Genç yazılımcı, ‘Demir Adam’ kolunu tasarladı

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Yaptığı demir adam zırhı ile ismini duyuran Türk yazılımcı ve YouTuber Tolga Özuygur, derisine yerleştirdiği çiple RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) ve NFC teknolojilerini kullanabiliyor.

Atölyesinin kapısını derisinin altına yerleştirdiği NFC çipiyle açabilen Özuygur, artık de yaptığı demir adam kolunu bu sistem ile komut ettirebiliyor.

Bedenine yerleştirilen çipte 2 adet RFID bulunan Özuygur, bu çipi istenilen biçimde programlayabiliyor. Bu sistemle kapı açmak yahut bir kimlik doğrulaması yapmak da mümkün.

Özuygur daha evvel tamamladığı demir adam zırhına ek olarak yeni bir Iron Man kolu tasarladı. Bu kolu derisinin altındaki çiple koldaki sisteme uygun programlama yaparak komut ettirebiliyor.

‘IRON MAN’ ÜZERE ATEŞ EDEBİLİYOR

Demir adam kolunu RFID teknolojisini kullanarak ortasındaki el imali bir devre ile bütün kolun işlevlerini denetim edebilen Özuygur, demir adam sinemasında elin ateş etme durumunu aldığında yaptığı hareketi gerçekleştirdi.

Ateş etme konumunu aldığı sırada tasarladığı kol derisinin altında bulunan çipe tanımlanıyor. ondan sonrasında ateş etme komutu derisinin altındaki çip yardımıyla gerçekleşiyor.

“DERİ ALTI İMPLANT TEKNOLOJİSİ”

Özuygur, görüntü paylaşım platformu kanalında deher neysel mühendislik projeleri yaptığını söyleyerek, “Özellikle bilim kurgu sinemalarından görmeye alışık olduğumuz birtakım fantastik projeleri gerçek dünyada nasıl yapabileceğimizi araştırıp bunları uygulamaya çalışıyorum. Bunu yapmaktaki asıl sebebim yalnızca gençlere ilham kaynağı olabilmek değil. Her yaşlarındaki insanı biraz daha bilim alanına yönlendirebilmek için bunları yapıyorum. Beşerler beni Iron Man projemle tanıdı. Şu anda onunla ilgili yeni bir proje geliştirmekteyim. Demir adam serisindeki bir tıp deri altı implant ile irtibat kuran teknolojilerden bir tanesi üzerinde çalıştım. Bu sayede derimin altındaki implantı kullanarak denetim edebildiğim bir adet demir adam kolu tasarladım” dedi.

“AKBİL YAHUT KİMLİK DOĞRULAMADA KULLANILIYOR”

Bu çeşit implantların uzun yıllardır kullandığına dikkat çeken Özuygur, “Dünyada binlerce beşerde olan bir şey. Daha epey bu implantlar kimlik doğrulama üzere uygulamalar için kullanılıyor. Benim yerleştirdiğim implantın ortasında bir adet RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) bulunuyor. Bu çeşit implantlar daha epeyce akbillerde görmeye alışığız. İnsanların düşündüğü üzere yerimizi takip etme yahut zihnimizi denetim etmek mümkün değil. pek sıradan elektronik bir çip. İmplantın yerleştirilme süreci çok sıradanti. Bunu bir sıhhat işçisi ile direkt olarak elinize sıradan bir enjeksiyon ile yerleştirebiliyorsunuz. Yurtharicinde hayli fazla bu işi yapan yer var ancak Türkiye’de epeyce fazla yaygın değil. Bu şekil bir implantı derimin altına yerleştirirken katiyen insanları özendirmek maksatlı yapmıyorum. Bu büsbütün kendi şahsi tercihim” sözlerini kullandı.

“BİRÇOK ŞEYİ ÇİP SAYESİNDE DENETİM EDEBİLİYORUM”

Özuygur, “Çipin ortasındaki bilgiyi büsbütün kendiniz denetim edebiliyorsunuz. Benim çipimde 2 adet RFID bulunuyor. Bunu istediğiniz üzere programlayabiliyorsunuz. bu türlü farklı projelerde kullanabilirsiniz. İsterseniz kapı açmak için, bir kimlik doğrulaması için yahut bilgisayarınıza girmek için bunu kullanabiliyorsunuz. Demir Adam zırhını denetim etmek için programlayabilirsiniz. Yapabileceğiniz epey fazla seçenek var. Bu büsbütün hayal gücünüze bağlı. Günlük hayatımda kullandığım bir epeyce şeyi bu çip yardımıyla denetim edebiliyorum. Demir adam kolunu RFID teknolojisini kullanarak ortasındaki el imali bir devre ile bütün kolun işlevlerini denetim edebiliyorum. Çipi kullanarak yalnızca kimlik doğrulama yerine denetim sağlamayı başardım. Demir adam sinemasında elin ateş etme konumunu aldığında yaptığı hareketi gerçekleştirdim. Ateş etme durumunu aldığımda kol elimdeki çipi tanımlıyor. Ateş etme komutunu derimin altındaki çip yardımıyla yapıyorum” diye konuştu.

“AMACIM TEKNOLOJİNİN DÜZEYİNİ GÖSTERMEK”

Kolun üretimini üç boyutlu yazılım ile gerçekleştirdiğini belirten Özuygur, “İlk evvel bilgisayarda tasarım yapıyorum. daha sonra 3d yazıcılar ile tasarladığımı üretiyorum. daha sonrasında ise sıkıntı bir boyama ve sürece sürecine geçiliyor. sonrasındasında devre tasarımı yapılıyor. Dizaynım çalışan mekanik bir sistemin halini alıyor. İzleyenler bunun saçma bir şey olduğunu düşünebilir. niye bir sinemadaki objeyi üretiyorsun diyebilirler. Benim tüm olayım deher neysel mühendislik projeleri. Maksadım İnsanlara bilim kurgu sinemalarındaki dizaynların bile günümüz teknolojisiyle nasıl üretilebileceğini ve bunu üretmek istediklerinde nasıl bir yol izleyeceklerini aktarmak. Burada bir Ar-Ge, mühendislik ve bir objenin üretim süreci yer alıyor” açıklamalarında bulundu.

“GENÇLER TEKNOFEST’E KATILMALI”

Gençlerin bu çeşit etkinliklere iştirak sağlamalarını önerdiğini söyleyen Özuygur, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“Ülkemizde aslında bir fazlaca robot aktiflikleri ve yarışları bulunuyor. Bunların içinde TEKNOFEST üzere fazlaca hoş bir etkinliğimiz bulunuyor. Bunlara iştirak sağlayanların grup halinde çalışmaları gerekiyor. Bende çalışmalarımı arkadaşlarımla ufak takımlar oluşturarak üretiyorum. hiç bir şeyi tek başınıza yapamazsınız. Arkadaşlarınızla birlikte yeni şeyler araştırıp bunlar üzerine çalışarak ufak projelerle başlayıp daha sonrasında bunları nasıl geliştireceğinizi araştırarak kendilerini geliştirmelerini söyleyebilirim”.