Esnafspor’un 58 yıllık antrenörü

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Kentte, esnaflar tarafınca 1963 yılında kurulan Esnafspor’da, 24 yaşından bu yana antrenörlük yapan Aziz Tokat, 83 yaşında bulunmasına karşın futboldan ayrılamıyor ve 58 yıldır bu işi yapıyor.

Şimdiye kadar ekipte çeşitli başarılara ulaşan Amatör B lisanslı antrenör Aziz Tokat, Muhteşem Lig başta olmak üzere 1. Lig ve başka profesyonel liglerde uğraş eden kadrolarda oynayan fazlaca sayıda futbolcu ve kalecinin yetişmesinde kıymetli rol üstlendi.

Bilhassa 1963-2000 yılları içinde Ordu’da değerli bir ses getiren ekip, yaklaşık 40 profesyonel sporcuyu yetiştirirken, ulusal gruba da oyuncular gönderdi.

“AMACIM ATLET YETİŞTİRMEK”

Emelinin, Türk futboluna oyuncu yetiştirmek olduğunu lisana getiren Aziz Tokat, “Esnafspor’u 1961 yılında faaliyete geçirdik, resmi olarak da 1963 yılında kurduk. Kurulduğundan bu yana Esnafspor’un başındayım. Yaklaşık 60 yıl oldu ve hala devam ediyorum.

Maksadımız Ordu ve Türk futboluna sportmen yetiştirmek. Esnafspor Kulübü’nde epeyce yetenekli oyunculardan Orduspor, Beşiktaş, Galatasaray’a gitti, fazlaca yetenekli sportmenler vardı. Bunlar Esnafspor’dan bizim vaktimizde yetişti. Fakat eskisi üzere olmuyor, bir buçuk yıldır virüs yüzünden çocukları çalıştıramadık. Allah müsaade verirse bu virüs kalkar ve Eylül ayından itibaren bir daha egzersizlere başlayacağız”
diye konuştu.

“ÇOCUKLARI SEVDİĞİM İÇİN DEVAM EDİYORUM”

Bugüne kadar 40’a yakın profesyonel sportmen yetiştirdiğini söyleyen Tokat, “10’a yakın ulusal kadroya giden atletlerimiz var. Yaşım müsaade ettiği ve Allah bana sıhhat verdiği sürece devam edeceğim. Yeni bir idareyle âlâ bir ekip kurmaya uğraşıyoruz. Biz Esnafspor’u 7 arkadaş kurmuştuk, vefat edenler oldu, bırakanlar oldu. Lakin ben atlet sevdiğim için hala devam ediyorum. Çocukları sevdiğim için devam ediyorum. Ben her gün spor yapıyorum ve antrenmanlar yapıyorum” halinde konuştu.

OĞLU DA ESNAFSPOR SEVDALISI

Kadroda, antrenörlük ve yöneticilik yapan Aziz hocanın oğlu Kartal Murat Tokat ise doğduğu günden bu yana yeşil alanların içerisinde olduğunu söyleyerek, “Antrenman ve maçları izleyerek başladık. Aziz hocamız, 82 yaşında ve 1963 yılından bu yana vazifesi sürdürüyor. Birinci günkü üzere heyecanı devam ediyor ve bize de örnek oluyor. Aziz hocamız sıhhati el verdiği sürece devam etmeyi düşünüyor. Artık torun gezdirmesini istiyoruz lakin o ekibini bırakmıyor. Çim alanlardan ayrılmıyor ve ayrılmayacağa da benziyor. Allah uzun ömürler versin, 10 yıl daha yapmak istiyor” dedi.

Kartal Murat Tokat kelamlarına şu biçimde devam etti: “Esnafspor, 1963 ile 2000 yılları içinde Ordu futboluna damga vurmuştur. Kadro, 40’a yakın profesyonel oyuncu vermiştir.

Bunların ortasında ulusal oyuncularımız da vardır lakin 2000 senelerında daha sonra maddi imkansızlıklar ve çeşitli niçinlerle kadroda düşüş oldu. Artık ise biz Alparslan arkadaşımız ile birlikte ekibi eski gücünü kavuşturmak için çalışmalara başladık”
tabirlerini kullandı.