İstanbul’da ameliyat daha sonrası 57 kilo verdi, 10 yaş birden gençleşti

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,407
0
1
İstanbul’da yaşayan 38 yaşındaki 2 çocuk babası Uğur Ateş, küçük yaşlardan bu yana kilo sorunu yaşadı.

Kiloları niçiniyle sıhhati makus istikamette ilerleyen genç adam, devayı tüp mide ameliyatı olmakta buldu.

57 KİLO VERDİ

Nefes darlığı olan, kalp ağrısı, diyabet ve karaciğer yağlanması görülen Uğur Ateş, “İnsanlar benimle dalga geçiyordu, bir epeyce defa diyet yaptım lakin verdiğim kiloları kısa vakitte geri aldım. Bunun üzerine tüp mide ameliyatını araştırmaya başladım.” dedi.

8 ay evvel ameliyat masasına yatan Uğur Ateş, 57 kilo vererek 146’dan 89 kiloya düştü. Sıhhat sorunları günden güne azalan genç adam, iki hayat içinde yaşadığı farklılığı anlattı.

“GENÇLEŞTİĞİMİ SÖYLÜYORLAR”

“Bir gün yöneticim bana; ‘Uğur artık senin zayıflaman gerekiyor’ dedi. Zira çalışırken de önemli problemler yaşıyordum”
diyen Ateş, şu biçimde devam etti:

“Abur cubur epey tüketiyordum. Fast-food biçimi besleniyordum. Her gördüğüm yerde yemek yiyordum. Yürümekte, eğilmekte bile zorlanıyordum. Biroldukca şeyi tek başıma yapamıyordum. Çocuklarımla oyun oynayamıyor, parkta eğlenemiyor, onları okula götüremiyordum. Bu durum beni hayli üzüyordu. Çocuklarım bana ‘baba sen niye bu kadar kilolusun?’ demeye başlamışlardı. Kiloları verdikçe hayat daha kaliteli olmaya başladı. Çocuklarıma daha fazla vakit ayırabiliyorum, parkta eğlenebiliyoruz. Kilolarımı vermek bana sıhhat ve hareket olarak geri döndü. Artık kendimi daha olumlu hissediyorum. Ameliyat oldum ve şu an 6 kilometre yol yürüyebiliyorum. Etrafımda olan herkes gençleştiğimi söylüyor.”

“MİDEM BANA DURMAM GEREKEN YERİ SÖYLÜYOR”

Beslenme planını da düzenlediğini anlatan Ateş, “Kaliteli beslenmeye başladım. Daha epeyce protein yüklü besleniyor, ton balığı ve hindi eti tercih ediyorum, ekmek tüketmiyorum. Artık fazla yediğim vakit midem bana durmam gereken yeri söylüyor. Tüm bunların kararında kan bedellerim de düzeldi. Tabibim hem dış görünüşüm hem iç organlarımın 10 yaş birden gençleştiğini söylemiş oldu.” sözlerini kullandı.

“OBEZİTE CERRAHİSİ ESTETİK BİR AMELİYAT DEĞİL”

Obezite cerrahisinin estetik maksatlı bir cerrahi olmadığının altını çizen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cüneyt Kayaalp, “Obezite cerrahisi görsellik üzerine kurulan bir cerrahi değil. Ameliyattan daha sonra insanların görselinde fazlaca önemli değişiklik oluyor. Bizim yaptığımız ameliyat insanların iç organlarıyla ilgili. Bu niçinle tüp mide ameliyatı estetik bir ameliyat değil. ötürüsıyla vücut kitle endeksinin yüksek olduğu bireylerde tüp mide ameliyatının yapılması gerekir. Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olanlar, şeker, tansiyon ve kilo ile münasebeti olan hastalarda obezite cerrahisi çok faydalı sonuçlar veriyor. Hastamız Uğur Ateş ocak ayında 146 kilo olarak bize başvurdu. Biroldukça sefer kilo vermek için uğraşmış fakat başarılı olamamış. Beden kitle endeksi çok yüksekti. Fazla kilolarından dolayı diğer hastalıklar da görülmeye başlamıştı.” dedi.

“AMELİYAT daha sonraSI SOSYALLEŞENLER DAHA FAZLA KİLO VERİYOR”

Ameliyattan daha sonra kilo almamak için dikkat edilmesi gereken birtakım konular olduğunu tabir eden Prof. Dr. Cüneyt Kayaalp, “Ameliyat olduktan daha sonra kesinlikle kilo veriliyor. Ameliyat olan bireylerin toplumsallaşması, kilo veren beşerlerle, tabibi ve diyetisyeniyle bir bağ kurması halinde daha başarılı sonuçlara ulaşılıyor. Kendisini etrafına kapatan beşerler daha az kilo veriyor. Bu durum bilimsel çalışmalarla da ortaya koyuldu. Her gün spor yapmak ve yemek listesinin tutulması da kilo vermekte yardımcı olacaktır.” sözlerini kullandı.

“HER HASTANIN KİLO VERME ORANI DEĞİŞİYOR”

“Hastayla daima irtibat halinde olmak, hastanın daha kolay kilo vermesine yardım eder”
diyen Prof. Dr. Kayaalp kelamlarını şu biçimde noktaladı:

“Hastamız haftalık yediklerini liste halinde bana gönderiyordu. Hastayla daima irtibat halinde olmak hastanın daha kolay kilo vermesine yardım edecektir. Hastalar kimi vakit birbiriyle yarışa giriyorlar. Bu yanlış bir davranış. Her hastanın verebileceği kilo değişmektedir. İki yüz kiloluk bir insan yüz kilo verebilir. Fakat yüz kiloluk bir insan daha az kilo verecektir. Ameliyattan daha sonra her hastanın kilo verme oranları değişecektir. Burada kıymetli olan şey spor ve yemeğe dikkat etmek gerekir. Uzun periyotta hayat biçiminizi büsbütün değiştirdiğiniz vakit kilo almazsınız. Zihinde açlık hissiyatını denetim etmelisiniz. Beyninizi denetim edemezseniz kilo almaya devam edersiniz.”