Halk fırınların önünde bir ekmek için yardım bekliyor

servos

New member
20 Kas 2020
223
0
0
Biroldukça kişinin temel besin hususlarından mahrum olduğu ülkede, ekmek satın alacak imkanı olmayan halkın fakir bölümü saatlerce önünde bekledikleri fırınlara gelen müşterilerden ekmek istiyor.

Sovyetler Birliği’nin 1979’da Afganistan’ı işgal etmesinin akabinde, cihatçı kümelerin birbirleriyle savaşı ve 20 yıl süren ABD işgali ülkedeki ekonomiyi tabana vururken, halk temel gereksinim hususlarını karşılamakta zorluk yaşıyor.

ABD’nin Afganistan’ın memleketler arası bankalardaki paralarına el koyması ve Taliban idaresinin çabucak hemen milletlerarası seviyede resmen tanınmaması ekonomiyi olumsuz istikamette etkilemeye devam ediyor.

Fakir halk, müşterilerden birinin ekmek vermesi umuduyla soğuk havaya karşın fırınların önünde saatlerce bekliyor.

ALLAH’TAN DİĞER BİR UMUDUMUZ YOK

AA muhabirine konuşan Şekiba Şükür, günde yaklaşık 3 saat fırının önünde beklediğini söylemiş oldu.

Şükür, “Kocam engelli, 11 kişilik aileme ben bakıyorum. Her akşam 11 tane ekmek için burada bekliyorum. Kimileri ekmek veriyor kimileri vermiyor. Çadırda yaşıyoruz. Akşamları yavan ekmek yiyor, sabahları ekmeksiz çay içiyoruz.” dedi.

Çocuklarının soğuk çadırda kendisinin getireceği ekmeği gözlediklerini lisana getiren Şükür, “Evimizde hiç bir yiyecek yok. Kış da geliyor. Allah’tan öbür bir umudumuz yok.” sözlerini kullandı.

MECBUR OLDUĞUM İÇİN BURADA EKMEK BEKLİYORUM

Bir okulda aşçılık yapan Feride Şahzade, aldığı maaşın geçimleri için kâfi olmadığını bu niçinle akşamları ekmek bulabilmek için fırının önünde beklediğini belirtti.

Şahzade, “Kabil’de yaşıyorum. 6 çocuğum var, kocam yok. Ekmek bulmak için fırının önünde bekliyorum. Konuta tek ekmek getiren benim. Bir okulda aşçıyım aldığım maaş konutumun kirası ve çocuklarımın masraflarını karşılamıyor. Mecbur olduğum için burada ekmek bekliyorum.” dedi.

KURU EKMEĞİ ÇAY YAHUT SU İLE YİYORUZ

Mava Niyazi, dilenci olmadıklarını, zorda kaldığı için fırının önünde beklediğini, birinin ekmek verip vermeyeceğinin de muhakkak olmadığını söylemiş oldu.

Niyazi, “Burada bekleyen her insanın ekonomik ezaları var. Biz dilenci değiliz. Taliban’ın idareye gelmesiyle beşerler işsiz kaldı. İşi olanlar da maaş alamıyor. 4 aydan beri konutumuzun kirasını ödeyemedik. Buradan götürdüğüm kuru ekmeği çay yahut su ile yiyoruz. Çocuklarımın yiyecek ve giyecekleri yok. Kuru ekmek ile geçinmeye çalışıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Kabil’de fırıncı Metinullah Safiyi, fırın önünde ekmek dilenen insanların günden güne arttığını söylemiş oldu.

Safiyi, “Afganistan’da ekonomik durum epeyce berbat. Fakir insanımız hayli. Her gün fırının önünde oturup gelen müşterilere ‘Bir ekmek verin, bir ekmek verin.’ diye sesleniyorlar.” dedi.

Birtakım günler ekmek dilenenlerin sayısının 15-20’ye çıktığını lisana getiren Safiyi, şunları kaydetti:

“Kendim bu insanlara, günlük 50-60 ekmek veriyorum. Bu soğuk havada yalnızca bir lokma ekmek için saatlerce fırının önünde oturuyorlar. Maddi durumları hayli makûs. Her gün bu biçimde. Bu görüntü Afganistan’ın durumunu yansıtıyor. Son 3 ayda bu şahısların sayısı arttı. Daha evvelce bu kadar değildi.”