IBM, Avrupa’daki birinci kuantum bilgisayarını Almanya’ya kurdu

Teknoİstanbul

New member
6 Haz 2021
345
0
1
Son devirde bir hayli teknoloji şirketinin gayesinde olan kuantum üstünlüğüne sahip bilgisayar üretme yarışı, IBM ile bir daha sürat kazanmıştı.

Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketi olan IBM, Avrupa’daki birinci kuantum bilgisayarını Almanya’ya kurdu. Kelam konusu bilgisayar, IBM’nin ABD haricindeki birinci kuantum bilgisayarı oldu.

Avrupa’nın birinci ve en kuvvetli kuantum bilgisayarı olan “IBM Quantum System One”, Alman araştırma enstitüsü Fraunhofer iş birliği ile Stuttgart yakınlarında kuruldu.

TANITIMA MERKEL DE KATILDI

Almanya kuantum teknolojilerinde dünya önderleri içinde yer almak için büyük yatırımlar yaparken, Başbakan Angela Merkel, IBM tarafınca kurulan birinci kuantum bilgisayarının tanıtımına IBM CEO’su Ginni Rometty ile bir arada katıldı.

Üniversite çalışmaları sırasında kuantum kimyası üzerine bir tez yazan Angela Merkel, “Almanya, kuantum teknolojileri üzerine araştırmalarda en yeterliler içinde ve o denli kalmayı planlıyor.” dedi.

KATKISI ÇOK BÜYÜK

Uzmanlar, kuantum bilgisayarların geliştirilmesinin çeşitli sanayilere muazzam avantajlar getireceğini söylüyor. Zira bu üstün süratli bilgisayarlar, günümüz bilgisayarlarının baş edemeyeceği epey karmaşık hesaplamaların üstesinden rahatlıkla gelebiliyor.

Örneğin; büyük tıbbi data kümelerini tahlil etmek, daha yanlışsız teşhisler sağlayabilir ve daha verimli ilaç geliştirmeyi kolaylaştırabilir. Kuantum bilgisayarlar, ayrıyeten kimyasal tepkiler için en uygun konfigürasyonu bulmaya, hava varsayımlarının doğruluğunu artırmaya, hükümetlerin siber tehditleri daha yeterli tahmin etmesine ve bunlara karşı savaşmasına yardımcı olabilir.

YARIŞTAKİ ÜLKE SAYISI ÇOK FAZLA

Kuantum bilgisayar yarışında birfazlaca ülke uzunluk gösteriyor. Örneğin Donald Trump 2018’de, önümüzdeki on yılda kuantum bilgi gelişimi için resmi olarak 1,2 milyar dolarlık bir yasa tasarısı imzalamıştı.

Kanada, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Rusya, Japonya ve Güney Kore üzere ülkeler de geleceğin üstün bilgisayarlarını araştırmak ve geliştirmek için büyük paralar harcıyor.

KUANTUM BİLGİSAYARI NASIL ÇALIŞIR

Klasik bilgisayarlar, bir devre üstündeki elektrik akımını anahtarlar sayesinde açarak ve kapatarak çalışır. Bu anahtarın kapalı ya da açık olması yardımıyla oluşturulan sıfır ve birler, bilgisayar kodlarının temellerini oluşturur. Kodlamanın bilgi taşıyan en küçük yapıtaşı olan bu sıfır ve birlere bit ismi veriliyor.

Kuantum bilgisayarları ise elektrik akımına bağlı olarak çalışmıyor. Onun yerine elektron ve proton üzere atom altı parçacıkların fizikî özelliklerine dayanan bir sistemle işliyor.

Öteki bir deyişle makineler, dijital datayı 1’ler ve 0’larla kodlayan klâsik bitleri, kübit olarak da bilinen kuantum bitleriyle değiştirerek çalışıyor.

Bu sayede klasik bilgisayarlardan epey daha küçük bir alandan ve epeyce daha büyük bir süratle çalışabiliyorlar.