Hugh Dallas: Türkiye’de VAR’ın düzeyi devasa yükseklikte

Alex10

New member
28 Kas 2020
1,044
0
1
Dünyaca ünlü eski İskoç hakem Hugh Dallas, Harika Lig’in birinci 6 haftasında hakemlerin performansı, Türkiye’deki Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) uygulaması, Harika Lig hakem atamalarında hayata geçirilen hibrit sistem, saha ile VAR hakemlerinin ayrılması ve Türk futboluyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 3 aydır TFF Hakem Eğitimi Danışmanı olarak bakılırsav yaptığını hatırlatan Hugh Dallas, “Türkiye’deki hakemlik standardını genel olarak kıymetlendirmek fazlaca güç. Fakat birinci 6 haftada gördüğüm kadarıyla ligin kalitesi çok yüksek. Şu ana kadar hayli memnunuz. olağan olarak kusursuz değiliz ancak dünyanın hiç bir yerinde hakemlik eksiksiz değildir. Birtakım küçük yanlışlar olabilir ve benim işim Türkiye’de bu yanlışları en aza indirmeye çalışmak. elbette hakemler yanılgı yapar ve en âlâ hakem en az yanılgı yapan hakemdir.” tabirlerini kullandı.

“Türkiye’de VAR’ın düzeyi devasa yükseklikte”

Hugh Dallas, “VAR sistemi uygulamasında dünyada biroldukca ligde değerli yanlışlar yaşandığını görüyoruz. Şubat ayında İngiltere’deki 3 maçta VAR’da kıymetli yanılgılar yapıldı ve İngiltere’deki hakem konseyi kulüplerden özür diledi. Bu doğrultuda Türkiye’deki VAR sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?” biçimindeki soruyu şu biçimde yanıtladı:

“Türkiye’deki VAR uygulamasının düzeyi hakikaten fazlaca yüksek. olağan olarak daima Avrupa’daki öbür ülkelerle kıyaslıyoruz. Biroldukça futbol maçı izliyorum. Türkiye’de VAR’ın kalitesi Avrupa’daki birfazlaca ülkeyle birebir düzeyde hatta kimilerinden daha güzel. Çıtayı yüksek tutmak istiyoruz. VAR’ın yalnızca açık ve bariz yanlışlara müdahale ettiğinden emin olmak istiyoruz. Küçük yanlışlar, itmeler yahut ceza alanındaki küçük şeyler için müdahale ettiklerini görmek istemiyoruz. VAR futbolun akışını kesintiye uğratmaz.”

“Türkiye, bu mevzuda öncülük ediyor”

Türkiye’de saha ile VAR hakemlerinin ayrılmasının fazlaca değerli bir karar olduğuna vurgu yapan Hugh Dallas, şunları söylemiş oldu:

“Bu epeyce değerli bir nokta ve bence Türkiye bu hususta öncülük ediyor. Şayet bir kalp meseleniz var ise ve doktora gidecekseniz, ortopedi cerrahını görmeye gitmezsiniz, kalp konusunda bir uzmanı görmeye gidersiniz. Tıpkı şey hakemlik için de geçerli. VAR, oyun alanındaki hakemlikten farklı bir dizi yeteneği içerir. VAR, alandaki rastgele bir idaresi içermez, oyunu yönetebilecek, koruyabilecek ve denetim edebilecek bir saha hakemine her vakit gereksiniminiz vardır. VAR odada çalışıyor, alanda çalışmıyor. Türkiye’nin bir adım önde olduğunu düşünüyorum.”

Süper Lig hakem atamalarında uygulanan hibrit sistemin de kıymetine de dikkati çeken eski İskoç hakem, “Burada en değerli nokta yanlışsız maça hakikat hakemin atanması. Günün sonunda yanlışsız hakemi seçmek zorundasınız. Galatasaray-Konyaspor maçındaydım ve yetkililere yanlışsız hakemin atandığını söylemiş oldum. Şayet bu sistem uzun mühlet devam ederse bundan dolayı keyifli olacağım.” diye konuştu.

“En âlâ hakemler, en güzel vakitte hakikat konumda olur”

Türkiye’de her maçın akabinde hakemlerle konuştuklarını ve onların gelişimleri için görüntülü değerlendirmede bulunduklarını vurgulayan Dallas, “Bu süreç dünyanın hiç bir yerinde değişmiyor. Hakemler üzerinden çalışıyor. Tüm hakemler düzgün fizikî kondisyona sahip olmalı. Fizikî olarak en üst düzeyde olmalı. Hakemler, büyük kararları gerçek almak için emin olmak zorunda. Hakem karar verdiğinde yanlış yaptığını hissediyorsa, tahminen de yanlış konumdadır. En düzgün hakemler en düzgün vakitte yanlışsız konumda olur ve yanlışsız sonucu verir. Türkiye’de en âlâ hakemlerinden biri (Cüneyt Çakır) emekli oldu. Genç ve yetenekli hakemlerin gelmemesi için hiç bir niye yok diye düşünüyorum.” biçiminde görüş belirtti.

Son olarak Türk futboluyla ilgili de görüşlerini aktaran Hugh Dallas, “Türkiye’de fazlaca tutkulu, gürültülü ve fantastik bir taraftar vardı. Bu, fazlaca değerli bir şey. Harika Lig hayli üst seviye bir lig. Hakem oyunculara, oyuncular da hakeme hürmet duymalı. Türk futbolu günden güne büyümeye devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.