı. Ayrıyeten SpaceX’in bakılırsav ve fırlatma operasyonlarından sorumlu eski lider yardımcısı Lee Rosen ve misyon ve fırlatma operasyonlarından sorumlu kıdemli yönetici Rick Lim de şirketten ayrıldı. Raptor motor üretimi şu anda altı yılı aşkın bir müddetdir şirkette olan Jacob Mackenzie tarafınca yönetiliyor.