İspanya, bir teknenin kaybolduğu bildirildikten sonra göçmenleri kurtarmaya çalışıyor

DoruKisrak

Member
6 Kas 2020
385
0
16
Bir yardım grubunun Senegal’den Kanarya Adaları’na gitmekte olan göçmenleri taşıyan bir gemiden neredeyse iki haftadır haber alınmadığını bildirmesinin ardından İspanya, Pazartesi günü Atlantik’te bir teknede bulunan 200 kişiyi kurtarmaya hevesliydi.

İspanya Deniz Kurtarma Ajansı sözcüsü, yetkililerin tekneyi Gran Canaria adasının 71 mil güneyinde gördüklerini belirterek, ajansın teknenin yardım kuruluşu Caminando Fronteras tarafından bildirilen tekne olduğundan şüphelendiğini de sözlerine ekledi.

Grup, Senegal’in sahil köyü Kafountine’den Haziran ayı sonlarında arama kurtarma için ayrılan gemiyi 1 Temmuz’da yetkililere bildirdiklerini söyledi. Yardım grubuna göre, yolcular arasında çok sayıda çocuk ve en az dört kadın vardı.

Yardım grubu ayrıca, biri 65 kişinin bulunduğu, diğeri ise en az 50 kişinin bulunduğu diğer iki tekneden haber alınmadığını bildirdi. Yardım grubu, teknelerin 23 Haziran’da Senegal’in başkenti yakınlarındaki M’Bour kasabasından ayrıldığını söyledi. Deniz kurtarma sözcüsüne göre, diğer iki gemi için Pazartesi öğleden sonraya kadar arama çalışması yapılmadı.

Kanarya Adaları, Senegal’den yaklaşık 1.000 mil uzakta bir İspanyol takımadasıdır. Caminando Fronteras’ın kurucusu Helena Maleno Garzón, bu rotayı geçmenin birkaç gün süreceğini ve akrabaları ayrıldığından beri haber alamayan gemidekilerin ailelerinin yardım istemek için gruba ulaştığını söyledi. “Çok üzgünsün,” dedi.

Tekneler hakkında çok az şey biliniyordu ancak Maleno Garzón, bunların ahşap balıkçı tekneleri olduğunu, uzun mesafeli yolculuklar için tasarlanmadığını ve navigasyon hizmetlerine erişimi olmayabileceğini söyledi. Üç oğlunun tekneye bindiğini bulan bir baba da dahil olmak üzere yolculardan bazılarının tekneden ayrıldıklarını ailelerine söylemediğini söyledi.

Son yıllarda birçok göçmen Atlantik ve Akdeniz üzerinden Avrupa’ya geçmeye çalışırken öldü. Türünün en kötü deniz trajedilerinden birinde, geçen ay Libya’dan yola çıkan bir tekne alabora oldu ve Yunanistan açıklarında yüzlerce kişi öldü. Güverte altında mahsur kalan kadınlar ve çocuklar kurbanlar arasındaydı.

Eleştirmenler, Yunan makamlarını enkaz halindeki tekneyi kurtarmak için yeterince hızlı hareket etmemekle suçladı ve insan hakları grupları Avrupa Birliği’ni ölümleri durdurmak için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Avrupalı yetkililer sorundan insan kaçakçılarını sorumlu tutuyor ve Avrupa hükümetleri hâlâ göçmenlerle nasıl başa çıkılacağı konusunda mücadele ediyor. Göç politikası konusundaki anlaşmazlıklar kıtadaki hükümetleri böldü ve Cuma günü Hollanda hükümetinin çökmesine yol açtı.

Birbirini takip eden hükümetler altında yaygın işsizlikle karşı karşıya kalan gençler iş bulmak için göç etmeye çalıştıkça, Senegal’den Avrupa’ya yasadışı göç yinelenen bir sorundur. Pirog olarak bilinen paketlenmiş ahşap balıkçı tekneleri, Senegal’in ana dili olan Wolof’ta “Barca Duvarı Barsax” veya “Barselona ya da denerken öl.”

Bir BM kuruluşu olan Uluslararası Göç Örgütü’nün bir raporuna göre, Atlantik rotası boyunca hareket 2019’dan sonra ve Covid salgını sırasında keskin bir şekilde arttı, ancak geçen yıl Fas’ın denizde sınır güvenliği çabalarını artırması nedeniyle seyahat azaldı. Geçen yıl 15.600’den fazla kişi Batı Afrika’dan teknelerle Kanarya Adaları’na göç etti. Raporda, gemide bulunanların çoğunun Fas, Mali ve Senegal’den gelen göçmenler olduğu belirtildi.

İspanya İçişleri Bakanlığı’nın bir raporuna göre, bu yılın Haziran ayı ortasına kadar 10.348 göçmen deniz yoluyla İspanya’ya ulaşmıştı.

Birleşmiş Milletler, geçen yıl 45 gemi enkazının kaydedildiğini ve 543 göçmenin öldüğünü veya kaybolduğunu söyledi ve bazı gemi enkazları bulunamadığından bu sayının muhtemelen eksik verildiğini kaydetti.

Elian Peltier Dakar, Senegal’den ve Rachel Chaundler, Zaragoza, İspanya’dan raporlara katkıda bulundu.