Generaller ateşkesi bozarken Sudan’daki çatışmalar aileleri tuzağa düşürüyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
393
0
16
Ülkenin iki savaşan generali arasındaki ateşkesin başarısız olması, başkenti felç etmesi ve çapraz ateş korkusuyla sivilleri evlerine hapsetmesi nedeniyle Salı günü sokak çatışmaları ve roket saldırıları Sudan genelinde kaosu derinleştirdi.

Ebeveynler ve çocuklar, doktorlar ve öğrenciler, memurlar ve yüksek profilli diplomatlar, hafta sonu çatışmaların başlamasından bu yana hedef alındı. Amerikan vatandaşlarından oluşan bir diplomatik konvoy da öyle yaptı ve üst düzey bir AB yetkilisi vurularak yaralandı.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, son dört gün içinde en az 185 kişinin öldüğünü ve 1.800’den fazla kişinin yaralandığını, ancak gerçek rakamın büyük olasılıkla çok daha yüksek olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken Salı günü yaptığı açıklamada, ABD konvoyuna düzenlenen saldırıya karışan paramiliter grubun lideri Korgeneral Mohamed Hamdan ile görüştüğünü söyledi. General Hamdan daha sonra sivillerin tahliyesine veya çok ihtiyaç duyulan malzemeleri almasına izin vermek için 24 saatlik bir ateşkes çağrısında bulundu.

Ancak rakip Sudan ordusunun katılmayı kabul edip etmediğine dair çelişkili sinyaller nedeniyle, beş milyonluk bir şehir olan başkent Hartum’da yaşayanlar, kapılarından dışarı adım atamayacak kadar korktular.

Hartumlu 29 yaşındaki eczacı ve beş yaşındaki Rana, “Evin penceresiz orta odasına sığınıyoruz ve hava saldırılarına maruz kalma ihtimalimize karşı sığınak bulmak için şilte koyuyoruz” dedi. aylık hamile.

Sadece misilleme korkusuyla adıyla anılmakta ısrar eden Rana, kendisinin ve kocasının iki gün yetecek kadar suları olduğunu, ancak kısa süre sonra yiyecek ve her gün ihtiyaç duyduğu ilaçların biteceğini söyledi.

Kocası Pazartesi günü erzak almaya çalışırken, kendisi ve bir komşusu, General Hamdan’ın Hızlı Destek Kuvvetleri savaşçılarının bej üniformalarını giyen iki silahlı adam tarafından saldırıya uğradı. Adamların paralarını ve telefonlarını çaldıklarını da sözlerine ekledi.

Birkaç gün öncesine kadar General Hamdan, Genelkurmay Başkanı General Abdel Fattah al-Burhan ile bir ittifaka sahipti ve 2021’de bir darbede iktidarı almak için ona katıldı. Ancak iki adam birbirlerine düşman oldular ve anlaşmazlığı çözmeye ve Sudan’ı sivil yönetim altına almaya yönelik uluslararası çabalar başarısız olunca, hafta sonu rekabetleri şiddete dönüştü.

Ateşkese varıldığı Salı günü şiddetin azalması umutları yükseldi, ancak çatışmanın sona ermesi gereken saat 18.00’den hemen sonra, birkaç yerel sakin ağır silah sesleri, yüksek sesli patlamalar ve havai savaş uçaklarının uğultusunu bildirdi.

Saatler içinde, rakip taraflar birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçluyorlardı.

Hartum’da bir araştırmacı ve editör olan Raga Makawi, “Bir tane olacağını hiç düşünmemiştim” dedi.

Devam eden şiddet, güvenlik durumunun ne kadar hızlı kötüleştiğinin altını çizdi. Hastaneler bombalamalar ve kıtlıklar nedeniyle kapatıldı. Mahalle sakinleri günlerdir evlerinde elektrik ve su olmadan mahsur kaldı. Yardım görevlileri ve yabancı yetkililer tekrar tekrar ateş altında kaldılar ve bu da bir öngörülemezlik duygusuna katkıda bulundu.

Evinden banliyölerdeki akrabalarının yanına kaçan serbest grafik tasarımcı Aseel Ibrahim, “Bazı insanlar Hartum’un bazı bölgelerinde neredeyse normal bir şekilde yaşıyor” dedi. “Diğerleri savaşı yaşıyor.”

Duruma aşina dört kişi, en az bir üst düzey Avrupa Birliği yetkilisinin açılan ateş sonucu yaralandığını ve tıbbi tedavi gördüğünü söyledi. Belçika uyruklu subay Wim Fransen, Pazar gecesi Hartum’da rakip güçler arasındaki çatışmalar yoğunlaşırken kayboldu.

En kötüsünden korkan Hartum’daki AB misyonundaki meslektaşları onu aradı ve sonunda Salı günü izini sürdü. Yaralarının ciddi olduğu ancak hayati tehlikesi bulunmadığı belirtildi. Bay Fransen’in durumuna aşina olanlar, konuyu haber medyasıyla tartışmaya yetkili olmadıkları için isimsiz olarak konuştular.

