İnmemiş testis nedir tedavisi gereklimidir?

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,408
0
1
~İNMEMİŞ TESTİS

Testisler, gebeliğin sekizinci haftasında, çocuğun karnının ortasında, çabucak hemen gelişmekte olan böbreklerin çabucak altında oluşurlar. Gebeliğin yedinci ayına dek karın içerisinde kalan testisler salgılanan hormon ve kimi faktörlerin tesiriyle kasık kanalından içeri hakikat girer ve doğumdan hemilk evvel skrotum içine yerleşmiş olur. Karından başlayıp torba (scrotum) da sonlanan bu göçün rastgele bir yerde duraklaması ile inmemiş testis oluşur.

Miadında doğmuş erkek bebeklerin %3-5 inde inmemiş testise rastlanmaktadır. Prematüre bebeklerde bu oran artar. İnmemiş testis % 60-70 oranında sağda, % 20-30 oranında solda ve % 10-20 oranında da iki taraflı (bilateral) olabilir.

Testisler skrotumda vücuddan yaklaşık 3-4 derece kadar daha soğukta koruma edilir. Torbada bulunmayan testislerin sıcaklık ve birtakım etmenlerin tesiri ile sperm kalitesi ve yapısında bozulmalar oluşur. İnmemiş testisin tek olumsuz tesiri kısırlık (infertilite) değildir. İleri yaşlarda kanser gelişme riskide çok fazladır.

Utangaç (retraktil) testis nedir?
Testisler skrotum içine indikten daha sonra art duvara yapışırlar. kimi zamande testisler yapışmaz ve hür olarak hareket edebilirler. Soğukta, uyluk iç yüzebir daha dokunulduğnda üst kaçıp, banyoda, ateşli iken torbaya inerler. Bu duruma retraktil (utangaç) testis denir. Bu olgular takip gerektirir.

Tedavisi
Günümüzde inmemiş testis olgularında hormon tedavisi terk edilmiştir. 2007 yılına kadar 2 yaşında pastada iki mum torbada iki yumurta denilirken günümüzde 1 yaşına kadar scrotuma inmeyen olgularda cerrahi tedavi uygulanmaktadır.
İnmemiş testis cerrahisi günübirlik cerrahi olarak uygulanıp öteki bir sorun yok ise gün sonunda gerekli denetimleri yapıldıktan daha sonra denetim tarihi verilerek taburcu edilmektedir.