Gerilimli meslekler tiroid hastalıklarını tetikliyor

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,407
0
1
Günlük hayatta çaba edilen trafik, kalabalık, ağır iş temposu ve sıkıntılı ikili ilgiler üzere her şey gerilimi tetikleyebiliyor. Çağın hastalığı olan gerilim, birlikteinde birfazlaca hastalığı da tetikliyor.

Başta tiroid olmak üzere tüm endokrin organların, bayanlarda yumurtalıklar ve göğüs; erkeklerde prostat bezinin gerilimden çok fazla etkilendiğini lisana getiren Endokrin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhan Ayşan, strese bağlı tiroid hastalıkları hakkında bilgi vererek değerli ikaz ve tavsiyelerde bulundu.

BAYANLAR GERİLİMDEN DAHA ÇOK ETKİLENİYOR

Tiroid bezinden T3 ve T4 isimli hormonlar salgılanır ve gerilim bu hormonların salgı ritmini bozar. Çok hormon salgısı, günlük hayatımıza tasa, terleme, kilo kaybı, uyku bozuklukları olarak yansıyor. Yetersiz hormon salgısında ise hasta kilo alıyor, halsizlik, bitkinlik, isteksizlik, depresyon, çok uyku isteği, kabızlık, şişkinlik sıkıntıları yaşayabiliyor. Saç dökülmesi ve cilt kuruluğu da gerilime bağlı olarak ortaya çıkan hormonal salgı ritminin bozulmasının sonuçlarıdır.

İleri yaş, kalp, tansiyon, şeker hastalığı üzere ek hastalıkların varlığı da durumdan daha fazla etkilenilmesine niye olabiliyor. Bilhassa bayanlarda bunu daha fazlaca görüyoruz. Bu durumun bayanların hormonal ve duygusal yapılarının erkeklerden farklı olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Bu yapı tiroide de yansıyor ve yaş, ek hastalıklar, bayan cinsiyeti gerilimden etkilenmede öne çıkıyor.

GERİLİMLİ MESLEKLER TİROİD PROBLEMLERİNİ TETİKLİYOR

Yapılan iş de gerilimle bağlantılı. Finans, bankacılık ve iktisatla uğraşan bireyler gerilimden çabuk etkilenir. Tabipler da çabuk etkilenen meslek kümeleri içinde yer alıyor. Gerilime girmede yapılan iş ve bu işin riskleri, potansiyel sonuçları olağan olarak değerli. Lakin daha da değerli olan nokta kişinin bedeninin gerilime vereceği yanıt ile gerilimi denetim edebilme gücü ve hüneridir.

Var olan ya da daha sonradan çıkan hastalıklar da gerilim yaratabiliyor. Gerilime berbat bir şey olarak bakmamak gerekiyor. Gerilim, dışarıdan gelen bir ikaza bedenin verdiği doğal ve faydalı bir reaksiyondur. Örneğin makus bir haber aldığımızda çabucak göğsümüzde bir çarpıntı hissederiz. Çarpıntı gerilime verilen en erken karşılıklardan biridir. Biz onu berbat bir şey olarak düşünürüz. halbuki kalp, gerilim anında bedene fazla ölçüde kan pompalamak zorundadır. Bunu da lakin fazla çalışarak yapar. Şayet kalp bunu yapmazsa tansiyonumuz düşer ve bayılabiliriz.

Kıymetli olan gerilimin varlığı değil, onun seviyesidir. Şayet gerilim muhakkak bir seviyede tutulabiliyor, denetim edilebiliyorsa sorun yok demektir. Bu denetimin bir kısmı bizim elimizde, mesela kendi kendimizi telkin ederek ve süratli, çok yansılar vermemeye programlayarak gerilim denetimini kısmen yapabiliriz. Kısmen diyorum zira ne yazık ki, tüm denetim bizde değil. Bedenin savunma sistemi, sinirsel denetim düzeneklerinin bir kısmı büsbütün otonom yani denetimden bağımsız bir biçimde kendi kendine çalışır.

HASTALIĞIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Gerilim seviyesi yüksek olan hastalarda tedavi süreçleri de zorlaşabiliyor. sıradan bir ilaç tedavisinde bile hasta ilaçları sorgulamaya başlıyor. Prospektüsler okunuyor. Ameliyat olacak hastalar ameliyat tekniğini sorgulayabiliyor, internetten edinilen birçok yanlış ve eksik olan bilgilerle itirazlar yapılabiliyor. Biz tabip olarak bunlara tepkisel ve eleştirel yaklaşmıyoruz. Hastanın ruhsal durumuna bakılırsa kimi vakit ilaç değişikliği yapıyor, kimi vakit ameliyat tarihlerini öteleyebiliyoruz. Buna karşın hasta kimi vakit ilacını almıyor, kimi vakit ameliyattan vazgeçiyor.

Sonuçta, tedavide aksamalar, gecikmeler ortaya çıkıyor. Gerilim hastalığın seyrini değiştiriyor, hastalık ileri evreye hakikat yol alabiliyor.