Furkan Akar’dan hız pateninde Olimpiyatlar’da tarihi muvaffakiyet

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Çin’in başşehri Pekin’de düzenlenen 2022 Kış Olimpiyatları’nda erkekler 1000 metre kısa kulvar hız pateni finalinde yarışan ve 6. sırayı alan 19 yaşındaki ulusal atlet Akar, Türkiye’ye kış olimpiyatları tarihli en düzgün dereceyi kazandırdı.

“DAHA ÖNÜMDE ÇOK OLİMPİYAT VAR”

Bu noktaya gelmeyi hayal etmenin güç olduğunu, ama antrenörü ile bir arada buna inandıklarını vurgulayan Furkan, “Gerçekten inanmak başarmanın yarısı. Olimpiyat 6’ncısı olarak bitirdim müsabakayı. Madalya olabilir miydi? Olağan ki olabilirdi lakin nasip bu biçimdeymiş. Daha yeni başladık. Önümde daha fazlaca olimpiyat, epey yarış var. İnşallah onlarda en güzel dereceleri elde ederim.” dedi.

“KISA KULVARDA NE YAŞANACAĞI BELİRLİ OLMUYOR”

Ulusal atlet, çeyrek final serisinin son cinsinde önündeki 3 atletin düşmesiyle ilgili, “Antrenörümle bu biçimde bir taktik belirlemiştik. Kısa kulvarda ne yaşanacağı muhakkak olmuyor. Bu yüzden geride sakin kalmayı tercih ettim ve son cinsin yarısında sportmenlerin düşmesiyle çeyrek finali ikinci olarak bitirdim.” ifadelerini kullandı.

Federasyona, ailesine ve ulusal ekip arkadaşlarına takviyeleri, tüm Türkiye’ye ise duaları için teşekkür ettiğini belirten Furkan, antrenörü Artur Sultan Galiyev ile fizyoterapisti Gökhan Koç’un başarıda büyük katkısı olduğunu vurguladı.

FEDERASYON LİDERİ ÖZDEMİR: “ÇOK ÇALIŞTIK”

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Lideri Gökhan Özdemir, bu noktaya uzun periyodik çalışmaların akabinde ulaşıldığını anlatarak, “Pekin’de olabilmek için 4 yıl evvelce planlama yaptık. Adım adım ilerledik, fazlaca çalıştık, burada yarışacağımıza inandık. Çeyrek finale kalmak bizim için kıymetli bir başarıydı. ‘Biz yarı finalde kayacağız, hatta finale gideceğiz.’ dedik. Daima bunu hedefledik. Furkan ve antrenörüyle devamlı bunu konuştuk. Gayelerimizi daima yüksek tuttuk.” diye konuştu.

Furkan’ın kazandığı 6’ncılığın, Türkiye’nin kış olimpiyatları tarihinde alınan en düzgün derece olduğunu ve bunun federasyon olarak kendilerine gurur verdiğini lisana getiren Özdemir, “Çok memnunuz. Çocuğumuz hayli değerli bir muvaffakiyet kazandı. Her şeydilk evvel epey genç bir atlet. Grup olarak da fazlaca genç bir takıma sahibiz. Allah’ın müsaadesiyle 2026 ve 2030’da madalyaya gideceğiz, madalya için yarışacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

ÇEYREK FİNAL YARIŞI İLE BAŞLADI

2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nda erkekler 1000 metre kısa kulvar hız pateninde yarışan ulusal sportmen Furkan Akar, güne çeyrek final karşılaşmasıyla başladı.
Üçüncü seride yarışan ve karşılaşmaya dış kulvarda başlayan Furkan, önündeki 3 atletin birbirlerine takılarak düşmesi ve birinci sıradaki atletin ceza puanı alması kararı yarışı birinci bitirirken, 1.25.490’lık derecesiyle yarı finale kaldı.

Yarı finalde birinci seride yer alan ve karşılaşmaya dış kulvardan başlayan Furkan, 1.27.102’lik dereceyle üçüncü olup, B finalinde müsabakaya hak kazandı.
Furkan, üç atletin yer aldığı final B serisini 1.36.052’lik derecesiyle ikinci, genel klasmanı ise 7’nci bitirdi.

Lakin A finalini beşinci sırada tamamlayan Macar Shaolin Sandor Liu’nun sarı kart gorerek diskalifiye edilmesiyle, Furkan derecesini yükseltti ve olimpiyatı 6’ncı sırada tamamladı.

Erkekler 1000 metrede aldığı kotayla 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanan Furkan, Türkiye’nin birinci olimpik kısa kulvar hız pateni atleti olmuştu.