Genç güreşçilerden Avrupa’da 7 madalya

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Filibe kentinde düzenlenen tertipte grekoromen tarz karşılaşmaları bitmiş oldu. Bu tarzda son gün, 4 ulusal güreşçi madalya uğraşı verdi.

2 GÜREŞÇİMİZDEN GÜMÜŞ MADALYA

67 kiloda Kadir Kamal, finalde Gürcistan’dan Diego Chkhikvadze’yle karşılaştı. Rakibine 3-2 yenilen Kadir, minderden gümüş madalyayla ayrıldı.

Finaldeki başka ulusal güreşçi 72 kilodaki Abdullah Toprak, bir diğer Gürcü atlet Giorgi Chkhikvadze’yle altın madalya uğraşı verdi. Abdullah da rakibine 7-5 kaybetti ve gümüş madalyada kaldı.

MUSTAFA OLGUN AVRUPA ÜÇÜNCÜSÜ

97 kiloda mindere çıkan Mustafa Olgun ise Estonya’dan Richard Karelson’u yenerek bronz madalyanın sahibi oldu.

Günün başka madalya gayretinde 60 kiloda Mükremin Aktaş, bronz madalya için güreştiği Moldovalı Vitalie Eriomenco’ya 6-4 yenildi.

TÜRKİYE, GRUP HALİNDE İKİNCİ OLDU

Toplam 10 sıklette mindere çıkan ulusal atletlerden 7’si madalya almayı başardı. Ay-yıldızlı takım, tertibi 1 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalyayla kadro halinde 27 ülke içinde 156 puanla 2. sırada tamamladı.

Grekoromen tarzda birinciliği 4 altın, 3 gümüş ve 1 bronz madalyayla 182 puan toplayan Gürcistan elde etti.

Şampiyonada ulusal atletlerden 55 kiloda Emre Keyifli altın, 67 kiloda Kadir Kamal, 72 kiloda Abdullah Toprak, 130 kiloda Fatih Bozkurt gümüş, 63 kiloda Mustafa Safa Yıldırım, 77 kiloda Abdurrahman Kalkan ve 97 kiloda Mustafa Olgun bronz madalya kazandı.

EROĞLU: “BU GENÇLERİ İZLEMEYE DEVAM EDİN”

Yeni idare olarak birinci yurt dışı tertibine katıldıklarına dikkat çeken Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Gurur Eroğlu, “U23 Avrupa Güreş Şampiyonasına grekoromen tarzda 10 atlet ile katılıp 7 madalya kazandık, hepsini yürekten kutluyorum. Aslında hayli şanssız finaller kaçırdık. Lakin geleceğimizin A Ulusal ekip iskeletini oluşturacak olan çocuklarımızın performanslarını takdir ediyorum. Gelecek ismine bu gençlerimiz bizi umutlandırdı, heyecanlandırdı. Cet sporumuz güreşin geleceği epey parlak. Hepsini alınlarından öpüyorum. Bu gençleri izlemeye devam edin” diye konuştu.

Lider Eroğlu, “Sırada hür tarzda kızlarımız ve erkeklerimiz mindere çıkacak, amacımız bu şampiyonayı rekor madalyalarla kapatmak” dedi.