Bay Fransen’in yaralanmasının koşulları hemen netleşmedi. Ancak Hartum’da çatışma çıktığında ve insanlar saklanmaya başladığında, elçilikler çalışanlarından yere sığınmalarını istedi. Yetkililer, bir AB büyükelçisinin de şehirdeki evinde saldırıya uğradığını ancak ciddi şekilde yaralanmadığını söyledi.

Japonya’da düzenlediği basın toplantısında Blinken, ABD diplomatik konvoyunun Pazartesi günü Hartum’dan geçerken Amerikan bayrakları ve diplomatik araç plakaları tarafından açıkça tanımlandığını söyledi.

Güvenlik nedenleriyle isimlerini vermek istemeyen dört diplomatik yetkili, konvoyun Amerikalı yetkilileri şehirdeki evlerinden Hartum’un merkezindeki büyük bir Amerikan yerleşim bölgesine götürdüğünü söyledi.

Yetkililer, daha sonra konvoydaki bir zırhlı araca kurşun isabet ettiğini, ancak yolculardan hiçbirinin yaralanmadığını söyledi.

Bay Blinken, “Bütün insanlarımız güvende,” dedi.

Yetkili, saldırının soruşturulduğunu, ancak ilk raporların saldırganların Hızlı Destek Güçleri ile bağlantılı olabileceğini öne sürdüğünü de sözlerine ekledi.

General Hamdan’ın savaşçılarının hafta sonu Sudan’da bir grup Mısır askerini ele geçirmesi, çatışmanın değişkenliğine ek olarak, Mısır’ın Sudan ordusunu destekleyip desteklemediğine dair söylentileri alevlendirdi.

Sudan’ın kuzey komşusu Mısır’ın Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, Salı günü ülkesinin çatışmaların patlak vermesinden bu yana Sudan’daki askeri müdahalesine ilişkin yaptığı ilk açıklamalarda bu iddiaları yalanladı.

“Birliklerimiz Sudan’daki kardeşlerle birlikte eğitim almak için oradaydı ve kesinlikle bir fraksiyonu diğerine karşı desteklemek için değil” dedi. Mısır, ele geçirdiği birliklerin güvenliğini sağlamak için çalıştığını da sözlerine ekledi.

Kargaşada, başkentin farklı bölgelerini kimin kontrol ettiği belli değildi.

Her gün, bir taraf veya diğer taraf, havaalanları ve devlet televizyonları da dahil olmak üzere kilit tesislerin kontrolünü talep ediyor, ancak iddialara hızla itiraz etmek için. Hızlı Destek Kuvvetleri, savaşçılarını başkanlık sarayının dışında gösteriyormuş gibi görünen bir video yayınladı, ancak bu doğrulanamadı.

Hartum’un büyük bölümünde çatışmalar bildirildi.

Sudan’da kayıp insanları izleyen bir grup olan Missing Initiative’den Sara Hashim, bölge sakinlerinin son günlerde Kober hapishanesi yakınında şiddetli çatışmalar olduğunu ve oradaki mahkumlara üç gündür içme suyu verilmediğini anlattı. 2019’da protestolarla devrilen diktatör Ömer Hasan El Beşir’in burada tutulduğuna inanılıyor.

Sudan Uluslararası Kızıl Haç Komitesi sözcüsü Germain Mwehu’ya göre, 450’den fazla öğrenci Hartum Üniversitesi’nde mahsur kaldı ve bilinmeyen sayıda yolcu ve işçi ana uluslararası havaalanında mahsur kaldı.

Şehrin Hızlı Destek güçlerinin kontrolü altında olduğu anlaşılan bazı bölgelerinde, pek çok bölge sakini yardım almak için dışarı çıkmaya korkuyor. Paramiliter güçler, ülke genelindeki şehirlerde sivilleri yağmalamak ve kötü muamele etmekle suçlandı.

Eczacı Rana’nın paylaştığı bir videoda, Hızlı Destek Kuvvetleri savaşçıları gibi giyinmiş ve silahlanmış iki kişinin, komşusunu sokağın ortasında silah zoruyla tuttuğu görülüyor.

Binalarında yaşayan diğer düzinelerce ailenin çoğu da çatışmalar nedeniyle binayı terk edemedi. Salı günü yapılan bir telefon görüşmesi sırasında arka planda silah ve patlama sesleri duyuldu.

Rana, Cumartesi günü ailesiyle birlikte bayramı kutlamak için geldiği Suudi Arabistan’a uçacağını ve ardından hamileliğinin son aylarını burada geçireceğini söyledi. Ancak havaalanı, evinden iki milden daha yakın olmasına rağmen, Sudan’dan ayrılmanın hiç bu kadar zor gelmediğini söyledi.

Çatışmalar havalimanını enkaza çevirdi ve ticari uçuşlar durduruluyor.

Havalimanının tekrar faaliyete geçmesi aylar alabilir” dedi. “Nereye gideriz?”

Raporlamanın katkısı Matina Stevis-Gridneff, Edward Wong, Cora Engelbrecht, Hwaida Saad, Declan Walsh, Vivian Yee Ve Farnaz Fassihi.