Güç Uzmanı Başkan Algedik: Sıkıntı kar değil, problem işletilemeyen dağıtım şirketi

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,642
0
36
Güç Uzmanı Başkan Algedik: Sıkıntı kar değil, problem işletilemeyen dağıtım şirketi
EDA NARİN | KARAR

Isparta’da tesirli olan ağır kar yağışı niçiniyle hayat olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Günlerdir elektrik kesintilerinin yaşandığı kentte vatandaş soğukla çaba etmeye çalışıyor. elektrik kesintilerine karşı rastgele bir tedbirin alınmadığını söyleyen vatandaşlar yansılarını sık sık toplumsal medya üzerinden gösteriyor.

Pekala Isparta’da yaşanan bu elektrik kesintisi krizi niye kaynaklandı? İklim, Güç, Etraf Meseleleri Araştırma Derneği Lideri Başkan Algedik, Isparta Valiliği’nin elektrik kesintilerine yağışların sebep olduğunu deklare ettiğı bilgisini paylaşarak, “Valiliğin verdiği bilgi doğrudur ancak bu biçimde arızaların meydana geldiği durumlarda bir dizi yollar de vardır. Beşerler bu biçimde bekletilmez” dedi.

İklim, Güç, Etraf Sıkıntıları Araştırma Derneği Lideri Önder Algedik

Algedik, Isparta’nın elektrik dağıtım şirketi olan Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (AEDAŞ) Cengiz Holding’e ilişkin olduğunu söylemiş oldu. Algedik, AEDAŞ’ın özelleştirilip Cengiz Holding’in işletmesine geçmesine ait olarak, şunları söz etti:

Cengiz işletemiyor. Dağıtım şirketi bu bölgeden tam sorumlu. Demek ki bakılırsavlerini yerine getirememişler. Sorun kar yağışı değil, sorun kar yağışına karşın işletilemeyen özelleştirilen dağıtım şirketi. ADEAŞ özelleştirilmeden kalsaydı halk bu kadar sorun çekmezdi.”

AEDAŞ NE VAKİT ÖZELLEŞTİRİLDİ?

Antalya, Isparta ve Burdur’daki yaklaşık 2,2 milyon aboneye hizmet vermekle yükümlü olan AEDAŞ, 28 Mayıs 2013 tarihinde özelleştirildi. O tarihten beri AEDAŞ’ın dağıtım hizmeti Cengiz Holding’e ilişkin.

VALİLİK YOLLARIN AÇILDIĞINI DUYURMUŞTU

Isparta Valiliği tarafınca yapılan yazılı açıklamada, ulaşıma kapanan tüm yolların açıldığını duyurmuştu.

Açıklamada şu tabirlere yer verilmişti:

“İlimiz genelinde perşembe günü sabahı başlayıp kesintisiz 9 saat süren ağır kar yağışı sebebiyle kapanan vilayet, ilçe ve köy yollarının tamamı ulaşıma açılmış olup, anlık müdahaleyi gerektiren durumlarda ise Karayolları ve Vilayet Özel Yönetimi takımlarınca yürütülen çalışmalarla ulaşım aralıksız sağlanmaktadır.

Vilayet ve ilçe merkezlerinde bulunan ana arterler ve caddelerde ulaşım sağlanmış olup, kimi sokaklar ve orta ilişki yollarında ise başta belediyeler olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının aralıksız çalışmaları devam etmektedir.

Güç nakil sınırlarında meydana gelen yıkılmalar ve çizgi kopmalarından dolayı vilayet genelinde kimi köy ve mahallelere çabucak hemen kâfi ve nizamlı elektrik gücü verilememektedir.

Vilayet ve ilçelerimizin birebir anda tamamına elektrik verilememesinden kaynaklı aydınlatma, ısınma, haberleşme ve internet ilişki ıstırapları hala yaşanmaktadır.

Elektrik gücün en kısa vakitte verilebilmesi için, TEDAŞ, TEİAŞ ve Akdeniz İrtibat AŞ. olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlar, ek olarak etraf vilayetlerden de gelen destek grup ve yeteri sayıda araçla çalışmalarını aralıksız devam ettirmektedirler.

Güç nakil çizgilerinde meydana gelen ağır kar ve buzlanmadan dolayı oluşan direk ve çizgi kopmalarının geniş bir alanda ve farklı akslarda oluşması, çalışma yapılacak çizgilerin yüksek bölümlerde bulunması, 1 metreye ulaşan kar kalınlığı ve ulaşılmasındaki zorluklar niçiniyle arızaların giderilmesinde ve kentimizin tamamına elektrik verilebilmesinde gecikmelere sebep olmaktadır. Birtakım bölgeler ise süreksiz olarak jeneratörlerle desteklenmektedir.

Aralıksız devam eden bu çalışmalar kararı günün ilerleyen saatlerinde kentimizin elektrik güç muhtaçlığı karşılanacaktır.”