İstek Yanardağ’ın hastalığı ‘Borderline’ nedir? İşte belirtileri

Meltem

Global Mod
Global Mod
6 Haz 2021
1,408
0
1
Dilek Yanardağ, Gökay Kalaycıoğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği Pazar Magazin’in bu haftaki konuğu oldu.

Yaptığı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çeken Yanardağ, kişilik bozukluğu rahatsızlığı olduğunu itiraf etti.

“BENİM BORDERLİNE’IM VARDI”

“Senin için muhalif diyebilir miyiz?” sorusuna karşılık veren Yanardağ, “Benim Borderline’ım vardı. Dıştan kendimi gözlemleyerek söylüyorum, yani o karşıtlık o marjinallik yaptığım acayip haller alkolle ilgili sorunum bunlar o denli olması için ya da birilerinin zoruyla birilerine özenerek ya da dejenere olarak yapılan şeyler değildi.

Teşhis konulana kadar neyi ne için yaptığıma hiç mana veremedim. 30’larımdan daha sonra bunu hissettim. Magazinin fazlaca yakışıksız yapıldığı periyotta hayli üstüme geldiler. Ancak daha sonradan baktığımda buna kızmıyorum bile. Magazine küfür ettiğim bir görüntü vardı. O görüntüdeki muhabir baba olduktan daha sonra gelip benden özür dilemişti.”
dedi.

BORDERLİNE KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Borderline kişilik bozukluğu; kişinin fikir ve algılama biçiminde, insanlara karşı olan hislerinde ve ikili münasebetlerinde sorunlara yol açan bir psikiyatrik rahatsızlıktır.

Rahatsızlığı tanımlayan ‘borderline’ sözü ‘sınırda, belirsiz’ manasını taşır.

Hastalığın bu isimle anılıyor olma sebebi, hastalığın birinci tanımlandığı devirde nevroz ve psikoz olarak nitelendirilen iki psikiyatrik durum içinde hudut olarak kabul edilmesidir.

Genetik temellerin hastalık gelişmeninde rol oynadığı düşünülür. Sosyal, kültürel ve toplumsal etkenler de hastalık gelişmeninde tesirli oluyor olabilir. Erken yaşta görülen travmalar da kıymet taşımaktadır.

BORDERLİNE BELİRTİLERİ

Borderline kişilik bozukluğuna sahip şahıslarda;

• Aile, arkadaş ve toplumsal ortamdaki şahıslarla ilgili çabuk değişen uç hislere (aşk, çok sevgi ya da nefret gibi) sahip olma
  • Benlik hissinde bozulma, çoka kaçma
  • Biriyle fazlaca çabuk yakın bağ kurma ya da yakın olduğu biriyle sebepsiz yere, ansızın irtibatı kesme
  • Kendine ziyan verme
  • İntihar fikri yahut teşebbüsü
  • Dikkatsiz ve süratli otomobil sürme, kumar oynama, çok ve gereksiz para harcama, abartılı cinsel davranışlarda bulunma, unsur kullanma üzere dürtülerin tesiri altında hareket etme
  • Ani gerçekleşen ve ağır yaşanan ruh hali değişimleri,
  • Öfke denetiminde sorun yaşama
  • Boşlukta hissetme
  • Öteki beşerler hakkında yersiz bir şüpheciliğe kapılma, itimat sorunu yaşama üzere belirtiler gözlenebilir.
TEDAVİSİ

Borderline tedavisi, temel olarak şahısta görülen belirtilerin denetim altına alınması ve ömür kalitesinin artırılması için yapılır. Tedavide en sık kullanılan formül psikoterapidir. Gerekli olduğu durumlarda psikoterapiye ilaç tedavisi de eklenebilir.

Psikoterapi ya da başka ismiyle konuşma terapisi, borderline hastalığındaki temel tedavi yaklaşımıdır.