EURO 2020 öncesi Fatih Terim’den değerli açıklamalar

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Galatasaray’la mukavelesi sona eren Fatih Terim, İtalya basınına konuştu ve gündeme dair konuştu.

Verdiği demeçte Fatih Terim, Şenol Güneş’ten Burak Yılmaz’a biroldukca bahse değindi. Başarılı teknik adam, “Umarım Türkiye ile İtalya Londra’da finalde karşılaşır. çabucak hemen turnuva başlamadı lakin Türkiye – İtalya maçı EURO 2020’nin en değişik maçlarından biri olmaya aday.” dedi.

“BİZ ASLA PES ETMEYİZ”

Türk Ulusal Takımı’nın karakteristik özelliklerine değinen ve asla maçı bırakmadıklarını söyleyen Terim, “Meslektaşlarımla birlikte şimdi dünyanın her yerine hareket ettik. Avrupa’da şampiyonluklar kazandık, Türkiye’yi en âlâ biçimde tanıttık. Yalnızca futbolda elde ettiğimiz muvaffakiyetler ile değil kendine inanan, çalışkan Türk insanları olarak kabul edildik.

Bence futbolu seven herkes Türkiye’yi bir turnuvada görmek ister, zira Türkiye her vakit sihirli bir dokunuşa sahiptir. İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan’a karşı geri dönüşler etkileyiciydi, lakin son dakikada Almanya’ya karşı kaybettiğimiz yarı final en yeterli maçımızdı. Asla pes etmiyoruz ancak kaliteli futbol oynayarak bir fark yaratabiliriz.”
diye konuştu.

“SÜRPRİZ YAPARSAK ŞAŞIRMAM”

Ulusal Takım’da geçirdiği birinci senelera değinen Terim, “Türkiye âlâ bir ekip ve bizi hafifçee alanlar için de epeyce büyük potansiyel bir tehlikeyiz. Biri, EURO 2020’de Türkiye’nin sürpriz yapabileceğini söylese ona şaşırmayacağımı söylerim. 1993’de A Ulusal Kadro antrenörü oldum ve her muvaffakiyetin akabinde sokaklarda kutlamalar yapıldı. Türk insanı birlikte sevinmeyi seviyor ve ülkesine tutkuyla bağlı.” tabirlerini kullandı.

“ŞENOL GÜNEŞ BENİM ÂLÂ ARKADAŞIM”

A Ulusal Kadro Teknik Yöneticimi Şenol Güneş hakkında Terim, “Şenol Güneş, benim epey uygun bir arkadaşım ve Ulusal Kadro’da da birlikte oynadık. Şenol Güneş’in bir ekip üzerinde sihirli dokunuşları vardır ve kendisi, Türk futbolunun yetiştirdiği en başarılı teknik adamlardan biri. Umarım daha evvel yakaladığı muvaffakiyetleri EURO 2020’de de yeniden eder ve her zamankinden daha düzgün olur.” kelamlarını kullandı.

SALGINDA TÜRK FUTBOLU

Türk futbolunun pandemide yaşadığı meselelere değinen Fatih Terim, “Türk futbolu, futbolla büyüyen bir ülke. Büyük kadrolar maç yaptığında Türkiye’de hayat neredeyse durur; bu yüzden sıkıntı vakit içinderda futbol oynamak bizim için büyük bir zevk ve birleştirici de bir tesiri olabiliyor. Türkiye’de hepimiz futbolcu fazlaca seviyoruz ve onu her bir arada korumalıyız.

Koronavirüs sürecinde futbola olan bakış açım da değişti. Yeğenim yahut iş arkadaşım olsun, herkesten bir şeyler öğrenmeye her vakit açığım. Galatasaray’da antrenörlerimiz için çeşitli uzmanları çağırarak kurslar düzenledim ve bu kursları ana teması; farklı kuşaklar içinde ilgi kurma ve tanışma yeteneğiydi.”
açıklamasını yaptı.

“YURT DIŞINDA OYNAMAK ÖNEMLİ”

Yabancı Kuralına da değinen Terim, “Türkiye’de uygulanan yeni bir yabancı kuralı yardımıyla Türk futbolcular yurt dışına daha kolay gitme fırsatına sahipler. Futbolcuların birçoğu, Fransa’ya karşı 6 puan üzerinden 4 puan alan ve Mart ayında Hollanda’yı yenen ulusal ekip için belirleyici.” dedi.

“HAKAN’A ÇOK BÜYÜK İNANCIM VAR”

Fatih Terim röportajında A Ulusal Kadromuzun futbolcularını da tahlil etmeyi unutmadı. Terim, “Hakan Çalhanoğlu’na karşı hayli büyük bir inancım var. Hakan’ı 19 yaşında A Ulusal Ekip’te birinci maçına çıkarttım. AC Milan’da Rivera, Gullit, Seedorf ve Rui Costa’ya ilişkin olan 10 numaralı formayı giyiyor ve AC Milan’da yalnızca muhakkak özel oyuncular bu formayı giyebilir. Hakan, oyununun fazlaca fazla geliştirdi ve Türkiye açısından EURO 2020’de kilit adamlardan biri olacak.Galatasaray taraftarı olması da bizim için bir öteki artısı (Gülerek)

“BURAK YILMAZ BENİ ŞAŞIRTMADI”

Burak Yılmaz 35 yaşında lakin performansı beni şaşırtmadı. Burak, bir sefer daha kendisini çok yüksek bir düzeyde test etti ve Mehmet Zeki Çelik, Yusuf Yazıcı ile birlikte genç bir ekip olan Lille’i sürükledi. Roberto Mancini’nin tek endişelenmesi gereken Türk futbolcu Burak Yılmaz değil.

“MERİH ÖRNEK OLDU”

Merih Demiral çeşitli pürüzlere karşın süratle doruğa ulaştığı için Türk gençliğine örnek oldu. Kendini şahane bir ekipte test etti; benim için 90’ların savunmacılarının sertliğine ve oyunun çağdaş bir vizyonuna sahip. Juventus’ta kalırsa muhtaçlığı olan fırsatları elde edecek.” kelamlarını kullandı.