Eren Derdiyok’tan Türk Ulusal Kadrosu itirafı

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
İsviçre’nin Basel ekibinde başlayan profesyonel mesleğinde, Almanya’da Bayer Leverkusen ile Hoffenheim üzere değerli ekiplerde forma giyen, Türkiye’de Galatasaray’la şampiyonluklar yaşayan, İsviçre Ulusal Kadrosu’nda 60 kere alana çıkan ve artık ise TFF 1. Lig’de Ankaragücü’nü şampiyonluğa taşımayı hedefleyen Eren Derdiyok, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

2008 yılında birinci kere İsviçre A Ulusal Kadrosu’nun formasını giyen Eren Derdiyok, o devir Türkiye’yi tercih etmediğinden dolayı tenkitlere uğradığını aktardı.

“TERCİH TALİHİM OLSAYDI TÜRK ULUSAL GRUBU’NU SEÇERDİM”

Yaşanan süreci anlatan Derdiyok, “Ümit Ulusal Grup seçmeleri için Türkiye’den bizlere yazı geldi. Seçmelere en az 20-30 oyuncu çağrıldı ve ortalarından yalnızca 1-2 kişi seçeceklerdi. Ben de o devir İsviçre Ümit Ulusal Ekibi’nde 5 maçta 9 gol atmış, kendimi ispatlamışım. Olağan doğal olarak seçmeye gitmedim. A Ulusal Grup düzeyinde ise tercih hakkım yoktu zira yalnızca İsviçre Ulusal Grubu’ndan teklif vardı. Ben de kabul ettim. Tercih bahtım olsaydı Türk Ulusal Kadrosu için oynamak isterdim. bu biçimde bir seçim hakkı olmadığı için doğal olarak İsviçre Ulusal Ekibi’ne gittim.” tabirlerini kullandı.

“ÇOK FARKLI BİR DUYGUYDU”

Eren Derdiyok, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2008), A Ulusal Kadro’nun İsviçre’yi 2-1 yendiği maçtaki hislerini anlatarak, “Turnuvanın en genç oyuncusuydum. Birinci santrforumuz birinci maçta sakatlanınca, hocamız beni birinci 11’de oynattı Türkiye karşısında. Çok farklı bir histi hakikaten. Mesken sahibi olmamıza karşın statta Türk taraftarlar daha fazlacatu. Son dakikada Arda Turan gol atmış ve Türkiye kazanmıştı. Maçtan daha sonra üzüleyim mi sevineyim mi bilemedim.” diye konuştu.

“GURUR DUYUYORUM”

Ay-yıldızlı gruba o günkü tek golü atan Türk asıllı bir başka futbolcu Hakan Yakın’a pası kendisinin verdiğini hatırlatan 33 yaşındaki oyuncu, “Şu an Almanya’da yahut öbür ülkelerde, oranın ulusal formasını giyen Türk oyuncular var. Ben şahsen gurur duyuyorum. Mesut Özil, Almanya’yla Dünya Kupası aldı. Bizden biri bunu başardı. Bu hoş bir şey. Doğal öteki ülkelerde oynayan Türk oyuncuları ulusal grubumuz için kullanabilseydik daha hoş olurdu.” biçiminde konuştu.

“YABANCI OYUNCU SEVDASI VAR”

Golcülerin kimi vakit şansız periyotlardan geçtiğini ve bu vakitte sabırlı olunması gerektiğini aktaran Derdiyok, “Şöyle bir gerçek var, sahiden ligimizde yabancı futbolcu sevdası var. Yabancı golcüye tolerans da fazla oluyor. Biz bir gol kaçırıyoruz 5 hafta konuşuluyoruz. Öteki taraftan yabancı santrfor 5 konumda bir gol atıyor, bulutların üstüne çıkarılıyor. Maalesef ülkemizde bu biçimde bir şey var.” değerlendirmesinde bulundu.

“EN DÜZGÜN YERLİ OYUNCU ADEM BÜYÜK”

Türkiye’de en beğendiği golcünün, bir devir Kasımpaşa’da birlikte forma giydiği ve artık Öznur Kablo Yeni Malatyaspor için ter döken Adem Büyük olduğunu söyleyen Eren Derdiyok, “Milli gruba seçilmemesi hocaların sonucu, hürmet duymak gerekiyor lakin Muhteşem Lig’de en çok gol atan yerli oyuncuydu. Adem’i fazlaca düzgün tanıyorum ve o da ulusal formayı hak ettiğini düşünüyor.” açıklamasında bulundu.

Mesleğinde unutamadığı müsabakanın, İsviçre formasıyla 3 gol attığı ve 5-3 kazandıkları Almanya maçı olduğunu anlatan Derdiyok, en zorlandığı kaleci olarak Gianluigi Buffon’u, savunma oyuncu olarak da ise Thiago Silva’yı gösterdi.