İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Veteriner Tabipleri Odası’ndan sokak hayvanları iş birliği

Suluman

Global Mod
Global Mod
6 Kas 2020
2,643
0
36
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Veteriner Tabipleri Odası’ndan sokak hayvanları iş birliği
Kısırlaştırmanın yanı sıra kuduz aşısı, parazit ilacı uygulaması ve işaretlemeyi içeren “Sahipsiz Sokak Köpeklerinin Rehabilitasyon Hizmeti Projesi”ne ait protokol, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ile İzmir Veteriner Tabipleri Odası Lideri Selim Özkan içinde imzalandı. Protokol imza merasimine İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Işıklı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Umut Polat, İzmir Vete riner Tabipleri Odası İdare Konseyi üyeleri Erdal Tokmak, Abidin Atasoy, Emin Fuat Alıcı ile Halis Özcan katıldı.

İmza merasiminde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, projenin fazlaca değerli olduğunu belirtti. Bu çalışmayı uzun müddettir hayata geçirmek istediklerini söz eden Lider Soyer, “İyi ki siz oda olarak bu hassasiyeti gösterdiniz. 400’e yakın klinikte bu uygulamayı hayata geçireceğiz. Bu adımlar Türkiye’ye örnek olacak. Bizim başlatmış olduğumız bu çalışmanın bir iki yıl içerisinde apayrı bir yere geleceğine inanıyorum. Asıl bu biçimde bu öykünün ne kadar manalı olduğu anlaşılacak. Yürek ferahlatan bir çalışma” dedi.

“TÜRKİYE’DE TEK”

İzmir Veteriner Tabipleri Odası Lideri Selim Özkan da yapılan protokolden ve üst seviye katkılarından ötürü Lider Tunç Soyer’e teşekkür ederek, “Geniş kapsamlı bu proje Türkiye’de tek. Kişisel bir iki uygulama var fakat bu kadar büyük ve kapsamlı değil. Tüm veteriner doktorlar katkı koyacak. Biroldukça kentten meslektaşlarım beni arayarak çalışmanın nasıl yapıldığı konusunda bilgi alıyor. Ben de kendilerine evvela mahallî idarenin dayanağının epeyce değerli olduğunu söylüyorum. Bizim sizden ve takımınızdan aldığımız dayanağın ehemmiyetini anlatıyorum. Zira burada olduğu üzere lokal idarenin dayanağı epey değerli. Lokal idare olarak üst seviye katkı sunuyorsunuz. Olumlu yaklaşıyorsunuz. Biz de veteriner doktorlar olarak bu biçimdesi bir toplumsal projenin içerisinde olmaktan büyük bir memnunluk duy uyoruz” biçiminde konuştu.

Projenin değerine değinen Özkan, “İzmir’de 400 bine yakın sokak hayvanı olduğunu varsayım ediyoruz. Bir çift kedi ve köpekten 12 bin tane hayvan ürüyor. 5 yıl daha sonra bu sayı 12 milyona çıkacak. Bu hayvanların kısırlaştırılması için de epey büyük bütçe gerekecek ve yaşanan dertler da artacak. O yüzden şimdiden bu mevzuda tedbirler almak açısından hayata geçirdiğimiz bu proje epeyce önemli” diye konuştu.

YASAKLI IRKLAR İÇİN ÇALIŞMA